Loading...

wtorek, 12 kwietnia 2011

"Dziennikarstwo i świat mediów" Z. Bauer, E. ChudzińskiWydawnictwo: Universitas
Wydanie polskie: edycja 2010
Liczba stron: 576
Format: 240 x 170 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 9788324213948

W obecnych czasach media i komunikacja masowa przeżywają gwałtowny rozwój i stają się istotnym obszarem życia społecznego. Telewizja, prasa, książki, internet, radio... Nowe technologie, coraz to odmienne techniki przekazu informacji oraz zwiększone potrzeby na te usługi sprawiły, że na polskim rynku zabrakło publikacji rzetelnie opisujących media jako całość i opracowujących to zagadnienie dogłębnie, z uwzględnieniem najnowszych trendów. Dopiero książka „Dziennikarstwo i świat mediów” zawiera zaktualizowaną wiedzę o współczesnych mediach i w czytelny sposób przedstawia ją czytelnikom.

Książka w podzielona jest na cztery części. Z każdej z nich dowiemy się ciekawych i przydatnych każdemu informacji. Poznamy jak na przestrzeni lat rozwijały się media, prześledzimy ewolucję radia czy internetu oraz poznamy nowinki i nowe rodzaje mediów, które w chwili obecnej są w fazie testów, a które z pewnością w najbliższych latach zrewolucjonizują pogląd na świat mediów. Dodatkowo będziemy mogli zagłębić się w poszczególne gatunki dziennikarskie, tj. reportaż, wywiad, felieton oraz poczytać o medialności języka, a zwłaszcza o manipulacji informacją czy typach wypowiedzi medialnej.  

Bardzo ciekawe było zapoznanie się z opiniami dziennikarzy o ich zawodzie i specyfiką rynku mediów w Polsce i za granicą. Książka zawiera dokładny opis zawodu dziennikarza, jego rolę w tworzeniu mediów i rozwoju środków komunikowania. Nie pominięto również aspektów prawnych, etycznych tego zawodu oraz psychologicznych uwarunkowań i funkcji reklamy.

Byłam pozytywnie zaskoczona zamieszczeniem w książce zagadnień warsztatu dziennikarskiego. Dowiemy się dużo informacji o specyficznej pracy korespondentów zagranicznych czy rzeczników prasowych. Oprócz tego zagłębimy się w kwestie prawa dziennikarskiego i kodeksu etycznego, granic wolności dziennikarskiej czy też public relations.

Książka jest niezwykle czytelna. Podkreślenia lub pogrubienia tekstu, zastosowanie tabelek i wykresów oraz wypunktowanie najważniejszych i godnych zapamiętania informacji, znacznie ułatwia czytanie i zrozumienie treści. Nie wspomnę już o większym formacie książki czy bogatej bibliografii, po każdym dziale.

„Dziennikarstwo i świat mediów” to pozycja dla wszystkich osób zainteresowanych szeroko pojętymi mediami. Świetnie opracowana książka, poruszająca mnóstwo interesujących kwestii oraz wzbogacona o najnowsze informacje, z pewnością będzie skarbnicą wiedzy i przybliży nam świat, w którym nieustannie żyjemy.  Polecam serdecznie:)

Moja ocena
>>>> 5 / 6 <<<<

10 komentarzy:

 1. O! To muszę przeczytać, z pewnością mi się przyda;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Z chęcią przeczytam, w końcu dziennikarstwo było moją pasją :) Poza tym takie książki otwierają oczy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. O, dobrze, że zamieściłaś recenzję tej książkę - na pewno przyda się mojej przyjaciółce - przyszłej dziennikarce... A już niedługo urodziny.. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Scathach - bardzo się cieszę i polecam:))

  pandorcia - dokładnie:). A skoro interesujesz się dziennikarstwem, to pozycja obowiązkowa:D. Pozdrawiam!!

  femme - koleżanka z pewnością będzie zadowolona z takiego prezentu:)). Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Osobiście chodzę na warsztaty dziennikarskie, jednak kompletnie nie wiem, co ja tam robię, bo tworzenie dla prasy/radia/telewizji mnie nie pociąga. ;x

  OdpowiedzUsuń
 6. Miałam ją kiedyś w ręce na uczelni - to solidny materiał. I faktycznie, tak, jak piszesz - podany w sposób przejrzysty.
  Jak będę potrzebowała, to na pewno z niej skorzystam.

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawa recenzja, ale książka nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Może być ciekawe, dzięki za recenzję :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Znam jej starszą wersję. Jeszcze jakiś czas temu bardzo by mi się przydała. Teraz mogę po nią sięgnąć jedynie z czystej ciekawości :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Muszę po nią sięgnąć bo interesują sie dziennikarstwem ;)

  OdpowiedzUsuń