Loading...

poniedziałek, 30 stycznia 2012

„Egzorcysta” William Peter Blatty


Wydawnictwo: Książnica (Publicat)
Wydanie polskie: 07/2011
Liczba stron: 328
Format: 135 x 205 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 9788324579396

William Peter Blatty to amerykański pisarz i scenarzysta, twórca kultowego już horroru „Egzorcysta”, który doczekał także głośnej ekranizacji. Nie miałam okazji poznać tej książki dopóki nie zawitała do mojej osobistej biblioteczki. Jestem osobą, którą dość łatwo przestraszyć, stąd obawiałam się czy akurat jest to właściwa lektura dla mnie, jednak ciekawość była silniejsza...

Główną bohaterką całej opowieści jest dwunastoletnia dziewczynka o imieniu Regan. Podczas beztroskiej zabawy tabliczką spirytualistyczną nawiązuje kontakt z niejakim Kapitanem Howdy . Od tego momentu dziecko zaczyna się uskarżać na dziwne zdarzenia, samo również zachowuje się nietypowo, m.in. mówi obcym językiem i ma nadludzką siłę. Zaniepokojona matka wzywa lekarzy, ale nie potrafią oni pomóc dziewczynce. Wtedy, bo burzliwych poszukiwaniach i odprawianiu z kwitkiem, do akcji wkracza jeden z duchownych. Z czym przyjdzie się zmierzyć śmiałkom, którzy zaryzykowali kontakt z tym niezbadanym bytem? Czy egzorcyzmy pomogę w tym przypadku? Koniecznie musicie się o tym przekonać!!

Lektura zrobiła na mnie piorunujące wrażenie. Podczas czytania wielokrotnie miałam dreszcze i ciarki na plecach. Wszystko to przez niemałe napięcie, które ani na chwilę nie chciało opuścić kart książki oraz fenomenalnie budowany nastrój grozy. Warto wspomnieć o realistycznych opisach tego, co działo się z opętanym dzieckiem, próbach wypędzenia demona czy zjawiskach temu towarzyszących. Wszystko to pobudzało z dużą siłą wyobraźnię i przyprawiało o przyspieszone bicie serca. Mroczny klimat, zaskakujące sytuacje czy lekki styl sprawiają, że pomimo grozy i strachu nie sposób oderwać się od tej książki.

Czarna magia, spirytualistyczne rytuały, opętanie, egzorcyzmy, zło w czystej postaci... Czyż może być coś bardziej przerażającego? „Egzorcysta” to idealna pozycja dla czytelników o żelaznych nerwach i liczących na horror, który zmrozi krew w żyłach i pozostanie na długo w pamięci. Polecam serdecznie zarówno wersję książkową, jak i film.

Moja ocena 
>>>> 5,5 / 6 <<<<

21 komentarzy:

 1. Witam,
  boję się horrorów... Nie, nie dlatego, że się obawiam nocnych koszmarów, albo boję się bać, tylko trudno o naprawdę dobrą literaturę w tym gatunku. Często starania autora o przestraszenie czytelnika wywołują wręcz odwrotny efekt i zamiast dreszczu strachu - salwy śmiechu. Tej książki nie znam, ale już się boję. :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pora wrócić do początków, czyli obraz filmowy porównać z literackim:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Oglądałam film i trzeba przyznać, że jak na produkcję z l. 70 jest całkiem niezły.

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka skojarzyła mi się z filmem, historia, po którą na pewno sięgnę

  OdpowiedzUsuń
 5. To książka dla mnie. Egzorcystę oglądałam wiele razy, więc za książkę czas się zabrać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mocna książka w sam raz dla mnie!! :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Muszę przeczytać. Trochę strachu nie zawadzi:P:P

  OdpowiedzUsuń
 8. mam nadzieję, że w przypadku tej historii spotka mnie tak samo miłe zaskoczenie jak z Dzieckiem Rosemary. muszę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 9. Czas na strach :D
  Koniecznie muszę przeczytać, bo nie pamiętam kiedy ostatnio miałam w ręce jakiś horror do czytania.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 10. Super!!!!! :D Bardzo chętnie się trochę poboję :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo ciekawią mnie takie tematy,więc koniecznie muszę tę książkę przeczytać;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Muszę ją przeczytać! Ostatnio bardzo interesuję się tematyką egzorcyzmów tak więc proponowana przez ciebie książka jest dla mnie jak najbardziej pozycją obowiązkową :D

  OdpowiedzUsuń
 13. Mnie również łatwo przestraszyć, ale po tej recenzji jestem zbyt ciekawa tej książki, muszę ją przeczytać !

  OdpowiedzUsuń
 14. O, chętnie poznam ten tytuł. Dotąd tylko oglądałam filmy o tej tematyce. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 15. Kurczę! Już po samej okładce jestem zachęcona, a Twoja recenzja tylko mnie upewnia w decyzji o prawidłowości kupna tej książki haha :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 16. Ciekawy i trudny temat, ale książka zdecydowanie nie dla mnie, bo nie jestem absolutnie osobą o żelaznych nerwach i bardzo łatwo mnie przestraszyć. Za bardzo bałabym się podczas lektury.

  OdpowiedzUsuń
 17. świetnie! oglądałąm film, który jest fenomenalny i okazuje się, że książka również jest taka! na pewno sięgnę!

  OdpowiedzUsuń
 18. Uwielbiam horrory, więc to na pewno książka dla mnie. W sumie to jestem ciekawa czy spodoba mi się tak samo jak film. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 19. Wyczuwam tu prawdziwie mroooczny klimat :D:D Muszę znaleźć tę powieść!

  OdpowiedzUsuń
 20. O, coś dla mnie! Uwielbiam horrory (głównie filmowe), dlatego po "Egzorcystę" muszę sięgnąć! Tym bardziej po tak zachęcającej rekomendacji ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń