Loading...

czwartek, 30 czerwca 2011

"Odpowiedzialni rodzice" Małgorzata Kościelska
Wydawnictwo: Impuls
Wydanie polskie: 2011
Liczba stron: 116
Format: 160 x 235 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 9788375875843

Wychowanie to szalenie skomplikowany proces, rozpoczynający się jeszcze zanim dziecko przyjdzie na świat. Gdy rodzi się mała istota całe życie wywraca się do góry nogami, ponieważ każdy rodzic czuje na swoich barkach ciężar odpowiedzialności jaki na nim spoczywa. Jak wychować mądrze dziecko?  Czy trwać przy nim cały czas a może pozwolić, aby samo uczyło się na swoich błędach? Jak znaleźć złoty środek i nie popaść w skrajność? Zapraszam Was do lektury książki „Odpowiedzialni rodzice” stworzonej przez profesor psychologii klinicznej Małgorzatę Kościelską.

Na początku warto zastanowić się co oznacza słowo odpowiedzialność. Autorka z dużą dokładnością stara się wyjaśnić na czym ona polega i kogo, w jakim zakresie dotyczy oraz podejmuje szereg tematów, które czasami spędzają sen z powiek rodzicom. Poruszono tu zagadnienie odpowiedzialności rodziców w przypadku, kiedy dziecku grozi upośledzenie umysłowe bądź gdy dowiadują się, że ma nowotwór. Ale to nie wszystko. Autorka omawia tez problem anoreksji młodzieńczej i stara się dociec dlaczego się on pojawia i w jakich sytuacjach. Oprócz tego zastanowimy się czy rodzice mogą mieć jakikolwiek udział w rozwoju homoseksualizmu oraz co się dzieje z odpowiedzialnością gdy matka nadużywa alkoholu.  Poruszanych kwestii i ważnych pytań jest jeszcze więcej, dlatego książka jest ciekawa i wciągająca dla obecnych lub przyszłych rodziców oraz psychologów i pedagogów.

Autorka w swej książce zamieściła wiele różnych przykładów i doświadczeń życiowych zaczerpniętych z licznych kontaktów z pacjentami i badań nad rozwojem i naturą dziecka. Warto sobie uświadomić, że wraz z postępem współczesnego świata zmienił się nieco model rodziny. Dlatego też i wychowanie powinno ulec przemianom, aby dostosować świat  zewnętrzny do świata rodzinnego. A to leży już w kwestii rodziców i opiekunów dzieci.

Język tej publikacji jest zrozumiały, bez specjalistycznej terminologii, przez co każdy, także nie związany z psychologią będzie mógł skorzystać z rad i wskazówek przekazywanych przez autorkę. Całość materiału podzielona jest na dwanaście rozdziałów, ale publikacja nie jest obszerna.

„Odpowiedzialni rodzice” to książka wartościowa i potrzebna na polskim rynku. Zatroskanym, o los i wychowanie swoich dzieci, rodzicom powinna pomóc na spokojnie i w praktyczny sposób zrozumieć niektóre sytuacje i wyjaśnić czym tak naprawdę jest odpowiedzialność i wychowanie.  Pozdrawiam!!

Moja ocena
>>>> 4,5 / 6 <<<<

9 komentarzy:

 1. kasandro droga,
  nie nadążam za Tobą ;) jak to robisz, że zaglądasz na tyle blogów i codziennie przynajmniej jeden post?

  Fakt, potrzebujemy na rynku książek traktujących o odpowiedzialnym rodzicielstwie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem mamą, więc książka jak najbardziej dla mnie:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Magda - hehe, jak ja to robię? Sama nie wiem:). Mój dzień zaczyna się o 5-6 a kończy przed północą. Poza tym lubię jak coś się dzieje, więc czasami nawet sama wynajduję sobie zajęcie:)). A co do książki - polecam:)

  Evita - w takim razie książka z pewnością się przyda:))

  OdpowiedzUsuń
 4. Zmień nick na Błyskawica ;-)
  Mądra książka, dobra rekomendacja.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja jestem pod twoim wielkim urokiem, tez bym tak chciała ogarniać tyle książek naraz i jeszcze mieć czas na inne rzeczy. Co do książki, chętnie zajrzę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Widzę, że mamy podobne przemyślenia na temat tej książki:)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Agnesto - pomyślę nad zmianą nicka, chociaż mój obecny ma swoją konkretną rolę:)). A książkę polecam:))

  cyrysia - dziękuję:)). Po wpisach na Twoim blogu wnioskuję, że świetnie sobie radzisz. Pozdrawiam!!

  Isadora - też to zauważyłam:))

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie przepadam za tego typu książkami. ;x

  OdpowiedzUsuń
 9. Mama się zapaliła do tej książki. Kto wie, może będzie ją polecać rodzicom swoich uczniów? ;)

  OdpowiedzUsuń