Loading...

niedziela, 12 grudnia 2010

“Fight Club. Podziemny Krąg” Palahniuk Chuck
Wydawnictwo: Niebieska Studnia
Wydanie polskie: 10/2006
Przekład: Lech Jęczmyk
Liczba stron: 240
Format: 125 x 195 mm
Oprawa: miękka
Cena z okładki: 29.90 zł

Jako pewnie jedna z ostatnich ;) nie widziałam filmu „Podziemny krąg”. Od dawna jednak na półce skromnie i cichutko czekała na mnie książka i postanowiłam, że nie obejrzę filmu bez wcześniejszego zapoznania się z wersją książkową. Radosny moment nadszedł kilka dni temu i teraz chciałabym podzielić się z wami swoją opinią...

„Podziemny krąg” opowiada historię mężczyzny w średnim wieku. Nie ma bliskich, cierpi na bezsenność, dlatego wieczorami uczęszcza na spotkania grup wsparcia dla chorych oraz uzależnionych ludzi, mimo że jest zdrowy. Tam właśnie poznaje Marlę.. Wkrótce w jego życiu pojawia się również Tyler, który odmienia świat głównego bohatera. Zaczynają razem organizować nielegalne walki, rządzące się swoimi własnymi prawami. Tak właśnie zaczyna się niezwykła książka, która szokuje , pozwala przejrzeć na oczy i zastanowić się nad rzeczywistością w jakiej żyjemy...

Czytając Fight club” od razu zostaniemy wrzuceni na głęboką wodę i dowiemy się o tym jak bardzo zakłamany i obłudny jest nasz świat. Będziemy mogli z bliska poznać mechanizmy rządzące nami i naszym życiem oraz dowiedzieć się że jesteśmy tylko marionetkami. Ciekawą formę mają dialogi, w których nie zawsze wiemy czy dana kwestia padła z ust bohatera czy były to tylko jego myśli. Początkowo może to sprawiać trudności, ale szybko przyzwyczajamy się do tego typu narracji.

Dziwny, tajemniczy klimat powieści wciąga bez reszty i nie pozwala oderwać się od lektury. Chaos i dezinformacja miesza się tutaj z początkowo ukrytym przesłaniem. Zakończenie było dla mnie całkowitym zaskoczeniem i po lekturze długo nie mogłam się otrząsnąć.

Niezwykła, psychologiczna książka, z licznie poruszanymi tematami.. Stanowi swoisty manifest, protest przeciw światu i zakłamaniu jakim codziennie jesteśmy karmieni. Bohaterowie buntują się przeciwko materialistycznemu społeczeństwu, segregacji klasowej i konsumenckimi realiami. Brutalnie prawdziwa, bez ogródek wytyka błędy i nie pozwala przejść obojętnie bez refleksji. Nie spodziewałam się tak ciekawej i oryginalnej książki. A tu proszę jaka miła niespodzianka!
Polecam wszystkim ;)


Moja ocena
>>>>>>>> 6 / 6 <<<<<<<<

4 komentarze:

 1. No film widziałam, ale nie czytałam książki, co mi się niezbyt często zdarza ;] Ale przeczytam na pewno

  OdpowiedzUsuń
 2. Filmu nie widziałam, o książce nie słyszałam. Ale po recenzji mam ochotę się za nią rozejrzeć ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Viconia - przeczytaj, bo warto! Ja jestem zauroczona książką i w najbliższych dniach biorę się za film ;)

  Zaczytana-w-chmurach - dziękuję :) Na pewno się nie zawiedziesz na książce. Bardzo nietypowa i zaskakująca.

  OdpowiedzUsuń
 4. Troszkę mnie zaintrygowała, jednak w najbliższym czasie nie będę się rozglądać za nią, gdyż mam masę pozycji do lektury na głowię ;)

  OdpowiedzUsuń