Loading...

wtorek, 5 kwietnia 2011

„Zabawa w miłość” Margaux FragosoWydawnictwo: Prószyński i S-ka
Wydanie polskie: 03/2011
Liczba stron: 312
Format: 140 x 205 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 9788376486505

„Zabawa w miłość” to lektura, którą zdecydowanie każdy z nas powinien przeczytać. Nie jest to książka lekka i przyjemna, która rozbawi nas do łez czy poprawi nam humor. Mimo to, warto zajrzeć do tej powieści i poznać przejmujący obraz dziecka a potem młodej kobiety, która żyła w związku z mężczyzną o czterdzieści lat od niej starszym.

Książka opisuje prawdziwą historię Margaux Fragoso, której los nie szczędził cierpień. Wychowywana przez chorą psychicznie matkę i ojca, który często podnosił na nią rękę nie miała szczęśliwego dzieciństwa. Na domiar złego, w wieku siedmiu lat poznała Petera, o czterdzieści lat starszego od niej. Od tego momentu rozpoczyna się trwający piętnaście lat „związek”. Mimo, że była w pewnym stopniu świadoma niepoprawności ich wzajemnej relacji, to odczuwała zarazem fascynacje i prawie miłosną zależność z tym mężczyzną. To co mnie zdziwiło, to fakt, że bohaterka nie oceniała swojego oprawcy, nie oskarżała go i nie winiła za to, co miało miejsce. Przerażające i zatrważające, jak pedofil potrafił namieszać dziecku w głowie, pobudzić i utrzymać chore uczucie do swojej osoby oraz w obawie przed zdemaskowaniem, umiejętnie odsunąć dziewczynkę od wszystkich osób, które mogłyby zagrozić ich relacji...

Podczas czytania będziemy mogli poznać punkt widzenia Petera Currana oraz Margaux. Z perspektywy czasu są to dwa, przeciwstawne spojrzenia na to, co miało miejsce i dwie, różne postawy wobec relacji, jaka ich łączyła. Dla autorki, książka jest leczniczym doświadczeniem, które pozwala „wyrzucić” z pamięci i świadomości wszelkie zło, jakiego była uczestnikiem. Zapiski z całego swojego życia, jakie zawarła w tej książce, są swoistą autoterapią, która mam nadzieję pomoże autorce odnaleźć siebie i swoje miejsce w nowej rzeczywistości oraz rozpocząć normalną egzystencję. 

Pisanie o tych wydarzeniach, wspomnienia i analiza całej sytuacji nie była z pewnością łatwa, ale za to przyniosła oczyszczenie. Jak życie w patologicznych relacjach ze znacznie starszym mężczyzną wpłynęło na dorosłą już kobietę? Jak taką relację postrzega bezbronne dziecko? Czy jako rodzice możemy być spokojni o własne dzieci?

„Zabawa w miłość” to wstrząsające studium psychiki dziecka i młodej kobiety złapanej w sidła pedofila. To także zapis wewnętrznej walki z samym sobą i próba zrozumienia niełatwej rzeczywistości oraz własnych emocji i odczuć.

Odważana, szokująca i jednocześnie silnie wzruszająca książka opisująca w specyficzny sposób problem pedofilii. Z pewnością wywoła ona wiele przemyśleń i jeszcze długo po jej przeczytaniu nie pozwoli o sobie zapomnieć. Polecam serdecznie!!

Moja ocena

>>>> 5,5 / 6 <<<<

19 komentarzy:

 1. napewno nie pozwoli o sobie zapomniec:) zapraszam do mnie...także książki

  OdpowiedzUsuń
 2. obecnie jestem w trakcie czytania nielekkiej książki o wykorzystywaniu dzieci. tego typu tematyki na raz nie za się zbyt wiele przyswoić, ale w przyszłości na "Zabawę" też zerknę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Poszukam książki na pewno. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta książka chyba nie dla mnie, wydaje się być mocna i szokująca. Może kiedyś, ale na pewno nie w najbliższym czasie. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa książka, lubię trudne tematy :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Koniecznie muszę ją zdobyć . No i okładka jest śliczna :)

  OdpowiedzUsuń
 7. ~Demismo - wrażenia gwarantowane:). Polecam!!

  Varia - zdecydowanie masz rację. Takie książki trzeba sobie dawkować, więc jak odpoczniesz psychicznie, zachęcam po sięgnięcie "Zabawa w miłość". Pozdrawiam:))

  viv - bardzo się cieszę:)). Polecam serdecznie i pozdrawiam!!

  Dosiak - książka z pewnością wzruszająca i szokująca, więc warto znaleźć odpowiedni moment na lekturę. Polecam i pozdrawiam:))

  toska82 - w takim razie ta pozycja przypadnie Ci do gustu:). Pozdrawiam!!

  dm1994 - przeczytaj koniecznie. Książka warta uwagi. Pozdrawiam:))

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię książki tego typu

  http://pisanyinaczej.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Miałam okazję dostać książkę do recenzji, ale trochę się jej obawiałam. Na ten czas się na nią nie skuszę. Może kiedyś...

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie wiem jak Ty to robisz, ale z recenzjami zasuwasz jak ten perszing, jestem pod wrażeniem, bo bardzo lubię je czytać! :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Allan - w takim razie polecam gorąco:)). Pozdrawiam!!

  Bellatriks - książka trudna i też się jej obawiałam. Jednak warta przeczytania, więc jak ponownie będziesz miała okazję - skorzystaj:). Pozdrawiam!!

  Domi - :D. Dzięki wielkie. Niestety musze zmartwić - za 1-2 tygodnie będę musiała zwolnić z czytaniam, bo zbliżają się egzaminy... A ksiażkę "Zabawa w miłość" - polecam!! Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Znowu mnie zachęciłaś. A kiedy ja to wszystko przeczytam?;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Już sama napis "Prawdziwa historia uwiedzionego dziecka" z okładki zachęcił mnie do przeczytania tej pozycji, a Twoja recenzja jeszcze mocniej to przypieczętowała ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Pierwszy raz słyszę i tej książce. Nie jest to moja tematyka, ale kurczę mam na nią niesamowita ochotę. Kompletnie coś innego co skłoniłoby mnie to kompletnie innych przemyśleń. Po tak dobrej recenzji na pewno przeczytam i dodaje do linków.

  OdpowiedzUsuń
 15. Bujaczek - bardzo się cieszę:)). Też mam problem, kiedy tu przeczytać pięćset książek z mojej listy, ale kiedyś w końcu przeczytam:D. Książkę gorąco polecam i pozdrawiam!!

  Daria - to prawda. Sam opis, okładka, tytuł już robią wrażenie. Polecam, koniecznie przeczytaj:))

  zaczytana - przeczytaj, bo książka warta uwagi, nietuzinkowa i z pewnością skłaniająca do przemyśleń:). Polecam!!

  OdpowiedzUsuń
 16. muszę przeczytać, intrygująca książka, już zrobiła na mnie przeogromne wrażenie....

  OdpowiedzUsuń
 17. Zapwiada się interesująco, więc na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 18. uwielbiam książki o takiej tematyce :) na pewno przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 19. cyrysia - przeczytaj koniecznie, bo książka z pewnością trudna, ale warta uwagi:). Polecam i pozdrawiam!!

  sujeczka - bardzo się cieszę:). Pozdrawiam!!

  Magda - w takim razie życzę zdobycia egzemplarza:). Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń