Loading...

niedziela, 7 sierpnia 2011

"Koran i Chrześcijanie" Joachim GnilkaWydawnictwo: Jedność
Wydanie polskie:2010
Liczba stron: 192
Format:135 x 205 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 9788374426688

Czy zastanawiacie się czasami jak powstała nasza religia? Na świecie zarejestrowanych jest mnóstwo wyznań, religii a nawet sekt, które zrzeszają liczne grono ludzi. Która z nich była pierwsza i dlaczego doszło do powstania kolejnych odłamów? Kto czerpał ze źródła a kto był tylko marnym naśladowcą? I dlaczego ciągle dążymy do tworzenia coraz to nowych formacji religijnych i doszukujemy się ciągle różnic, które dzielą tak naprawdę jedną społeczność? Taką właśnie nietypową, ale ważną tematykę podejmuje Joachim Gnilka w swej książce „Koran i chrześcijanie”.

Islam z uwagi na wyznawane dość kontrowersyjne zasady religijne, często skrajnie różniące się od chrześcijaństwa wzbudza zainteresowanie, ale i liczne protesty. Autor  dość mocno zagłębia się w Koran i stara się odnaleźć wpływ chrześcijaństwa na tworzącą się dawniej nową religię, jaką był islam. Czy znajdzie w nim teksty świadczące o tym, że jest to ortodoksyjny odłam chrześcijaństwa czy może wprost przeciwnie? Pod lupę zostaną również wzięte materiały biblijne, zwłaszcza dotyczące Nowego Testamentu, które znalazły się w Koranie. Jak to możliwe? Wszystko zostanie dokładnie wyjaśnione przez autora. Poznamy też jak został przedstawiony obraz Jezusa w Koranie. Poza tym nie zabraknie badań nad inskrypcjami na jerozolimskiej Świątyni Skały, które pozwolą lepiej zrozumieć współczesne relacje między religiami. A to zaledwie początek…

Książkę czytało mi się dość wolno, ale jak tylko wciągnęłam się w tematykę, od razu poszło lepiej. Język nie jest skomplikowany a wszelkie wydarzenia historyczne są odpowiednio wyjaśnione, przez co osoba nieznająca bliżej tych zagadnień, nie powinna mieć trudności ze zrozumieniem przekazu. Na dole każdej strony znajdują się dodatkowo przypisy wyjaśniające wszelkie wydarzenia, ówczesną sytuację i wpływy a także objaśniające  trudniejsze pojęcia. Poza tym bibliografia zarówno polskojęzyczna jaki i zagraniczna zachwyca ilością pozycji i bogactwem materiałów źródłowych. Widać, że jest to rzetelna praca i moim zdaniem autor wyczerpująco opisał temat powstania islamu i interakcji z chrześcijaństwem.

„Koran i Chrześcijanie” to książka podejmująca ciekawy temat, jakim jest zgłębienie początków islamu i zrozumienie wpływów jakie oddziaływały na rozwój tej religii. Cofniemy się w czasie i prześledzimy jak kształtowały się relacje między pierwszymi muzułmanami a wyznawcami Chrystusa. Autor pragnie znaleźć wspólny łącznik między religiami i nawołuje do jedności. Pragnie, abyśmy zauważyli jak wiele nas łączy a nie skupiali się na dzielących nas różnicach. Bardzo interesująca publikacja, która dla wszystkich zainteresowanych tą tematykę będzie ciekawą odskocznią od codziennych lektur. Polecam i pozdrawiam!!

Moja ocena
>>>> 4,5 / 6 <<<<

11 komentarzy:

 1. Interesująca książka i coś z mojej działki. Poszukam jej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja jednak nie czuję zainteresowania tą tematyka więc tym razem sobie odpuszczę. I tak na duzo książek mnie już pokusiłaś :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Już miałam napisać, że nie moje klimaty, ale tematyka jednak jest ciekawa, wiec gdy trafi się okazja to przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo interesująca pozycja, przeczytam, jeśli wpadnie mi w ręce!

  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Naukowa, prawda? Ale warto takie tematyki poruszać, choćby, żeby pobudzić ludzką ciekawość ;-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zgadzam się z Cyrysia. Skusiłaś mnie ostatnio na tak dużo książek, że tą chyba zostawię na suchsze lata ;))

  OdpowiedzUsuń
 7. Przyznam, że mimo iż tematyka książki wydaje się być ciekawa, to na razie sobie ją odpuszczę.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Temat ciekawy, ale na razie musi poczekać. Najpierw chciałabym chyba zapoznać się z Koranem... A jeszcze nie wiem kiedy znajdę na to odpowiednią porę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Pierwszy akapit zapowiada bardzo interesującą tematykę, jeśli tylko autor udzieli, bądź też chociaż przybliży odpowiedzi na te pytania.

  OdpowiedzUsuń
 10. Joachim Gnilka jest autorem książek "Jezus z Nazaretu orędzie i dzieje" "Pierwsi chrześcijanie" "Piotr i Rzym" "Paweł z Tarsu" "Teologia Nowego testamentu" "Biblia i Koran"

  OdpowiedzUsuń