Loading...

środa, 7 grudnia 2011

„Drugie życie” Andrzej Sikora


Wydawnictwo: Novae Res
Wydanie polskie: 11/2010
Liczba stron: 406
Format: 145 x 210 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 9788377220689

Eksperymenty medyczne i psychologiczne od zawsze intrygują naukowców i badaczy oraz stanowią źródło różnego rodzaju wynalazków i podstawę przełomowych odkryć. Jednak mimo wielu zalet, przedsięwzięcia takie niosą za sobą także ryzyko i niebezpieczeństwa oraz szereg innych konsekwencji. Dlaczego o tym wspominam? Otóż wszystko za sprawą książki Andrzeja Sikory „Drugie życie”, która wywołała we mnie sporo przemyśleń…

Głównym bohaterem jest ponad siedemdziesięcioletni przedsiębiorca Michał Jurski. Bogaty i opływający w luksusy, nie jest jednak do końca szczęśliwy. Żona nadużywa alkoholu a syn nie zamierza przejąć rodzinnego interesu. Na domiar złego mężczyzna dowiaduje się, że choruje na nowotwór i zostało mu niewiele czasu. Zdruzgotany i pełen obaw nie potrafi sobie z tym poradzić. Z pomocą przychodzi dobry przyjaciel, profesor Edward Borek, który proponuje koledze ryzykowną i nielegalną operację. Miałaby ona polegać na przeszczepieniu mózgu Michała do młodszego, zdrowego ciała. Widząc w tym swoją szansę, mężczyzna godzi się na ten eksperyment i zaczyna nowe życie jako Julian Podhorecki. Od tej chwili wkręca się w życie, jakie prowadził wcześniej dawca. Jednak wszystko ma swoje konsekwencje…

Książka zaintrygowała mnie pomysłową i nietypową fabułą. Poza tym świetnie przedstawieni bohaterowie, ich perypetie i targające nimi emocje czy wątpliwości zostały ciekawie pokazane i uwypuklone. Język jest przyjemny i przystępny, więc książkę czyta się szybko i z lekkością. Akcja posuwa się wartko, choć były momenty, w których na dłuższy czas mocno zwalniała. Mimo to nie miałam poczucia znudzenia. Będzie tu wątek miłosny i sensacyjny, ale przede wszystkim odbieram tę powieść bardziej refleksyjnie niż rozrywkowo. Zwraca ona bowiem uwagę na coś ważnego, co często nam umyka w chaosie i ferworze codziennych dni.

„Drugie życie” to powieść psychologiczno-obyczajowa, która zmusza czytelnika do zastanowienia się nad życiem, moralnością niektórych zachowań, jak i do spojrzenia na nas samych i przemyślenia niektórych kwestii. Polecam czytelnikom spragnionym oryginalnej fabuły. Pozdrawiam!! 

Moja ocena
>>>> 4,5 / 6 <<<<

11 komentarzy:

 1. Intrygująca okładka i zawartość też wydaje się być ciekawa po tym co piszesz. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyznam, że brzmi interesująco. Nie potrafię sobie przypomnieć, czy kiedykolwiek słyszałam o czymś podobnym. Rzadko się zdarza również, by bohaterem był starszy człowiek - takie książkowe doświadczenie również może być interesujące.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ewa - pewnie, że ciekawa zawartość:D. Cała książka jest oryginalna, nieco refleksyjna, więc myślę, że może Ci się spodobać. Polecam:))

  Dwojra - masz rację. Tematyka tchnie świeżością, więc czytanie jej było ciekawym doświadczeniem:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię wszystko co się wiąże z psychologią a tutaj jak widzę są elementy psychologiczno- obyczajowe, więc tym bardziej jestem zainteresowana tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapowiada się wyjątkowo intrygująca lektura - niby fantastyka, ale przecież bardziej obyczajowa i psychologiczna tematyka... Ciekawe, naprawdę ciekawe:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawe wątki książki zawiera :

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawy pomysł z tym przeszczepem:)

  OdpowiedzUsuń
 8. No przyznam, że brzmi ciekawie. Chętnie przeczytam.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja również mam chęć na tę książkę. Czemu nie.
  Pozdrawiam,
  ---robbi---

  OdpowiedzUsuń
 10. Cieszę się bardzo, że podoba się czytelnikom moja książka i proponuję przeczytać drugą - "Diable ziele". Niektórzy twierdzą, że jest jeszcze lepsza.
  Serdecznie pozdrawiam wszystkich moich czytelników.

  Andrzej Sikora

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo mnie cieszy, że powieść podoba się czytelnikom i proponuję przeczytanie mojej drugiej powieści - "Diable ziele". Niektórzy twierdzą, że też jest dobra.

  Pozdrawiam wszystkich moich czytelników i życzę wesołych Świąt Bożego Narodzenia.

  Andrzej Sikora

  OdpowiedzUsuń