Loading...

sobota, 11 grudnia 2010

"Biali bogowie" Torsten KrolWydawnictwo: Amber
Wydanie polskie: 03/2007
Liczba stron: 288
Format: 145 x 205 mm
Oprawa: twarda
Cena z okładki:  29.80 zł

Świat pełen sprzeczności.. Nic nie jest takie oczywiste jak się wydaje. Gdzie leży granica między cywilizacją a zacofaniem i czy któraś ze stron powinna mieć większe prawa i przywileje? Jak postrzegamy samych siebie i świat w obliczu zagrożenia? Jak szybko przystosowujemy się do nowych sytuacji i jak trwałe są nasze dotychczasowe przekonania i wierzenia? Czy zastanawialiśmy się w jakim świecie żyjemy i jakimi prawami się on rządzi? Te i wiele innych pytań nasuwa się podczas czytania książki „Biali Bogowie”.

O czym jest ta książka? O 16-letnim chłopcu i jego rodzinie, którzy w wyniku katastrofy muszą nauczyć się żyć w zupełnie odmiennym dla nich środowisku jakim jest dżungla. Powoli poznają ich mieszkańców i zasady jakie obowiązują w tym zakątku świata. Czas płynie tu inaczej, ludzie mają inne problemy (choć może nie do końca) i kierują się w życiu zupełnie innymi zasadami. Jak się potoczą losy tej trójki i jaki będzie finał? Czy te wydarzenie coś zmieni w dorastającym chłopcu i jego bliskich? Czego nowego o sobie i życiu dowiedzą się w tej dżungli? Zachęcam do lektury :)

Autor porusza w powieści wiele ważnych problemów, ale nie zdradzam specjalnie zbyt dużo, aby nie odbierać przyjemności z czytania. W książce możemy prześledzić co dzieje się z psychiką osób wrzuconych w sam środek obcego im społeczeństwa, w którym zasady moralne, etyczne, tradycje i kultura są całkowicie inaczej postrzegane. W ciekawy sposób śledzimy losy bohaterów zastanawiając się jednocześnie jak my byśmy się zachowywali w podobnych okolicznościach. Książka jasno daje do zrozumienia, że nic nie jest takie proste i oczywiste jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Cywilizowany kraj może być bardziej zacofany od dzikich plemion... Lektura daje dużo do myślenia i zachęca do zmiany postrzegania naszej egzystencji w sztywnych ramach. Nic nie jest jednoznacznie czarne lub białe... Pozdrawiam ;)

 Moja ocena
>>>>>>>>  4,5 / 6 <<<<<<<<

3 komentarze:

 1. Czuje, że raczej nie dla mnie, ale jak napotkam na swej drodze to się na nią skuszę :D

  OdpowiedzUsuń
 2. widziałam film, który jakby opowiadał o tym samym.. może przeczytam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Patsy - warto dać tej książce szansę, bo ma wiele do zaoferowania :)

  Corrupted - myślę, że sporo było filmów z podobnymi motywami :) Kto wie, może któryś powstał na podstawie tej książki?

  OdpowiedzUsuń