Loading...

piątek, 4 lutego 2011

Kilka ogłoszeń i zapowiedzi książkowe :))

Zapowiedzi książkowe... Wydawnictwo Replika w najbliższych dniach wyda dwie ciekawe pozycje czytelnicze: 

"Na trzy sposoby" Joanna Kruszewska

"Na trzy sposoby" Joanny Kruszewskiej to ciepła, pełna humoru opowieść o próbach radzenia sobie z problemami dnia codziennego – nie zawsze takimi zwykłymi.

Bohaterkami książki są trzy współczesne, trzydziestokilkuletnie kobiety – Martyna, Anita i Iwona. Każda z nich ma inny bagaż życiowych doświadczeń i – choć różnią je osobowość i aspiracje – całą trójkę łączy wieloletnia przyjaźń, dająca siłę w trudnych momentach.
Akcja powieści rozpoczyna się w momencie, w którym kończą się baśnie – w przededniu ślubu Martyny. Czy uroczystość przebiegnie zgodnie z planem, czy może raczej czarny kot ściągnie nieszczęście na młodą parę? To tylko jedno z licznych pytań, które można zadać sobie podczas lektury.

Fabuła książki, osadzona w realiach Białegostoku, opowiedziana jest żywym, dowcipnym językiem. Smaku lekturze dodają scenki obyczajowe, które z satyryczną pasją rejestrują małą polską rzeczywistość.


"Dzielnica czerwonych jabłek" Julia Hoffmann
„Dzielnica czerwonych jabłek” to powieść o miłości i problemach egzystencjalnych, osadzona we współczesnej polskiej rzeczywistości.

Jej bohaterka – Joanna – to niezbyt szczupła, niezamężna szatynka. Rzadko wychodzi z domu, zamartwia się swoim wyglądem, mieszka tylko z kotem.
Od dzieciństwa żyje w cieniu siostry, w piątkowe wieczory ogląda w łóżku filmy, a zamiast sprzątać – nałogowo czyta książki. Jak na typową szarą myszkę przystało, pracuje w biurze.
Tu jakieś spotkanie, tu zaległy mail do Buby w sprawie przepisu na żeberka, kurczaków lub właściwego sposobu użytkowania mężczyzn...
Nuda?
Tylko do czasu.
Oto na drodze Joanny staje Czapla. Nie zwykła, pospolita czapla, ale ON – ze swoim pięknym nosem, powalającym na kolana niskim głosem i cholera wie czym jeszcze. Typowy bohater komedii romantycznej, który ma wywrócić świat bohaterki do góry nogami. Czy tak się stanie?

Klarowność języka oraz zróżnicowanie nastrojów to niewątpliwe zalety książki. Wiele scen skłania do śmiechu, inne – wywołują wzruszenie. „Dzielnica czerwonych jabłek” doskonale łączy interesującą akcję z mądrą obserwacją świata.Gorąco zachęcam do zapoznania się z tymi książkami:).
Pozdrawiam!

5 komentarzy:

 1. Książki nie wydają się być jakoś specjalnie zachwycające, ale może kiedyś jak będę miała wolną chwilę i kolejkę, to po nie sięgnę... Mam nadzieję, że pomożesz mi zdecydować i je zrecenzujesz? ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio coraz bardziej przekonuję się do współczesnych polskich autorów. Więc może to coś dla mnie?

  OdpowiedzUsuń
 3. femme - bardzo ciekawe pozycje na długie, samotne wieczory:). Pozdrawiam!

  anek7 - myślę, że warto dać szansę tym książkom:). Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Całkiem ciekaw mogą być te dwie książki ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bujaczek - myślę, że mogą być ciekawsze niż się wydają:D. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń