Loading...

środa, 16 lutego 2011

„Rozwój bliźniąt w ciągu życia” red. T. Rostowska, B. Pastwa-WojciechowskaWydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Wydanie polskie: 2010
Liczba stron: 214
Format: 160 x 235 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 9788375874891


Fenomen bliźniąt fascynuje ludzi od zawsze. Ciąża mnoga stanowiła i nadal stanowi ogromne zainteresowanie naukowców, lekarzy czy psychologów... Zwłaszcza bliźnięta jednojajowe, identyczne pod względem wyglądu i budowy genetycznej, są niezwykle ciekawą zagadką, którą do końca nie udało się jednak rozwiązać.

Wiadomość o ciąży bliźniaczej zazwyczaj jest podwójną radością, ale także i ogromnym zaskoczeniem dla rodziców. Świadomość ciąży zwiększonego ryzyka (bo taką niewątpliwie jest każda ciąża mnoga) oraz późniejsza opieka i odmienne metody wychowania bliźniąt, stają się przyczyną niepokoju i kłębiących się pytań. Czy poradzę sobie? Czy starczy mi pokarmu, aby wykarmić oba maleństwa? Jak dam radę z tyloma obowiązkami? Jak wychować bliźnięta na niezależnych ludzi? To zaledwie ułamek tego, czego doświadczają rodzice bliźniąt. Warto sięgnąć wtedy, bo rzetelne i dobrze przygotowane opracowania, które nie tylko przybliżą podstawowe informacje o ciąży, ale również w szerszym aspekcie poruszą temat wychowania, wpływu różnych czynników na proces rozwoju dzieci i powstania szczególnej relacji między rodzeństwem. 


Książka „Rozwój bliźniąt w ciągu życia” to jedna z niewielu, godnych polecenia pozycji poruszających temat bliźniąt. Cała masa kolorowych książeczek czy broszurek pobieżnie omawiających tematykę ciąży mnogiej nie przekazuje odpowiedniej wiedzy na ten temat. „Rozwój bliźniąt w ciągu życia” natomiast, to książka która od początku do końca, dokładnie i powoli, analizuje wszelkie problemy związane z ciążą bliźniaczą. Dowiemy się m.in.o rozwoju dziecka w łonie matki oraz późniejszym rozwoju psychoruchowym, przeczytamy także o inteligencji (IQ) bliźniaków, wybranych cechach osobowości u dzieci, powstaniu prenatalnej więzi rodziców i dzieci oraz ich późniejszych relacjach. Będzie również można dowiedzieć się o zagrożeniach dla matki i dziecka, które mogą pojawić się w związku z ciążą mnogą oraz o symptomach i objawach, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. Duży dział poświęcono również wzajemnym relacjom między bliźniakami oraz pozostałym rodzeństwem oraz najczęstszym problemom, jakie występują u tych dzieci. Świetna, konkretna książka która pomoże nam zrozumieć specyfikę i niezwykłość bliźniąt.

Na końcu każdego działu znajduje się krótkie podsumowanie i bogata bibliografia. Dodatkowo liczne wykresy, tabelki i schematy pomagają zrozumieć i łatwiej przyswoić dużą ilość informacji a także ułatwiają zapamiętanie zdobytej wiedzy
  
Bliźnięta to podwójny skarb i warto o tym pamiętać. Niech stres i obawy związane z ciążą bliźniaczą, nie przysłonią nam tego co w tym jest najpiękniejsze, że właśnie dokonał się cud natury i zostaliśmy obdarzeni najpiękniejszym prezentem. Pozdrawiam serdecznie wszystkie bliźnięta i ich rodziców:)).

Moja ocena
>>>> 5,5 / 6 <<<<


Osoby zainteresowane tematem bliźniąt zapraszam na stronę internetową  "Stowarzyszenia na rzecz bliźniąt - Podwójny Uśmiech"

19 komentarzy:

 1. Temat bardzo ciekawy, a z Twojej recenzji wynika, że omówiony został wnikliwie. Zdjęcie ilustrujące notkę jest urocze!

  OdpowiedzUsuń
 2. Kto wie, może się kiedyś przyda ;)
  Dobrze wiedzieć, że taka książka jest.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lirael - rzeczywiście ksiażka jest świetna i po prostu nie miałąm się do czego przyczepić:). A zdjęcie od razu mi się spodobało i nie mogłam się powstrzymać:). Pozdrawiam

  Bellatriks - dokładnie:). Wiele osób wśród znajomych, rodziny czy choćby my sami możemy być w podobnej sytuacji i warto wiedzieć, którą książkę polecić. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiesz, tę książkę to ja mogłabym reklamować niczym panie w reklamach szampon do włosów - jest świetna.
  Aczkolwiek mam świadomość, że nie jest ona na każdy moment, warto przy niej po prostu usiąść, pomyśleć. :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. A i jeszcze skoro studiujesz medycynę to w ogóle powinnaś ją przeczytać, dużo jest o niesamowitych przypadkach lekarskich. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Domi - wiem, wiem, ale dzięki wielkie. Już mi się bardzo spodobała:)). Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Takie dwa małe szkraby to prawdziwy skarb :)

  OdpowiedzUsuń
 8. przyjaciółce mojej polece...albo kiedyś kupię jako prezent- dzięki wielkię. Przyda się:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Kiedyś marzyłam, żeby być bliźniakiem, później żeby mieć bliźniaki a teraz to juz sama nie wiem :-). W mojej rodzinie nie trafiły się zdublowane maluchy, więc na razie odpuszczam, w razie czego będę wiedzieć gdzie szukać ratunku ;-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nemeni - o tak, zgadzam się że to podwójne szczęście:).

  MONIKA SJOHOLM - dzięki:). Oto właśnie chodziło, aby osoby wiedziały gdzie zajrzeć, gdyby zaistniała taka potrzeba:). Pozdrawiam!!

  Natula - :)). W razie potrzeby, wiadomo gdzie szukać odpowiedzi:).

  OdpowiedzUsuń
 11. Mojej mamie od zawsze marzyły się bliźniaki ;)) Kto wie? Może przytrafią mi się w przyszłości?

  OdpowiedzUsuń
 12. Tak się składa, że moimi przyjaciółkami są bliźniaczki :) Dziewczyny dla mnie całkowicie różnią się wyglądem i charakterem... Są naprawdę niezwykłe, bo w porównaniu z innymi ludźmi mają całkiem inne przyzwyczajenia i ustalone normy jeśli chodzi o kontakty międzyludzkie... Zawsze zresztą nieco zazdrościłam im tej bliskości.

  OdpowiedzUsuń
 13. Mnie ten temat kompletnie nie interesuje, ale myślę, że niektóre mamy będą zainteresowane :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 14. Książka mnie zainteresowała z racji bycia taką niektorą mamą:) Będę się rozgladać.
  Mam już ksiązke autorki forum, do ktoego podalas link, p. Tkacz.

  OdpowiedzUsuń
 15. Aneta - zawsze można zrobić prezent i podarować komuś kto spodziewa się bliźniaków:). Nigdy nic nie wiadomo:).

  Pemberly - ale się cieszę, że trafiłam na mamę bliźniaków:)). Książka na pewno będzie przydatna, zwłaszcza że jest inna niż ta wydana przez p. Tkacz. Tutaj sporo jest informacji naukowych, ale zrozumiałych dla każdego:). Sporo badań nad rozwojem bliźniąt od poczęcia do dorosłości, metody wychowania, nawet poruszono kwestię depresji u bliźniąt... Naprawdę książka warta uwagi, choć nieco trudniejsza w odbiorze niż poradnik "Bliźnięta". Pozdrawiam ciepło:))

  OdpowiedzUsuń
 16. Kiedyś na biologicznych mechanizmach zachowania nam czytał profesor różne historie o bliźniętach, które zostały rozdzielone po narodzeniu i spotkały się po latach i np. mieli podobne fryzury, styl ubierania się, podobny gust w kwestii muzyki czy kuchni.
  Ciekawy temat, chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 17. masz tak szalone tempo czytania,że za Tobą nie nadążam.
  Pozycje, zresztą które przedstawiasz na swoim blogu są także bardzo nietuzinkowe i interesujące:)

  OdpowiedzUsuń
 18. Viconia - słyszałam o tych i innych badaniach i przyznaję, że wyniki są zadziwiające. Temat bliźniąt jest bardzo ciekawy, dlatego właśnie chciałam przeczytać tę książkę i nie zawiodłam się:). Pozdrawiam i polecam!!

  biedronka - dziękuję:)). Lubię nietypowe, oryginalne książki. A co do szybkiego czytania to przyznaję, że zawdzięczam to medycynie;). Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 19. No ta książka co on nam wtedy czytał była wydana tylko w Stanach i on ją sobie przywiózł z USA z jakiejś konferencji, a szkoda, bo strasznie chciałam ją przeczytać.
  I też mnie ten temat interesuje :)

  OdpowiedzUsuń