Loading...

wtorek, 19 lipca 2011

"Edukacja to więcej niż uczenie się" Andreas NeiderWydawnictwo: Impuls
Wydanie polskie: 08/2009
Liczba stron: 166
Format: 165 x 240 mm
Oprawa: twarda
ISBN: 9788375870824

Wychowanie i nauka zajmują ważne miejsce w edukacji naszych pociech. Jak mądrze uczyć dzieci, aby wyrosły na inteligentne, niezależne jednostki? Na co kłaść największy nacisk i jak bezstresowo zorganizować proces przechodzenia dziecka z przedszkola do szkoły? W znalezieniu odpowiedzi na te pytania pomoże publikacja „Edukacja to więcej niż uczenie się” pod red. Andreasa Neidera.

Wyniki badań PISA (Międzynarodowy Program Oceniania Umiejętności Uczniów) wskazały, że młodzi ludzie osiągają słabe wynik i przyswajają zbyt mało wiedzy. Książka skupia się na promowaniu wszechstronnej nauki dzieci, rozwijanie ich naturalnych talentów i uzdolnień. Autor stara się przekazać, że uczniom trzeba stworzyć odpowiednie warunki, aby mogli efektywnie przyswajać treść i to nie tylko taką, która zaspokaja roszczenia i oczekiwania społeczeństwa wobec pobierających naukę dzieci. Warto zwrócić już uwagę na wychowanie przedszkolne, które jest szalenie ważne w późniejszej edukacji. Autor jednak podkreśla, że nauka dla kilkulatków musi opierać się na swobodnej zabawie, ponieważ tylko wtedy wiedza w naturalny sposób zostanie zdobyta. Przesadnie, na siłę wprowadzana duża ilość informacji natomiast może tylko pozornie poprawić zewnętrzne cechy rozwoju, jednak w rzeczywistości może zahamować dalszy rozwój.

Jak podkreślano w książki warto zwrócić się w stronę artystycznych technik, które zwłaszcza w młodszych grupach potrafią przyspieszyć naukę. Taniec, zajęcia z rysunku, doświadczanie własnego ciała w ruchu, rzeźbienie, słuchanie muzyki czy granie na instrumencie zdecydowanie poprawia efektywność nauki. Dodatkowo książka zwraca uwagę na pojawienie się w ostatnich latach chorób wieku dziecięcego, polegających na upośledzeniu lub braku dostępu do praktycznego radzenia sobie z problemami w różnych sytuacjach życiowych. Przykładem jest anoreksja czy bulimia i według autora na ich rozwój może mieć wpływ nieprawidłowa nauka, proces zdobywania wiedzy i kształtowania wizerunku własnej osoby już w młodych latach.

Książka wszechstronnie i całościowo porusza zagadnienie nauki i tego, że to na barkach nauczyciela ciąży ogromna odpowiedzialność za przyszłe rezultaty w nauce dziecka. To właśnie od pedagoga zależy w jakiej formie będzie przekazywał naukę dzieciom i z zastosowaniem jakich technik. Publikacja ta zawiera bogata bibliografię i bogate materiały źródłowe. Na dodatek przejrzysty tekst, tabelki i ilustracje znacznie ułatwiają czytanie i przyswojenie materiału.

„Edukacja to więcej niż uczenie się” to bardzo ciekawa książka, która jasno daje do zrozumienia, że musimy dać dziecku możliwość samodzielnego, niezależnego kształcenia, nie zmuszając go od najwcześniejszych już lat do wytężonej, naukowej pracy. Za to warto otoczyć je miłością, troską i w naturalny, niewymuszony sposób przyczynić się do lepszego jego rozwoju, np. poprzez zajęcia ruchowe czy muzyczne. Polecam wszystkim rodzicom a zwłaszcza pedagogom. Pozdrawiam!!

Moja ocena
>>>> 5 / 6 <<<<

4 komentarze:

 1. Nie przepadam za tego typu książkami, więc niestety raczej nie sięgnę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nominowałam Cię do nagrody One Lovely Blog Award. :) Informacje u mnie na blogu w dzisiejszym poście. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Coś dla licznego grona przyszłych i aktualnych pedagogów blogowych :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka z pewnością ciekawa, ale poza moimi zainteresowaniami:-)

  OdpowiedzUsuń