Loading...

poniedziałek, 2 maja 2011

"Złote ryby" Dmitrij Aleksandrowicz StrelnikoffWydawnictwo: W.A.B.
Wydanie polskie: 05/2011
Liczba stron: 240
Format: 125 x 195 mm
Oprawa: twarda
ISBN: 9788374148177

W książkach wielu z nas poszukuje trudnej do zdefiniowania magii. Czegoś co nas wzruszy, zaskoczy, da nam powód do rozmyślań... Ja znalazłam właśnie taką magię w „Złotych rybach” i polecam ją wszystkim, którzy pragną niezwykłej, czarującej opowieści…
Akcja powieści rozgrywa się w Berlinie. Poznajemy głównego bohatera, Norberta Hanke mającego korzenie  irańsko-niemieckie. Jeszcze przed jego narodzinami ojciec miał dziwny, zagadkowy sen, w którym w podwodnej jaskini zobaczył bóstwa i małego chłopca. Gdy wkrótce po porodzie wyjawił treść snu żonie, ta popadła w rozpacz i chwilę późnij zdarzył się nieszczęśliwy wypadek. Horst Hanke, ojciec Norberta od tej chwili znienawidził za to syna, obarczając go winą za to, co przydarzyło się jego żonie, Szirin. Od małego Norbert czuł się nieszczęśliwy, aż do czasu gdy spotkał Polkę Agatę. To ona przywróciła mu równowagę, podniosła na duchu, wpuściła w jego życie promyk światła. Wydawać by się mogło, że wszystko wróciło do normy, ale los przyszykował mu kolejną porcję niespodzianek, niekoniecznie przyjemnych. Tuż bowiem po urodzeniu jego córeczki, zauważył, że choć fizycznie Emilka była zdrowa i nic jej nie dolegało, to jednak skrywała w sobie jakiś smutek, melancholię a jej twarz miała nienaturalnie zatroskany wyraz. Norbert wyruszył więc w dziwną, aczkolwiek fascynującą podróż przemierzając Europę i Azję, aby odmienić los swój i swojej rodziny. Czy mu się uda? Czy znajdzie to czego szuka?
Książka jest niezwykła. Przypomina nieco baśniową opowieść, pełną niesamowitych historyjek, przepowiedni i magii. Wraz z pisarzem będziemy wędrować w czasie i przestrzeni i oraz staniemy się świadkami nietypowych sytuacji. Atmosfera tajemniczości i powiew egzotyki, które będą nam cały czas towarzyszyć, kuszą bardzo i nie pozwalają oderwać się od książki.
Książka łączy w sobie świat współczesny z metafizycznym a elementy historyczne, psychologiczne, sensacyjne czy filozoficzne tworzą intrygującą mozaikę, której nie można się oprzeć. Autor porusza w swym dziele wiele tematów koncentrujących się wokół człowieka. Konflikt pokoleń, smutek i radość, przeszłość i teraźniejszość, zdrada, wybawienie, przyjaźń i nienawiść. Jak wiele wgłębi  duszy powstaje emocji, jak liczne są targające nami uczucia i jak silnie potrafią wpłynąć na nas i naszych bliskich? Wszystko to opowiedziane z dbałością o szczegóły, barwnie i emocjonująco.
„Złote ryby” to wędrówka dusz, meandry ludzkiej psychiki, głęboko skrywane problemy i urazy, których korzenie są głęboko ukryte. To także fascynującą podróż do egzotycznego świata, jaki jest zawarty w tej lekturze. Polecam ją serdecznie i życzę przyjemności z odkrywanie jej magii. Pozdrawiam!!
Moja ocena
>>>> 5,5 / 6 <<<<

Premiera książki - 18 maja 2011 roku

15 komentarzy:

 1. Ja już zostałam kupiona -recenzją, treścią książki, wszystkim co się z nią wiąże. Muszę przyznać, że w tym roku, czytałam już kilka bardzo klimatycznych książek, wydanych przez W.A.B. Teraz jestem w trakcie lektury "Dzwonów" i jak na razie mocno oczarowały mnie losy głównego bohatera powieści. Z wielką chęcią sięgnę też po „Złote ryby”.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bellatriks - bardzo się cieszę, że zachęciłam:)). Myślę, że się nie zawiedziesz, ponieważ to naprawdę niesamowita książka. Pozdrawiam serdecznie:))

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi ciekawie i oryginalnie, poszukam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak, brzmi bardzo ciekawie i oryginalnie, a do tego ta okładka, aż nie mogę od niej oderwać oczu

  OdpowiedzUsuń
 5. Dosiak - życzę owocnych poszukiwań:)). Warto!!

  toska82 - okładka jest boska, a wnętrze jeszcze piękniejsze:)) Polecam gorąco!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciebie powinni zatrudnić wydawnictwa na etat. Z najgorszej ksiażki zrobisz mega bestseller

  OdpowiedzUsuń
 7. pisanyinaczej - no co Ty:). To mam pracę?? Świetnie:D. A tak serio, to książkę polecam. Jak dla mnie, jest to nietuzinkowa i oryginalna pozycja. Zrobiła na mnie wrażenie, więc polecam gorąco:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Przyznam, że zaciekawiłam się tą książką, pomimo tego, że nie przepadam za tego typu powieściami. ;) Cóż, strasznie podoba mi się imię autora. ^^

  OdpowiedzUsuń
 9. Powinnam mieć zakaz na wchodzenie na twojego bloga! Co przeczytam recenzję, to mam ochotę w trybie ekspresowym zakupić daną książkę ;d

  OdpowiedzUsuń
 10. Carline - jaki tam zakaz:)). Wpadaj częściej:D. A co do książki "Złote ryby" to myślę, że warto. Zupełnie coś innego, magicznego. Polecam!!

  OdpowiedzUsuń
 11. Uwielbiam tego typu książki, dlatego zdecydowanie sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Czytałam już recenzję poprzedniej książki tego autora i też była bardzo zachęcająca. To zdecydowanie powieść dla mnie i cieszę się, że o niej napisałaś. Najbardziej urzekły mnie te wplecione w treść utworu elementy magiczne. Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 13. biedronka - bardzo mnie to ucieszyło i mam nadzieję, że książka Ci się spodoba:)). Polecam i pozdrawiam!!

  Lirael - w takim razie koniecznie powinnaś przeczytać:). Pozdrawiam serdecznie!!

  OdpowiedzUsuń
 14. Bujaczek - warto się skusić:)). Polecam i pozdrawiam serdecznie!!

  OdpowiedzUsuń