Loading...

czwartek, 19 maja 2011

"Zrównoważony rozwój dziecka w świetle nowych wyzwań" Ewa BiałekWydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Wydanie polskie: 2009
Liczba stron: 262
Format: B5
Oprawa: miękka
ISBN: 9788375870671

W obecnych czasach, bardziej niż kiedykolwiek, warto zwrócić uwagę na rozwój i wychowanie dziecka. Zwiększona częstość samobójstw wśród młodzieży, liczne patologie, agresywne zachowanie, narkomania, problemy w szkole to obecnie szara rzeczywistość, która wielu już nie dziwi. Sedno problemu tkwi w zapewnieniu dziecku odpowiednich warunków rozwoju. To właśnie on decyduje o jakości dorosłego życia, tworzeniu relacji międzyludzkich czy też stopniu wykorzystania potencjałów i możliwości tkwiących w każdym człowieku.
Książka „Zrównoważony rozwój dziecka w świetle nowych wyzwań”  to ważne narzędzie, które pomoże nam z niełatwym zadaniem, jakim jest wychowanie i pokaże drogę jaką powinniśmy podążać, aby zapewnić naszemu szkrabowi  harmonijny i prawidłowy rozwój.  Nie ma złotego środka, ale z pewnością warto dążyć do jak najlepszego poznania mechanizmów jakie oddziałują na nas od najmłodszych lat i kształtują to, kim jesteśmy i jak postrzegamy siebie i świat.
Książka składa się z szesnastu głównych rozdziałów. Będziemy się mogli z nich dowiedzieć czym jest wychowanie i jakie są jego idee oraz poznamy odmienności wychowawcze  w przypadku dzieci wybitnie zdolnych lub szczególnie uzdolnionych. Wiele miejsca poświęcono również osobowości człowieka, jej typach i złożoności. Ten dział podobał mi się najbardziej. W publikacji ukazano medyczne, psychologiczne, filozoficzne a nawet  duchowe podejście do wychowania, przez co książka jest wszechstronną analizą dziecka pod każdym względem, ze szczególnym naciskiem na jego rozwój. W całej lekturze będzie silnie podkreślana rola psychosyntetycznego podejścia do rozwoju dziecka, a więc ukierunkowanie na całość a nie na wybrane cechy czy zagadnienia.
Język zastosowany w tej lekturze jest jasny, przystępny, zrozumiały dla każdego. Liczne podkreślenia i pogrubienia tekstu sygnalizują istotne kwestie warte zapamiętania a tabelki i schematy pomagają w zrozumieniu ważnych informacji i szybszym przyswojeniu wiadomości. Do tego bogata bibliografia i materiały źródłowe dają pewność, że jest to rzetelne i szerokie podejście do omawianego zagadnienia.  Jedynym malutkim zastrzeżeniem do książki jest czcionka, która nieco mi przeszkadzała. Poza tym drobnym szczegółem nie mam się do czego przyczepić pod względem technicznym.
Dziecko to cud natury. Już na początku swojej drogi życiowe obdarzone jest licznymi możliwościami i zdolnościami, które jeżeli zostaną zauważone i właściwie pielęgnowane przez rodziców i otoczenie, np. nauczycieli, pomogą w kształtowaniu silnej, niezależnej jednostki. Dlatego tak ważne jest, aby od najmłodszych lat zwracać uwagę na całokształt cech jakie reprezentuje sobą dziecko. Autorka kładzie silny nacisk na konieczność wsparcia, miłości i odpowiedniej atmosfery i pomaga nam zrozumieć co jest ważne w relacjach z naszymi pociechami. Książkę polecam każdemu, zwłaszcza rodzicom i pedagogom. Myślę, że będzie ona dużym ułatwieniem w spojrzeniu całościowym na małą istotę, jej potrzeby i rozwój. Polecam i pozdrawiam!!
Moja ocena
>>>> 5 / 6 <<<<

6 komentarzy:

 1. Oprócz przeczytania tej książki, cześć rodziców powinna wogóle znaleźć czas dla dziecka, bardzo dobrze ten problem został pokazany w filmie "Sala samobójców".

  OdpowiedzUsuń
 2. Zawsze wynajdujesz tyle ciekawych pozycji, że lista do przeczytania ciągle się powiększa :) I również polecam film "Sala samobójców".Każdy rodzic nastolatka powinien zobaczyć ten film, najlepiej razem z dzieckiem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Niekiedy tego typu książki potrafią doskonale przedstawić dany problem i pomóc go rozwiązać. Będę miała tę książkę na uwadze. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. toska82 - dokładnie. Najważniejsze jest okazanie zainteresowania sprawami dziecka. A ksiażka z pewnością to dodatek, choć też ważny:))

  Bibliofilka - film z przyjemnością obejrzę:). A co do książki, polecam gorąco:))

  LadyBoleyn - zgadzam się całkowicie. Takie lektury otwierają oczy i pozwalają spojrzeć na dziecko i relacji między pociechą a rodzicami z szerszej perspektywy:))

  OdpowiedzUsuń
 5. Dla mnie "jeszcze nie teraz" ale skoro Studentka medycyny tak dobrze ją oceniła, to pewnie jest warta przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń