Loading...

poniedziałek, 10 stycznia 2011

„Krew Kwiatów” Anita AmirrezvaniWydawnictwo: Cyklady
Wydanie polskie: 10/2007
Przekład: Jarosław Skowroński
Liczba stron: 444
Format: 140 x 205 mm
Oprawa: miękka
Cena z okładki: 34.90 zł

„Krew Kwiatów” to powieść rozgrywająca się w XVII-wiecznej Persji i opowiadająca historię 14-letniej dziewczynki. Rodzice zaczynają zbierać posag i rozglądają się za najlepszym kandydatem dla ich ukochanej córki. Piękne bajka jednak nie trwa długo, ponieważ ojciec, głowa rodziny, umiera a matka wraz ze swoją córką zostają bez pieniędzy i męskiej opieki, w świecie gdzie kobiety nic nie znaczą. Udają się więc do wujka dziewczyny, który ma się nimi zaopiekować jednak tam czeka ich ciężka, wręcz niewolnicza praca. Młoda dziewczyna zaczyna pracować u swojego krewnego przy tkaniu dywanów i tam właśnie odnajduję swoją pasję, która będzie zalążkiem zmian w niej samej. To dopiero początek zawiłej drogi jaką przyjdzie pokonać młodej Irance..

Na naszych oczach będziemy śledzić burzliwy okres przeistaczania się młodej dziewczyny w prawdziwą, świadomą siebie i swoich pragnień kobietę. Dzięki tej podróży dziewczyna zasmakuje w miłości, ogromnej pasji, ale także dozna wzgardy i upodlenia. I mimo, że na swej ścieżce napotka wiele problemów i licznych upokorzeń, swą niezłomną osobowością, upartością i determinacją osiągnie to do czego świadomie i nieświadomie dążyła – osiągnie niezależność i szacunek do samej siebie.

Lekturę tą czyta się lekko, bowiem napisana jest współczesnym, plastycznym językiem. Liczne opisy tętniącego życiem Isfahanu, dokładne, barwne opisy wyrabianych dywanów, magiczne sceny oddziaływań damsko-męskich oraz niezwykła dbałość o szczegóły a wszystko to bez oceniania i zbędnego moralizatorstwa sprawiły, że powieść jest uroczą, wciągającą z niepohamowaną siłą lekturą.

Niezwykle orientalna, bajkowa wręcz książka, która zachwyca swym egzotycznym klimatem i pobudzając wyobraźnię, przenosi nas w zupełnie odmienny świat. Świat rządzony i zdominowany przez mężczyzn, który jednak nasza bohaterka potrafiła zmienić tak, aby czuć się w nim szczęśliwa... Książka z gatunku tych, które trzeba przeczytać!

Moja ocena
>>>>>> 5 / 6 <<<<<<

7 komentarzy:

 1. Ciekawa książka, tym bardziej, że ostatnio się przekonuję do orientalnych :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatni akapit pięknie Ci wyszedł i to on chyba najbardziej przekonał mnie do zapoznania się z tą książką ;D

  OdpowiedzUsuń
 3. brzmi intrygująco. lubię takie bajkowe klimaty :D

  OdpowiedzUsuń
 4. szfagree, Aneta - cieszę się bardzo :) Mam nadzieję, że książka przypadnie Wam do gustu :)

  Patsy - dziękuję :) Przeczytaj koniecznie, bo naprawdę warto :)

  Varia - w takim razie ta książka jest dla Ciebie idealna :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię takie klimaty. Zapoluję :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Tajemnica33 - poluj, poluj bo naprawdę warto :)

  OdpowiedzUsuń