Loading...

poniedziałek, 21 lutego 2011

"Dwa obliczy zdrady" Aron ShneyerWydawnictwo: Instytut Wydawniczy ERICA
Wydanie polskie: 02/2010
Przekład: Barbara Leszczuk
Liczba stron: 300
Format: 140 x 210 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 9788389700957

Specjalnie na dziś zaplanowałam coś dla pasjonatów historii oraz osób zainteresowanych szpiegostwem czy też tajnymi operacjami... „Dwa oblicza zdrady” to książka opisująca historię tajemniczego mężczyzny, występującego w książce pod pseudonimem, z którym Aron Sheneyer przeprowadził szczerą rozmowę. Bohater tej książki odkrywa przed nami fascynujący i jednocześnie skomplikowany świat, widziany oczami człowieka zaangażowanego w dwie strony konfliktu. Był on bowiem radzieckim szpiegiem, który początkowo działał w Hiszpanii, aby w końcu przeniknąć do struktur SS. Gdy go poznajemy jest już starym, umierającym człowiekiem mieszkającym w Jerozolimie i z perspektywy lat opowiada nam swoje życie nie szczędząc ironii. Dowiemy się m.in. jak wyglądała praca w wywiadzie, jak zachowywali się niemieccy żołnierze wobec pojmanej ludności  oraz poznajemy rosyjskie realia... Bohater książki bez oporów czy wstydu przyznaje się do rzeczy, które zrobił i zasad moralnych, których się wyzbył. Jest to zdecydowanie nietypowy bohater, który intryguje, ale i w pewnym stopniu wzbudza negatywne uczucia.
Jest to niewątpliwie bardzo ciekawa opowieść, pełna akcji i szczegółów działalności szpiega i żołnierza w tamtych czasach, których próżno szukać w innych książkach. Dla osób zainteresowanych tym tematem „Dwa oblicza zdrady” będą z pewnością łakomym kąskiem.

Po przeczytaniu tej pozycji, na końcu książki widnieją słowa „prawda jest względna”, które bardzo dobrze oddają treść tej lektury i każą nam przemyśleć niektóre kwestie. Choćby to, czy historia opisana w tej książce jest prawdą czy tylko fikcją. Sami oceńcie. Polecam serdecznie:)

Moja ocena
>>>>> 4,5 / 6 <<<<<

9 komentarzy:

 1. Widzę, że książka dla mnie. już podtytuł wzbudził moją ciekawość.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czasami sięgam po książki z historią w tle, jednak częściej są to opowieści o dynastiach, albo wojnie i obozach śmierci. Hm..., o szpiegostwie chyba nigdzie nie czytałam, może czas to nadrobić...? :)

  OdpowiedzUsuń
 3. mnie też zaciekawiła, ale mam pytanko: Jakiej narodowości jest autor? Amerykanin?

  OdpowiedzUsuń
 4. Mimo iż "Wywiad z wampirem" pod żadnym względem mi nie "podszedł", przypuszczam że w przypadku wywiadu ze szpiegiem byłoby o niebo lepiej. Dotychczas nie czytałem książek historycznych, ale wygląda na to że wypada to zmienić.

  OdpowiedzUsuń
 5. Byłam ostatnio na dobrej sztuce teatralnej poruszającej ten temat dość szeroko :)
  A ,,prawda jest względna,, , niestety muszę się pod tym podpisać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. bibliofilka - bardzo się cieszę:). A autor z tego co mi wiadomo pochodzi z Łotwy;)

  Maks - w takim razie trzeba to koniecznie zmienić:). Książkę polecam, choć na pierwsze spotkanie z literaturą historyczną wybrałabym inną pozycję;).

  biedronka - :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi ciekawie. Może kiedyś po nią sięgnę :P

  OdpowiedzUsuń
 8. To na pewno przeczytam, bo Amerykanie mają trochę skrzywienie, jeśli chodzi ten okres w historii. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń