Loading...

piątek, 1 kwietnia 2011

"Odsypiając przeszłość" Piotr ProkopiakWydawnictwo: Papierowy Motyl
Wydanie polskie: 02/2011
Liczba stron: 200
Format: 130 x 190 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 9788362222209

Od zawsze fascynowały mnie książki nietypowe, o oryginalnej fabule, wyróżniające się zakresem poruszanych tematów lub sposobem przedstawienia bohaterów i rzeczywistości. Poszukuję takich książek, kolekcjonuje je i co jakiś czas do nich wracam, aby nacieszyć się ich „innością”. Niewątpliwie do takich właśnie książek mogę zaliczyć powieść autorstwa Piotra Prokopiak pt. „Odsypiając przeszłosć”.

Co czuje człowiek przebywający na oddziale psychiatrycznym? Z jakimi problemami musi się zmierzyć? Czy stereotypowe postrzeganie pacjentów leczących się na chorobę „duszy” tym razem się sprawdzi? Bohaterami książki są pacjenci oddziału psychiatrycznego, którzy otumanieni lekami, zmęczeni swoją chorobą, nieraz bardzo wyczerpującą, ukazani są z bardzo bliskiej perspektywy. Zanurzymy się w ich dusze, na chwilę wejdziemy w ich skórę i dowiemy się wielu ciekawych, jak i przerażających rzeczy. Próbując żyć normalnie, doświadczają takich samych problemów, zmagają się z podobnymi kłopotami. Mają jednak znacznie więcej czasu, co skłania ich do przemyśleń na różne tematy, analizowania zachowań ludzi wokół nich oraz siebie samych. Rozmawiają więc o Bogu, polityce, religii, obecnej rzeczywistości, ale przede wszystkim o wyznawanych wartościach i tym, co tak naprawdę jest ważne w życiu.

Każdy czytelnik spragniony wiedzy, jak wgląda życie na oddziale psychiatrycznym, zostanie uradowany. Codzienne szpitalne rytuały będziemy mogli zobaczyć oczami pacjenta, dowiedzieć się co myśli o lekarzach tam pracujących czy o wydawaniu „dropsów” (niektórzy bohaterowie dla żartów nazywają tak leki). Intrygujący świat, który wymyka się wszelkim schematom...

Życie pacjentów jest jakby zawieszone między snem a jawą, między teraźniejszością a przeszłością. Czas nie płynie tu zwyczajnie a granica między "normalnością" a paranoją zaciera się niebezpiecznie szybko...

„Odsypiając przeszłość” to nietuzinkowa fabuła, niezwykle intrygujący bohaterowie i ich przemyślenia oraz myśli... Z pewnością jest to książka, która spodoba się czytelnikom szukającym świeżości i odskoczni od „zwyczajnej” prozy oraz osób otwartych na zupełnie nowe doświadczenie literackie. Polecam i pozdrawiam!!

Moja ocena
>>>> 5 / 6 <<<<

14 komentarzy:

 1. Też czasami lubię sięgnąć po książki różniące się od tych, które zwykle czytam. O pacjentach oddziału psychiatrycznego jeszcze nie czytałam, więc może to być ciekawa lektura. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dosiak - w takim razie polecam szczególnie:)). Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo jestem ciekawa tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. powiedz mi jak ty to robisz? już nie wspominam o fajnych recenzjach, ale ty chyba dodajesz je prawie codziennie. Mi przeczytanie książki i napisanie recenzji zajmuje zwykle ok 3 dni. Niestety praca, dom... a ty w końcu studiujesz medycynę! śpisz czasami?

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi naprawdę ciekawie. Chętnie sięgnę po tą pozycję :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dominika Anna - przeczytaj, jak tylko będziesz miała okazję:). Pozdrawiam!!

  Sil - dawniej, gdy miałam mniej zajęć nie wyrabiałam się z niczym. Teraz, gdy przybyło mi obowiązków, paradoksalnie zdążam z większością rzeczy:). Śpię niewiele, to prawda, ale tak jest od dzieciństwa:)). Książkę polecam, bo jest świetna:))

  Annie - bardzo się cieszę i pozdrawiam:))

  OdpowiedzUsuń
 7. To wszystko brzmi bardzo ciekawie. Nie raz zdarza mi się sięgać po książki, czy filmy traktujące o losach chorych psychicznie osób. Zakład psychiatryczny to miejsce, o którym czytałam już wiele, ale chyba nigdy mi się ten temat nie znudzi. Chętnie przeczytam „Odsypiając przeszłość”.

  OdpowiedzUsuń
 8. A ja ostatnio widziałam tą książkę jako nagrodę w jakimś konkursie... Muszę sobie przypomnieć, gdzie i spróbować szczęścia, bo książki o pacjentach szpitala psychiatrycznego zawsze mnie wciągają. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bellatriks - rzeczywiście, oddział psychiatryczny to niekończący się temat, który od zawsze fascynował i intrygował:). Książkę polecam serdecznie!!

  viv - koniecznie wyszukaj konkursik. Może akurat się uda:). Warto! Pozdrawiam ciepło:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Już czeka na mojej półce :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Musi być rewelacyjne, muszę to przeczytać. ^

  OdpowiedzUsuń
 12. dm1994 - w takim razie przyjemnej lektury:))

  LadyBoleyn - jest naprawdę bardzo dobra, więc polecam:))

  OdpowiedzUsuń
 13. Coś niesamowitego jest w okładce!

  OdpowiedzUsuń
 14. Temat bardzo ciekawy.
  Polecam Ci ,,Lot nad kukułczym gniazdem,, jeśli jeszcze nie czytałaś, bo tematyką bardzo zbliżony, ale na prawdę genialnie napisany i mega przejmujący.
  Jestem fanką twojej pracy, którą wykonujesz na tym blogu,abyśmy mogły poznać ciekawe pozycje książkowe.
  Gratuluję Ci :)

  OdpowiedzUsuń