Loading...

środa, 6 kwietnia 2011

„Niepłodność w ujęciu bio-psycho-społecznym” Mariola BidzanWydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Wydanie polskie: 10/2010
Liczba stron: 216
Format: 160 x 235 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 9788375873801

Problem niepłodności w ostatnich kilkudziesięciu latach stał się bardziej istotny i szacuje się, że częstość występowania niepłodności będzie się lawinowo zwiększać. Czym dla młodych ludzi jest niepłodność? Jakie konsekwencje powoduje w rodzinach brak dziecka? Co jest jej przyczyną i czy można ją skutecznie leczyć? Na te i inne pytanie znajdziemy odpowiedź w książce prof. Marioli Bidzan pt. „Niepłodność w ujęciu bio-psycho-społecznym”.

Z pewnością w swoim otoczeniu, bliższym lub dalszym, mamy osoby, które zmagają się z niepłodnością. Dotyka ona coraz więcej osób i warto znać choćby podstawowe informacje o tej chorobie. Książka porusza szereg istotnych tematów oscylujących wokół zagadnienia niepłodności. Autorka nie skupiała się tylko na wybranych kwestiach, ale podeszła całościowo do tematu i ujęła zarówno medyczne, psychologiczne i społeczne aspekty niepłodności. Dodatkowo będziemy mogli zapoznać się z prawnym i etycznym wymiarem zaburzeń płodności i niemożności posiadania dziecka.

Z poszczególnych działów dowiemy się czym jest niepłodność i po spełnieniu jakich kryteriów możemy dopiero o niej mówić. Bardzo ciekawie opisano również rolę czynników środowiskowych (metale ciężkie, promieniowanie, wysoka temperatura, leki, nieodpowiedni ubiór, stres, brak snu...) jak i psychologicznych sprzyjających powstawaniu niepłodności. Poza tym bardzo wciągnął  mnie wpływ zaburzeń płodności na relacje małżeńskie czy też partnerskie. Warto uświadomić sobie jak wielkim obciążeniem dla obojga partnerów jest zmaganie się z tą przypadłością i jak bardzo rzutuje to, na ich wzajemne stosunki.

Książka obfituje w liczne przykłady problemów niepłodnych par, pokazuje ich zmagania czy też typowe, jak i mniej częste zgłaszane przez nich skargi. Wiele ciekawych informacji będziemy mogli się od nich dowiedzieć, których próżno szukać w poradnikach czy na forach internetowych.

„Niepłodność w ujęciu bio-psycho-społecznym” to publikacja niezwykle czytelna w swym przekazie. Czyta się ją bardzo dobrze, nie męczy natłokiem specjalistycznej terminologii i pomaga w zrozumieniu istoty niepłodności oraz tego, jak sobie z nią właściwie radzić. Bogata bibliografia daje pewność, ze sięgając po tę lekturę nie zwiedziecie się i uzyskacie informacje i odpowiedzi na wiele nurtujących Was pytań. Świetna książka, którą serdecznie polecam!!!

Moja ocena
>>>> 5,5 / 6 <<<<

10 komentarzy:

 1. Podziwiam, z każdą recenzją bardziej, mnogość Twoich zainteresowań i różnorodność wyborów książkowych! Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Szczerze mówiąc, mimo tego, że mam na razie tylko naście lat, ta pozycja jest zdecydowanie dla mnie. Od jakiegoś czasu bardzo tym tematem się interesuję - niestety w tym zainteresowaniu jest mnóstwo obaw o własne zdrowie i przyszłość, dlatego z chęcią czegoś nowego się dowiem. Dobrze, że nie będę musiała szukać po setkach poradników czegoś sensownego, tylko od razu skorzystam z tego, co ty sama polecasz :)

  OdpowiedzUsuń
 3. viv - dzięki:)). Temat jest tak wszechobecny, że nie mogłam odmówić sobie przeczytania tej książki. Polecam i pozdrawiam!!

  femme - ale to bardzo dobrze, że jesteś świadoma zagrożeń i masz potrzebę zadbania o własną przyszłość i zdrowie. Wiek nie ma tu nic do rzeczy:). Dlatego jeżeli ten temat Ciebie interesuje, to gorąco zachęcam do książki:)). pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ważny temat, to prawda. Moja ciocia nie ma dzieci i wiem, jak bardzo niepłodność może zniszczyć małżeństwo... Przeczytam na pewno:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Niepłodność to coś strasznego - mój wujek z ciotką nie mają dzieci, i zawsze powtarzają, że gdyby nie ja, to by nie mieli kogo rozpieszczać... Ale widać w nich ten smutek spowodowany brakiem własnego potomka. okropieństwo.

  Postaram się przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zastanawiam się, ale jeszcze nie jestem do końca przekonana...

  OdpowiedzUsuń
 7. julia201120 - dokładnie. Warto poznać problemy osób dotkniętych niepłodnością, aby lepiej zrozumieć ich sytuację. Polecam!!

  Caroline Ratliff (karus96) - to prawda. Niepłodność wpływa na sferę psychiczną, społeczną, medyczną... Niezwykle trudny problem, który warto znać i wiedzieć o nim jak najwięcej. Polecam i pozdrawiam!!

  Scathach - mam nadzieję, że przekonasz się do tej książki. Naprawdę warto:). Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 8. No nie wiem czy to książka dla mnie, ale jeszcze zobaczę ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Arya - spróbuj:). Może akurat Ci się spodoba. Warto też ją podarować bliskiej osobie. Pozdrawiam:))

  OdpowiedzUsuń
 10. Książka w moich kręgach zainteresowań. Chętnie ją przestudiuję. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń