Loading...

czwartek, 17 lutego 2011

"Samotna wśród przyjaciółek" Eva MeschedeWydawnictwo: Jedność
Wydanie polskie: 2009
Przekład: Magdalena Jałowiec-Sawicka
Liczba stron: 144
Format: 140 x 215
Oprawa: miękka
ISBN: 9788374428385

Nie lubię poradników i wszelkich przewodników życiowych. Mimo to od czasu do czasu można, a nawet trzeba, przeczytać coś lekkiego, nie wymagającego od nas stuprocentowej uwagi i zaangażowania. Tym razem sięgnęłam po taką właśnie pozycję i była to książka „Samotna wśród przyjaciółek” autorstwa Evy Meschede.

Kobiety – najlepsze przyjaciółki na dobre i złe czy może dwie osobowości rywalizujące ze sobą o wygląd, względy mężczyzn i pozycję zawodową? Odpowiedź nie jest taka prosta, jakby mogło się wydawać. Książka porusza istotną kwestię a mianowicie współzawodnictwo między kobietami. Mężczyźni nie będą poszkodowani i także o relacjach męsko-męskich dowiemy się nieco informacji.

Od zawsze wiadomo, że przyjaźń kobiet i mężczyzn znacznie różni się między sobą. Relacje kobiet są zazwyczaj bardziej uczuciowe i  nacechowane emocjonalnie, co rzadziej spotyka się w przyjaźni czysto męskiej;). Warto podkreślić, że już od bardzo dawna kobiety, aby np. zdobyć serce ukochanego, posuwały się do różnych sztuczek, trików i podstępów. Wiele ciekawych rzeczy i zabawnych, z mojej perspektywy, sytuacji o których wcześniej nie miałam pojęcia dowiedziałam się z tej lektury:).

Książka obfituje w liczne przykłady, gdy najlepsze przyjaciółki są jednocześnie rywalkami i będą to całkowicie anonimowe nam osoby jak i znane osobistości. Przeanalizujemy najczęstsze przyczyny i schematy rywalizacji oraz poznamy jej prawdziwy sens. Zastanowimy się także nad tym, co oznacza słowo przyjaźń i kogo można nazwać przyjacielem. Podobał mi się także dział, który ukazywał jak od dzieciństwa do późnych lat zmienia się spojrzenie na sprawę przyjaźni i konkurowania z innymi. To tylko niektóre zagadnienia poruszane w książce.

Autorka podkreśla pozytywny wpływ konkurowania ze sobą kobiet i potrzebę takiego stanu do osiągnięcia swoich celów. Warto nauczyć się żyć tak, aby rywalizacja była tym co motywuje a nie tym co niszczy. Polecam zwłaszcza tym, którzy oczekują lekkiej i przyjemnej lektury.
Moja ocena
>>>> 4 / 6 <<<<

12 komentarzy:

 1. również nie przepadam za poradnikami. większosć rad jakie udzielają są tak przewidywalne i oczywiste, że samemu można do nich dojść (w 5 minut).

  OdpowiedzUsuń
 2. Wynajdujesz takie książki, których nigdzie nie widziałam, nie rzuciły mi się kompletnie w oczy. A co do poradników, nie przepadam, ale czasami, czemu nie. Wszystko w końcu dla ludzi, zawsze coś dla siebie można znaleśc, co nie?

  OdpowiedzUsuń
 3. Varia - masz oczywiście rację, dlatego też rzadko czytam poradniki. Mimo to ciekawych informacji się dowiedziałam i miło spędziłam czas:).

  MONIKA SJOHOLM - mam podobnie, ale od czasu do czasu trzeba odpocząć od literatury z wyższej półki i przy okazji dowiedzieć się kilku ciekawostek:). Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka potwierdza moją opinię na temat damskiej przyjaźni.
  Prawdziwe przyjaciółki to tylko w piaskownicy, a później najczęściej rywalizacja.
  Użyłam słowa najczęstszej, bo mam prawdziwe przyjaciółki, na których pomoc mogę liczyć.
  Większość jednak kobiet snuję dziwne intrygi i to już jest przykre :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja czasami lubię przeczytać jakiś poradnik - fakt, że w wielu z nich jest masło maślane, ale czasem trafi się na jakiś wartościowy przekaz.

  A mnie przekonało jedno zdanie z Twojej recenzji: "Warto nauczyć się żyć tak, aby rywalizacja była tym co motywuje a nie tym co niszczy".

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie przepadam za poradnikami, żeby do nich zajrzeć musze mieć wenę i raczej bardzo dobry powód.

  Babskie relacje to trudny temat i nie trzeba się tego dowiadywać z poradnika :-)......chyba szybciej kupię sobie czerwone rękawice bokserskie ;-)

  OdpowiedzUsuń
 7. A ja nawet lubię czytac poradniki i może nawet sięgnę po ten (albo podsunę mamie żeby kupiła :p)

  OdpowiedzUsuń
 8. Również nie przepadam za poradnikami, ale warto czasem do jakiegoś zajrzeć :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Taa, często widać takie 'niby przyjaciółki', które tylko czekają na odpowiedni moment, żeby wbić drugiej nóż w plecy.
  Teraz nie sięgnę, ale może kiedyś :).

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Natula - mam podobnie, ale tak jak już napisałam wcześniej, od czasu do czasu jako "przerwynik" takie poradniki są idealne:)

  Annie - bardzo się cieszę:)

  biblioilka - zgadzam się:). Raz na jakiś czas nie zaszkodzi;)

  Luna - oj to prawda;). Polecam i pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo ciekawy pomysł na książkę! Na pewno inspirująca lektura. szkoda, że ta "konkurencyjność" w miejscu pracy tak często niszczy przyjazną i ciepłą atmosferę.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie przepadam za poradnikami, ale może kiedyś ;)

  OdpowiedzUsuń