Loading...

piątek, 8 kwietnia 2011

„Mapy ludzkich serc” Jacek PonikiewskiWydawnicteo: Novae Res
Wydanie polskie: 10/2010
Liczba stron: 180
Format: 125 x 190 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 9788361194316

Zawsze się dziwiłam jak pisarz w małej, niepozornej książeczce potrafi zawrzeć tak wiele emocji czy stworzyć silny przekaz. Prawdą jest, że czasami niewiele słów, ale właściwie dobranych wystarczy, aby stworzyć piękną opowieść, która poruszy serce i nie pozwoli o sobie zapomnieć. „Mapy ludzkich serc” z pewnością do takich lektur należą.

Jonathan Edward Baker, weteran wojenny przebywa w domu spokojnej starości. Podczas postrzału w plecy przeżywa śmierć kliniczną, ale nie widzi wcale jasnego światła, które byłoby przedsionkiem nieba, ale wszechobecną, przerażającą ciemność i mrok. Z pewnością daje mu to do myślenia i skłania do przeanalizowania swojej dotychczasowej egzystencji. Nasz bohater rozstał się z żoną, a z synem porządnie się pokłócił. Dręczą go teraz wyrzuty sumienia związane z doświadczeniami w przeszłości, jest zgorzkniały, trzyma się na uboczu a jego poczucie humoru nie każdemu odpowiada. Pewnego dnia do ośrodka trafia nowy pacjent. Jest nim siedemnastoletni Oskar Fitzgerald  cierpiący na progerię, czyli przedwczesne starzenie się. Mimo, że chłopak z wyglądu przypomina starca, w środku ma młodą duszę, która pragnie przeżyć ten krótki czas, jaki mu pozostał, jak najpełniej. Oskar zaprzyjaźnia się z Jonathanem i prosi go, aby ten pokazał mu swoją mapę serca, jaką każdy z nas tworzy podczas życia. W ten sposób chce poczuć, że żyje, doświadczyć rzeczy, których nigdy nie uda mu się zobaczyć lub przeżyć. Między bohaterami tworzy się magiczna więź, która zmieni wiele w ich życiu...

Książka oscyluje wokół tematu śmierci, umierania, rozliczenia się z samym sobą i własną przeszłością. Nie jest to jednak lektura smutna czy przygnębiająca. Wiele w niej miejsca na ciepło, nadzieję a nawet optymizm. Autor porusza wiele tematów, m.in. problem cierpienia, bólu i śmierci, ale także przebaczenia, zaufania czy wiary w odpuszczenie złych uczynków. Lektura obfituje w życiowe rady, wskazówki i pokazuje, co tak naprawdę jest ważne w życiu i to, że nigdy nie jest za późno, aby naprawić wyrządzone krzywdy i zmienić się.

„Mapy ludzkich serc” to powieść, która promienieje dobrocią, szczerymi uczuciami i wiarą. Jest to książka o sensie życia i istnienia, przepełniona prawdziwymi uczuciami oraz głęboką i dokładną analizą psychiki ludzi, którzy zostali postawieni w niełatwej sytuacji i poddani ciężkiej próbie. Zdecydowanie zachęcam do książki. Pozdrawiam:))

Moja ocena
>>>> 5 / 6 <<<<

18 komentarzy:

 1. Brzmi naprawdę interesująco, ale na razie szukam 'lekkich' książek. Mimo to, zapamiętam tytuł :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapowiada się całkiem ciekawie. Postaram się o niej pamiętać:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Sam tytuł już brzmi baaardzo ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. BookEater - koniecznie zapamiętaj, bo książka naprawdę ciekawa:). Pozdrawiam!!

  MirandaKorner - bardzo się cieszę i pozdrawiam:))

  Domi - to prawda, a tytul to dopiero początek, bo w środku książka jeszcze bardziej intryguje:)). Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Książkę czytałam w styczniu i ogromnie mi się spodobała. Pamiętam, że często się wzruszałam, a postać Oscara szczególnie podbiła moje serce. I ta staruszka, która obudziła się, żeby zaraz potem zasnąć...
  Tak jak autorka recenzji, zachęcam każdego do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jej, zachęciłaś mnie :) Koniecznie muszę przeczytać! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Julia - bardzo się cieszę, że Tobie także przypadla do gustu:)). Pozdrawiam!!

  Annie - super, bardzo się cieszę, bo tę książkę warto przeczytać:). Pozdrawiam serdecznie!!

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam już kiedyś recenzję tej książki. Ty upewniłaś mnie w przekonaniu, że powinnam ją przeczytać jak najprędzej :)

  OdpowiedzUsuń
 9. okładka niezwykle zachęcająca, ale treści obecnie raczej nie podołam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Do recenzji jeszcze wrócę, tylko zerknęłam na ocenę, bo przez weekend albo w przyszłym tygodniu planuję ją przeczytać;))

  OdpowiedzUsuń
 11. Deline - bardzo się cieszę:)). Myślę, że Ci się spodoba. Pozdrawiam!!

  Varia - tak jak pisalam w recenzji, książka nie jest dolująca, ale ma w sobie wiele ciepla i nadziei. Przeczytaj koniecznie:)).

  Scathach - to w takim razie życzę przyjemnej lektury. Ciekawa jestem Twojej opinii:). Pozdrawiam!!!

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawa recenzja, a książka z pewnością będzie interesująca. Też dopisuje do listy. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Zapowiada się kolejna mocna i trudna lektura, ale na pewno warta przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Bibliofilka - interesujca będzie, to gwarantowane:D. Polecam i pozdrawiam!!

  Dosiak - oczywiście zgadzam się z Tobą. Warta przeczytania i poznania książka:)). Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 15. Okładka mnie przyciąga, podobnie jak recenzja. Dobrze, że święta już blisko i będę miała wymówkę, aby kupić sobie kolejną książkę:)

  OdpowiedzUsuń
 16. kamila_zu - każda okazja jest dobra, aby kupić książkę. Myślę, że przypadnie Ci do gustu:). Pozdrawiam!!!

  OdpowiedzUsuń
 17. Piękna okładka i jeszcze piękniejsza tematyka którą porusza. Choć w tym gatunku książek jestem żółtodziobem z przyjemnością bym ją przeczytał. W dodatku jest w zbiorze bibliotecznym - nic tylko się tam udać :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Maks - skoro masz możliwość jej wypożyczenia, to przeczytaj koniecznie w niedalekiej przyszłości. Książka warta uwagi:). Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń