Loading...

niedziela, 28 sierpnia 2011

Biblia razy trzy:))

„Co powinieneś wiedzieć o Biblii” Peter Atkinson


Wydawnictwo: Jedność
Wydanie polskie: 08/2010
Liczba stron: 128
Format: 220 x 265 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
ISBN: 9788376601106
Moja ocena: 6 / 6

Biblia to najważniejsza księga Chrześcijan opisująca prawdy o Bogu i przekazująca naukę Jego syna Jezusa. Jest to także źródło, z którego korzystają również inne religie, zwłaszcza jeżeli chodzi o Stary Testament. Dotyczy to Żydów czy też Muzułmanów. Czym jednak w głębszym sensie jest Biblia? Co takiego stara się nam przekazać i jakie w sobie kryje tajemnice i ciekawostki?

„Co powinieneś wiedzieć o Biblii” Petera Atkinsona to rzetelna kopalnia wiedzy na temat Biblii i wszystkiego co się z nią wiąże. Dowiemy się m.in. o sposobach przekazu (kopiach, przekładach), okolicznościach powstania poszczególnych Ewangelii czy też o znaczeniu psalmów. Wybierzemy się także w podróż do Ziemi Obiecanej, Egiptu i Izraela oraz przyjrzymy się wielkim prorokom i temu co głosili. Nauki mędrców czy przywołanie niektórych przypowieści natomiast pomoże nam zrozumieć niełatwe, ale istotne kwestie dotyczące naszej wiary. A to zaledwie początek naszej przygody z niezwykłą księgą jaką jest Biblia.

Nieco o technicznej stornie. Na uwagę zasługuje wykonanie i oprawa publikacji. Twarda okładka z obwolutą, duży format i bogactwo kolorowych ilustracji, rysunków i tabel robi spore wrażenie. Poza tym dołączenie licznych map ówczesnego świata, przejrzysty układ tekstu i odpowiednio wyakcentowane informacje znacznie ułatwiają czytanie i przyswajanie wiedzy. Kalendarium na końcu książki ułatwi zrozumienie i określenie w czasie poszczególnych wydarzeń a indeks nazw pozwoli szybko znaleźć potrzebne zagadnienia.

„Co powinieneś wiedzieć o Biblii” to książka, która w prosty i niezwykle ciekawy sposób przybliża nam czym jest Pismo Święte, jaką ma wartość także współcześnie i jak wiele tajemnic w sobie kryje. Jestem przekonana, że zainteresuje liczne grono czytelników, niezależnie od wyznawanej religii. Polecam serdecznie!!


„Ilustrowana Biblia dla dzieci” praca zbiorowa


Wydawnictwo: Jedność
Wydanie polskie:2011
Liczba stron: 208
Format: 225 x 285 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
ISBN: 9788376601212
Moja ocena: 6 / 6
 
Biblia to księga ważna nie tylko dla dorosłych Chrześcijan, ale także istotna skarbnica wiedzy i wartości dla młodszych czytelników. Z tego też względu warto już od wczesnych lat przyzwyczajać dziecko do czytania opowieści biblijnych, z których płynie wiele ważnych i pożytecznych wskazówek jak żyć i postępować. Ostatnio w moje ręce wpadła „Ilustrowana Biblia dla dzieci”, którą mój ponad trzyletni siostrzeniec z zaciekawieniem przeglądał.

Tematyka tej książki obejmuje zarówno Stary i Nowy Testament. Dzieci przeczytają o stworzeniu świata, poznają Mojżesza i króla Salomona a także przyjrzą się życiu i działalności Jezusa. Bardzo wiele wydarzeń zostało tu opisanych w jasny i przejrzysty sposób wyjaśniając największe i najważniejsze dla człowieka wydarzenia. Nie ma tu skomplikowanego języka, jest za to duża czcionka, piękne i kolorowe ilustracje i wiele ciekawostek. Każdą nową opowieść rozpoczyna cytat z Pisma Świętego, który jeszcze silniej zbliża dziecko do Słowa Bożego i pokazuje, że religia nie jest tak skomplikowana jak może się wydawać. Na końcu książki znajduje się obszerny słowniczek z pojęciami, które dla dziecka mogą sprawić trudność i dlatego zostały wyjaśnione. Naprawdę ciekawa i warta kupna lektura.

"Ilustrowana Biblia dla dzieci” to książka, która idealnie nadaje się na prezent. Pięknie wydana, w twardej okładce z obwolutą i duży format to tylko początek. Do tego bezsprzecznie śliczne ilustracje i oczywiście bogate wnętrze sprawia, że Biblia ta na pewno będzie wartościowym i ważnym podarunkiem dla pociechy. Na samym początku jest miejsce na wpisanie stosownej adnotacji komu i z jakiej okazji ta księga jest wręczana. Będzie to niezapomniana pamiątka urodzin, Komunii Świętej czy Bożego Narodzenia. Okazja z pewnością się znajdzie. Polecam gorąco!!


„Większy niż nasze serca. Medytacje biblijne - duchowe ćwiczenia na każdy dzień” Stefan Kiechle SJ


Wydawnictwo: Jedność
Wydanie polskie: 2006
Liczba stron: 196
Format: 150 x 220 mm
Oprawa: twarda
ISBN: 9788372248336
Moja ocena: 4,5 / 6 

Czy słyszeliście o św. Ignacy z Loyoli? Jest on założycielem Zakonu Jezuitów oraz patronem matek oczekujących potomstwa, którym pomaga w szczęśliwym porodzie. Książka „Większy niż nasze serca. Medytacje biblijne - duchowe ćwiczenia na każdy dzień” pod redakcją Stefana Kiechle to lektura, która pomaga nam w codziennej modlitwie i pokazuje, że modlić się można na wiele różnych sposobów:)

Ignacjański sposób modlitwy polega na rozważaniu fragmentów Pisma Świętego, które dla ułatwienia zostały zawarte w książce. Nie są to jednak przypadkowe teksty, ale specjalnie wybrane w taki sposób, aby przybliżyć i wzmocnić dialog człowieka i Boga. Pozwalają one zrozumieć to, co Pan chce nam przekazać, nie ważne czy dotyczy to miłych czy też bolesnych aspektów naszego życia. Oczywiście łatwiej jest zrozumieć sens i skupić się, kiedy takie rozważania biblijne prowadzi doświadczona osoba, którą w przypadku tej książki jest jezuita Stefan Kiechle. Dzięki niemu stopniowo będziemy poznawać główne prawdy wiary odnosząc je do współczesnych problemów, przez co wydawać by się mogło nieaktualne fragmenty Biblii, staną się nam bliższe i bardziej zrozumiałe. Poza tym liczne kłębiące się pytania nie pozostaną bez echa, ponieważ autor stara się wszystko w przystępny i łatwy sposób przybliżyć także osobom, które nigdy nie miały do czynienia z ignacjańskim sposobem modlitwy. Zawarte wskazówki i porady ułatwią i pomogą zrozumieć sens tych ćwiczeń.

Książka „Większy niż nasze serca. Medytacje biblijne..”  pomaga w rozwoju duchowym i zbliżeniu się do Boga poprzez codzienną medytację, skupienie się i rozważanie Pisma Świętego. Nie jest to prosa droga, ale warto poświęcić chwilę, aby się wyciszyć i rozjaśnić mrok swojej duszy otwierając się na to, co Bóg próbuje nam przekazać. Polecam serdecznie!!


Kochani, mam nadzieję, że choćby jedna z powyższych książek Was zainteresuje i się Wam spodoba:). Pozdrawiam serdecznie!!

11 komentarzy:

 1. Ilustrowaną Biblię dla dzieci bardzo mile wspominam z własnego dzieciństwa, zachwycały mnie zwłaszcza doskonałe, działające na wyobraźnie ilustracje, dzięki którym łatwiej zapadały w pamięć testamentalne historie. Moja córka tę lekturę także już ma za sobą i również mile ją wspomina. Również polecam!

  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Isadora - mam podobnie:). Jeszcze z lat dzieciństwa mam księgę z biblijnymi opowieściami, która choć zniszczona bardzo wiele dla mnie znaczy. Na pewno warto swoim pociechom kupić Biblię, aby czerpały z jej bogactwa jak najczęściej:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wiele zawdzięczam św. Ignacemu z Loyoli, bo dzięki rekolekcjom opartym na ignacjańskich "Ćwiczeniach duchownych" nauczyłem się chrześcijańskiej medytacji i wyrobiłem w sobie nawyk codziennego rozważania jakiegoś fragmentu Biblii. Myślę, że ostatnia z polecanych przez Ciebie książek będzie w tym również bardzo pomocna. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Tymoteusz Kot - ja dopiero się uczę tego sposobu modlitwy i przyznaję, że to bardzo wzbogacająca życie duchowe modlitwa:))

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja również wiele słyszałam o św. Ignacy z Loyoli, gdyż bardzo często swego czasu jeździłam na msze do Jezuitów, dlatego bliska jest mi tematyka i z chęcią ją poznam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Posiadam pozycję nr 2 :) Zgadzam się z Tobą pięknie ilustrowana z bogatym wnętrzem

  OdpowiedzUsuń
 7. Ooo pierwsza i trzecia pozycja to chyba coś dla mnie:)

  OdpowiedzUsuń
 8. cyrysia - o widzisz. Ja znałam tego świętego jako patrona ciężarnych, ale dowiedziałam się więcej dzięki tej książce. Polecam:)

  Bibliofilka - bardzo się cieszę, że i Tobie się spodobała:))

  Booklover - w takim razie trzymam kciuki, aby udało Ci się je zdobyć. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Niestety, mimo, że jestem katoliczką moja wiedza na temat czasów w jakich żył Chrystus jest nie wielka. Wstyd się przyznać, ale nie mogę się skupić na filmach emitowanych w okolicach Wielkanocy czy Bożego Narodzenia, opowiadających dzieje Jezusa. Może właśnie "Co powinieneś wiedzieć o Biblii" jest pozycją dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 10. finkaa - w takim razie polecam Ci gorąco tę książkę a jeszcze mocnej inna lekturę z tej serii: "Co powinieneś wiedzieć o Jezusie", którą tydzień temu opisywałam:)). Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 11. Fajnie, że dodałaś książki tak zróżnicowanie :) Pamiętam jaki miałam sentyment, jako mała dziewczynka, do mojej biblii :)

  OdpowiedzUsuń