Loading...

sobota, 2 kwietnia 2011

"Autyzm. Na granicy zrozumienia" Barbara WinczuraWydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Wydanie polskie: 2010
Liczba stron: 214
Format: 165 x 245 mm
Oprawa: twarda
ISBN: 9788375873573

Na całym świecie od dawna można śledzić dyskusje nad przyczynami i rozwojem dziwnego zjawiska, jakim jest autyzm. Nie jest to pojedyncza jednostka, ale całe spektrum różnych „zaburzeń”, gdzie granica między nimi jest płynna. Autyzm cały czas pozostaje zagadką, której rozwiązanie z pewnością jeszcze potrwa. Książka „Autyzm. Na granicy zrozumienia” stara się przybliżyć niełatwe zagadnienie. Dzięki tej pozycji na chwilę przeniesiemy się do umysłu ludzi z autyzmem i poczujemy jak funkcjonuje ich wewnętrzny świat, jak odbierają otoczenie oraz to, co wokół nich się dzieje. Intrygujący a zarazem przerażający świat, który warto poznać.

Najgorszym koszmarem rodziców jest sytuacja, kiedy dowiadują się, że ich ukochane maleństwo jest chore. Kiedy pada wyrok: „Państwa dziecko ma autyzm” większość rodziców załamuje się, nie potrafi sobie z tym poradzić. Zazwyczaj nie sądzimy, że coś takiego może przydarzyć się właśnie nam lub komuś z naszego otoczenia. Warto jednak wiedzieć gdzie szukać pomocy, na co zwrócić uwagę czy nawet jak się zachować przy dziecku autystycznym, które np. przy najdelikatniejszym dotknięciu może zacząć krzyczeć...

„Autyzm. Na granicy zrozumienia” to dogłębna ocena tego zagadnienia pod każdym względem. W publikacji zestawiono najczęstsze teorie powstawania autyzmu, prowadzane dotychczas badania i współczesny stan wiedzy. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jak właściwie zdiagnozować to schorzenia i na co rodzice powinni zwrócić uwagę w rozwoju dziecka? Czy dieta lub szczepienia wpływają na zachowania autystyczne? Z książki dowiemy się także o wewnętrznym języku dzieci z autyzmem oraz ich specyficznej komunikacji. Poruszono również sposoby terapii dzieci, w tym rolę muzyki i psychoterapii. Jeden z ostatnich działów „Zrozumieć genialnych autystów – od Mozarta do..” przybliżył sylwetki sławnych ludzi (m.in. W.A. Mozart, Lewis Carroll), którzy zmagali się z tą niełatwą przypadłością. Dzięki niej jednak odznaczali się niezwykłą kreatywnością, niebywałą wyobraźnią czy też wyjątkowymi zdolnościami, które przyniosły im sławę.

Po każdym dziale  znajduje się bogata bibliografia, która daje pewność, że wiedza zawarta w tej książce potwierdzona jest licznymi, cennymi materiałami źródłowymi. Dodatkowo pogrubienia w tekście zwracają uwagę na fakty szczególnie istotne i warte zapamiętania, ułatwiając przyswojenie istotnych informacji. Także liczne praktyczne przykłady oraz tabelki pozwalają na szybszą orientację w treści i pomagają usystematyzować niełatwe przecież zagadnienie. Język jest przejrzysty i zrozumiały dla każdego czytelnika.

„Autyzm. Na granicy zrozumienia” to wyjątkowa książka, która choć porusza trudny temat, warta jest przeczytania i poznania. Zachęcam, abyście otworzyli tę lekturę i spróbowali zrozumieć świat dziecka autystycznego. Świat niezwykły i znacznie bogatszy niż nam się wydaje. Polecam i pozdrawiam!!

Moja ocena
>>>> 5,5 / 6 <<<<

10 komentarzy:

 1. Dla nas (przede wszystkim mojej siostry) nie był najgorszy wyrok tylko dwa lata w ciągu których nikt nie umiał nam odpowiedzieć co dolega Karolince. Teraz już wiemy, że to autyzm, najlżejsza jego postać :) Od dwóch lat intensywnie rehabilitujemy małą i widać ogromne postępy :) Chociaż był moment kiedy jakaś niedouczona pani psychiatra kazała podawać Karolinie leki (bez żadnych badań) po których jej się choroba cofnęła i doszły ataki coś na podobe padaczki - masakra.
  Książkę przeczytam z całą pewnością bo chce wiedzieć o tej chorobie jak najwięcej i jak najwięcej zrozumieć co się dzieje w tym małym naszym kochanym móżdżku :))

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię książki, w których autorzy nie boją się poruszać trudnych tematów. Recenzja wspaniała, książka pewnie również. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno jest to lektura ciekawa i warto sie z nią zapoznać. Myślę, że każdy powinien ją przeczytać..

  OdpowiedzUsuń
 4. toska82 - zgadzam się z Tobą, że najgorsza jest niewiedza. Człowiek wychodzi z siebie, aby dowiedzieć się co dolega ukochanej osobie, a ludzi, którzy się na tym znają, jest jak na lekarstwo. Bardzo się cieszę, że w końcu trafiliście na kompetentną osobę, która wiedziała jak pomóc Karolince:). Najważniejsze, że wiecie z jaką chorobą walczycie i z pewnością pokonacie wszelkie trudności na waszej drodze. Życzę dużo siły i zdrówka dla Karolinki. Pozdrawiam serdecznie:))

  LadyBoleyn - ja także cenię książki oscylujące wokół trudnych, często skomplikowanych zagadnień. Książkę z całą pewnością polecam:))

  MONIKA SJOHOLM - masz rację. Takie książki są bardzo ważne i każdy powinien mieć choćby podstawową wiedzę na temat autyzmu. Polecam i serdecznie pozdrawiam:))

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię czasami przeczytać taką książkę więc może kiedyś się za nią zabiorę :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę, że i taka lektura powinna znaleźć się w moim kanonie, rozejrzę się za nią.:)

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Moja wiedza i świadomość w tej dziedzinie nie jest za dobra, więc wypadałoby przeczytać.:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Scathach - książka naprawdę ważna i warto ją mieć w swojej bliblioteczce lub przynajmniej przeczytać. Polecam serdecznie:))

  Domi - polecam gorąco. Książka w ciekawy i przystępny sposób opisuje autyzm i wszystko co z nim związane. Warto!! Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 9. Takie książki są potrzebne. Przybliżają nam ich świat i problemy.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bujaczek - pewnie, że potrzebne. Oby więcej takich książek:)). Polecam i pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń