Loading...

czwartek, 28 kwietnia 2011

"Drzewa świata. Ilustrowana encyklopedia" T.Russell, C.Cutler, M.WaltersWydawnictwo: Universitas
Wydanie polskie: 2008
Liczba stron: 512
Format: 175 x 230 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
ISBN: 9788324208425

Drzewa to największe żywe organizmy na świecie. Ich ewolucja rozpoczęła się miliony lat temu i do dziś wykształciły szereg mechanizmów umożliwiających im życie w niemal każdych warunkach. Czy to mroźna Arktyka, czy upalne i piaszczyste tereny Sahary, drzewa potrafią zaadaptować się do każdego klimatu. Te niezwykłe organizmy mogą osiągać ponad 100 m wysokości oraz ważyć 1500 ton. Są również długowieczne, bowiem niektóre osobniki liczą już cztery i pół tysiąca lat!! Książka „Drzewa świata. Ilustrowana encyklopedia”, którą pragnę Wam dziś przedstawić zabiera czytelnika w niesamowita podróż po 1300 gatunkach drzew i w niezwykle interesujący sposób przedstawia nam świat najbardziej złożonych roślin na Ziemi.

„Drzewa świata...” to obszerna publikacja wszechstronnie opisująca fenomen drzew. To również hołd tym skomplikowanym roślinom, które pomagają ludziom i zwierzętom przetrwać. Bez nich życie na tej planecie nie byłoby możliwe, ponieważ drzewa produkują największą ilość tlenu, a jednocześnie likwidują zanieczyszczenia środowiska. Dostarczają tez pożywienia ludziom i zwierzętom, schronienia czy opału. Nie wspominam też o surowcu jakim jest drewno do budowy domów i budynków gospodarczych, bez których nasza cywilizacja raczej nie dałaby sobie rady. A funkcja upiększająca? Czyż nie wspaniale przejść się do parku z pięknie przystrzyżonymi drzewkami, posiedzieć na ławeczce wsłuchując się w śpiew ptaków i oddychając świeżym powietrzem podziwiać piękno przyrody? Warto również pamiętać, że bardzo dużo drzew pełni funkcje lecznicze. Od dawna przecież znane są właściwości napotne kwiatów lipy czy też sok z brzozy, który podnosi naszą odporność. W końcu, drzewa stanowią motyw w literaturze, malarstwie czy filmie oraz natchnienie dla wielu artystów. A to zaledwie początek ogromnej roli jaką pełnia drzewa…
Czy doceniamy podniosłą rolę tych organizmów? Czy szanujemy i dbamy, aby mogły dalej istnieć i pełnić swoje rozliczne funkcje? Każdy musi odpowiedzieć sobie sam na to pytanie. Niestety rzeczywistość jest zatrważająca. Prawie 900 gatunków jest zagrożonych wyginięciem. Niektóre populacje liczą już tylko jeden lub dwa osobniki. Warto też sobie uzmysłowić, że co minutę likwiduje się 40 hektarów lasu.  Do czego nas to doprowadzi?
Książka składa się z kilku części. Początkowo dowiemy się podstawowych informacji o ewolucji drzew, ich budowie i klasyfikacji. Następnie zagłębimy się w cykl życiowy tych organizmów, różne zależności drzew od pogody czy zanieczyszczenia środowiska, aby następnie poznać największy i najstarsze okazy. A to zaledwie początek naszej wyprawy. Bardzo zainteresował mnie temat o drzewach zagrożonych oraz dział „łowców drzew”. Będzie tu też nieco informacji o sadzeniu i uprawie różnych gatunków, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jednak to co najbardziej robi wrażenie to główna część książki, czyli szczegółowy atlas i dokładna charakterystyka poszczególnych drzew. Wygląd, barwa, kształt liści, ciekawostki o danym egzemplarzu. Coś niesamowitego i  z pewnością wartego poznania.
Jestem oczarowana tą książką i nawet nie przypuszczałam, że drzewa mogą być tak fascynującym zagadnieniem. Polecam serdecznie tę cudowną encyklopedię, ponieważ warto poznać bogactwo i odkryć tajniki tych organizmów.. Pozdrawiam!!!
Moja ocena
>>>> 5,5 / 6 <<<<

11 komentarzy:

 1. Ja kocham lasy i chodzenie między drzewami, kocham się przytulać do drzew. Mają w sobie coś magicznego, co pozwala mi się w pełni odprężyć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nadal jestem zafascynowana twoim fenomenem czytelniczym :)
  Czytasz tak wiele, obiegających od siebie pozycji, że aż przecieram oczy ze zdziwienia :)
  A książkę o drzewach z chęcią przeczytam, tym bardziej, ze właśnie obsadzam swoją działkę brzózkami i świerkami i za paręnaście lat będę miała swój prywatny mały las :D

  OdpowiedzUsuń
 3. pisanyinaczej - w takim razie książka na pewno Ci się spodoba:)). Ja mam podobnie. Uwielbiam chodzić na spacery do lasu i czerpać siłę z przyrody. Polecam i pozdrawiam:)

  biedronka - dzięki wielkie:). Moja lista zainteresowań jest ogromniasta, więc i po różne książki sięgam:). A co do tej pozycji, to z czystym sumieniem polecam!! Bardzo rzetelne i interesujące źródło wiedzy o drzewach w każdym aspekcie:). Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 4. To wbrew pozorom może być naprawdę interesujące;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kocham drzewa i wszystko, co się z nimi wiąże. A książka zapowiada się fascynująco!
  Pozdrawiam:)))

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam przyrodę:) Drzewa mają w sobie coś magicznego, szczególnie jak się pomyśli o tym, jak niektóre są wiekowe :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wspaniały prezent nie tylko dla miłośników dendrologii.

  OdpowiedzUsuń
 8. Twoje recenzje potrafią zachęcić nawet do zakupu encyklopedii :D

  Czuję się zachęcona do lektury!
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Scathach - sama się zdziwiłam, ze tak mnie ta książka zaciekawiła:). Naprawdę warta przeczytania. Polecam!!!

  Isadora - w takim razie polecam:)). Książka z pewnością Ci się spodoba. Pozdrawiam!!

  kolmanka - dokładnie:). Niezwykłe organizmy, o których warto wiedzieć jak najwięcej:). Polecam!!

  Lirael - to prawda:). Mnie ta książka zaintrygowała i uszczęśliwiła, choć wcześniej o drzewach prawie nie czytałam:). Pozdrawiam!!

  BookEater - dzięki za taki komplement:D. Cieszę się i polecam książkę:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zgadzam sę takie pozycje oczarowują :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. książka o drzewach w sam raz na majówkę spędzoną na leśny szlaku :)

  OdpowiedzUsuń