Loading...

sobota, 9 lipca 2011

„Naga” Izabela SzolcWydawnictwo: Amea
Wydanie polskie: 2010
Liczba stron: 152
Format: 125 x 195 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 9788392922919

Nie mogę się przekonać do opowiadań, ale od czasu do czasu, prowadzona ciekawością i chęcią przeczytania czegoś innego niż powieść, po nie sięgam. Tak też było z książką Izabeli Szolc o intrygującym tytule „Naga”. Czy przypadła mi do gustu? Sami oceńcie:)

Mimo, że tytuł sugeruje nagość cielesną, nie o nią w tej książce chodzi. Oczywiście będzie poruszona ta kwestia, ale autorka w tej małej lekturze zmieściła znacznie więcej. Spróbowała dociec czym tak naprawdę jest kobiecość. Trudne zadanie? Oj zdecydowanie. Na swoje bohaterki Szolc obrała kobiety różniące się wiekiem, wykształceniem i sposobem postrzegania świata. Każda z nich jest w innej sytuacji życiowej, zmaga się z różnymi kłopotami. Mamy tu kobietę o skłonnościach homoseksualnych, zdradzoną żonę a także wdowę, nienawidząca swojej rodzicielki dziewczynę czy narkomankę. Jednak to nie wszyscy. Wszechstronnie i z każdej strony zajrzymy w umysł i przypatrzymy się codziennemu życiu tych osób. Jak się czuje zgwałcona kobieta? Co odczuwa dziewczyna, która nie czuje instynktu macierzyńskiego?

Autorka nie pokazuje nam wyidealizowanego świata. Nie ma tu sielanki i idylli. Jest za to życie, które często nas nie rozpieszcza oraz problemy, które czasami nas przerastają. I to właśnie starała się pokazać moim zdaniem Izabela Szolc. Odcienie kobiecości w zetknięciu z brutalnym i nieprzewidywalnym światem oraz bogactwo uczuć i emocji, jakie w nas różne sytuacje wzbudzają.

Co do technicznych wad i zalet, to poziom opowiadań jest nierówny. Jedne są lepsze, inne nieco mniej. Podobał mi się jednak język i styl, choć czasami dało się zauważyć schematyczność. Mimo tego książka warta poznania, ale nie polecam jej na wakacje czy jako lekturę dla relaksu. To pozycja, która zmusza do pewnych przemyśleń i opisuje niełatwe sytuacje życiowe, więc potrzeba do jej czytania choć trochę skupienia.

„Naga” to książka o kobietach i dla kobiet. Myślę jednak, że może i mężczyzna powinien ją przeczytać. Tak dla lepszego wglądu w skomplikowany świat kobiecej duszy i psychiki, pełen zależności, emocji, licznych problemów, które często dla płci przeciwnej są niewidoczne. Polecam i pozdrawiam:)

Moja ocena
>>>> 4 / 6 <<<<

13 komentarzy:

 1. Też nie przepadam za opowiadaniami, ale jak się natknę na te autorstwa pani Szolc, to przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa lektura, zawsze prezentujesz interesujące książki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Podzielam Twoją opinię w pełni :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam zamiar ją przeczytać ;)
  Ciekawe jak ja ją odbiorę ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak wpadnie mi w ręce to przeczytam:)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. choć po zobaczeniu okładki, stwierdziłam, że to będzie zbyt poważne jak dla mnie, to może jednak warto przeczytać :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam paskudną manię oceniania książki po okładce (kiedy wzbudza skrajne emocje), a ta mi się wybitnie nie podoba, więc w księgarni czy bibliotece pewnie bym ją ominęła, ale po Twojej recenzji może jednak się skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja nie przepadam za opowiadaniami i po prostu męczę się je czytając, więc chyba dam sobie spokój z ta pozycją.

  OdpowiedzUsuń
 9. miałam podobne odczucia po przeczytaniu, jedne opowiadania były lepsze, inne trochę mniej, ale język mi się podobał

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja Nagą kiedyś czytałam i mam podobne odczucia do Twoich :)
  A co do trudnych tematów, to w "Zaopiekuj się moją mamą" nie zakwalifikowałabym ich do trudnych, ale w większej mierze do smutnych. Więc po tej smutnej lekturze, wzięłam coś wypełnionego humorem ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Dziękuję za komentarze:)))

  miqaisonfire - nie ma sprawy;)). Ale zgadzam się z Tobą, że w okresie letnim lepiej czyta się lżejsze książki niż te o skomplikowanej fabule. Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam podobne wrażenia. O ile uważam, że Szolc porusza tematy ważne i zaniedbane w literaturze, to bohaterki jej prozy do mnie nie przemówiły. Trochę zbyt papierowe były. Dałabyś Szolc szansę, gdyby napisała współczesną powieść? Ja bym dała :)

  A w ogóle to chyba z tego samego miasta jesteśmy. Pozdrawiam :)

  grendella
  http://ksiazkimojejsiostry.blox.pl

  OdpowiedzUsuń
 13. sylwia (grendella) - masz rację z bohaterkami. A co do kolejnych książek autorki, to z pewnością dałabym im szansę:). Z tego samego miasta? Jaki świat mały:D
  Pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny. Blog dodałam do odwiedzanych:)

  OdpowiedzUsuń