Loading...

sobota, 23 kwietnia 2011

"Dziecko i wychowanie w pedagogii Jana Pawła II" Tomasz BilickiWydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Wydanie polskie: 2007
Liczba stron: 108
Format: 165 x 235 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 9788373088153

Jan Paweł II zajmuje szczególne miejsce w naszych sercach i umysłach. Dzięki jego naukom, czytaniom i postawie jaką cały czas prezentował w czasie swojej posługi, byliśmy naocznymi świadkami jak powinno wyglądać życie chrześcijanina. Podobne wartości warto kształtować w naszych dzieciach oraz w nas samych, aby być prawdziwym przykładem. Książka "Dziecko i wychowanie w pedagogii Jana Pawła II" pomaga uporządkować obecnie chaotyczny świat,  w którym wiele wartości przestało istnieć oraz dać oparcie rodzicom, często zagubionym, niewiedzącym jak właściwie, w świetle nauczań kościoła, wychowywać swoje dzieci.

Książka składa się z trzech głównych części. Z pierwszej z nich dowiemy się podstawowych informacji o dziecku i wychowaniu chrześcijańskiemu od Biblii po czasy współczesne. Nie zabraknie również filozoficznych odnośników. Druga część to rozważania o wartościach i pozycji człowieka we współczesnym świecie, ze szczególnym naciskiem na godność dziecka, wartość dzieciństwa oraz prawa do ochrony najmłodszych chrześcijan. Jan Paweł II stale podkreślał potrzebę szacunku, troski czy czułości w prawidłowym rozwijaniu się dziecka jako całości czy też cząstki większej wspólnoty. W ostatniej części będziemy natomiast mogli zapoznać się z istotą, celami i zasadami wychowania według JPII oraz przyjrzeć się roli Kościoła i szkoły w kształtowaniu właściwych postaw chrześcijańskich.

Jan Paweł II cały czas starał się podkreślić rolę rodziny oraz  pomóc ludziom odnaleźć się w ciągle zmieniającej się rzeczywistości.  Wzajemny szacunek rodziców do dzieci i na odwrót, wychowanie ku wartościom wyższym, chrześcijańskie postawy to tylko niektóre zagadnienia poruszone w tej książce. Lektura ta jest niezwykle interesująca, choć zabrakło mi dokładnych praktycznych rad i wskazówek dla rodziców. Także objętościowo książka mogłaby być obszerniejsza. Poza tymi niuansami, nie mam zastrzeżeń i jak najbardziej polecam ją wszystkim, dla których Jan Paweł II był i jest wzorem do naśladowania, i którzy chcieliby czerpać z ogromnego dorobku jaki nam pozostawił.
„Dziecko i wychowanie w pedagogii Jana Pawła II” jest wszechstronną analizą spojrzenia JP II ogólnie na dziecko i  wychowanie małego człowieka. Każdy wie lub też może sobie uzmysłowić bez trudu, jak wielkie a zarazem trudne jest to zadanie. Niniejsza publikacja ma za zadanie przypomnieć naukę papieża prawiącą o dziecku i pomóc wpleść w życie to, co głosił. Polecam ją serdecznie i pozdrawiam!!
Moja ocena
>>>> 4,5 / 6 <<<<

9 komentarzy:

 1. Piękna pozycja, nie widziałam jej jeszcze. Pozdrawiam już świątecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka z pewnością nie w moim stylu, mam wrażenie, że przeczytałam już tak ogromną ilość książek o Janie Pawle II, że więcej już nie mogę. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Interesująca książka, taki drogowskaz w naszych czasach:)
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Z pewnością wartościowa książka, przyjrzę się jej bliżej kiedy "dorobię" się dzieciaczków :) Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pamiętam że gdy studiowałem resocjalizację to jedna z osób z którą miałem ćwiczenia dużo mówiła o pedagogice Jana Pawła II. Jej zasób wiedzy mnie przytłaczał, włąściwie nie można było nigdy postawić kontr-argumentów. Ale wtedy właśnie zainteresowałem się głębiej pedagogiką JP II

  OdpowiedzUsuń
 6. Bibliofilka - to prawda. Takie książki są wspaniałe:). Dziękuję za życzenia i również życzę wszystkiego dobrego z okazji Świąt:))

  Raya - nie ma sprawy:). Nic na siłę. Za to na prezent dla kogoś bliskiego idealna:). Pozdrawiam serdecznie!!

  Isadora - dokładnie:). Oby było więcej takich pozycji. Pozdrawiam ciepło:)

  Dosiak - bardzo się cieszę i polecam:). Także życzę wszystkiego dobrego z okazji Świąt:))

  pisanyinaczej - w takim razie książka Ci się spodoba:). Autor profesjonalnie zgłębił wiedzę o dziecku i wychowaniu w nauczaniu JPII. Polecam i pozdrawiam:))

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo lubię styl pisania Jana Pawła II, ale na razie nie jest to lektura dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Na pewno to coś dla mnie. Lubię takie książki i z chęcią przeczytam:P

  OdpowiedzUsuń
 9. BookEater - rozumiem i w takim razie zachęcam po sięgnięcie po nią, gdy pojawią się już dzieciaczki:). Pozdrawiam!!

  kamila_z - bardzo się cieszę i polecam:))

  OdpowiedzUsuń