Loading...

wtorek, 26 lipca 2011

„Prędkość światła” Javier Cercas

Wydawnictwo: W.A.B.
Wydanie polskie: 07/2010
Liczba stron:304
Format:125 x 195 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 9788374147552
 
Są książki, które potrafią wywrzeć na czytelniku na tyle duże wrażenie, że trudno ubrać w słowa myśli i to, co chciałoby się przekazać innym. Jak zachęcić do sięgnięcia po niezwykłą lekturę, kiedy na usta ciśnie się tak wiele, ale nie potrafimy tego wyrazić słowami? Tak właśnie było z książką „Prędkość światła” nieznanego mi dotychczas pisarza Javiera Cercas. Mimo wszystko spróbuję choć po części napisać co tak mnie ujęło w tej lekturze.

Bohaterem powieści jest młody pisarz, który próbuje wyrobić sobie pozycję w literackim świecie oraz jego przyjaciel, weteran wojny w Wietnamie. Poznamy ich losy, tak skrajnie różne a jednak mające ze sobą kilka wspólnych punktów.  Otóż nasz niespełniony pisarz wyjeżdża na staż do akademickiego campusu. Tam właśnie styka się z różnymi ciekawymi, nieraz oryginalnymi osobistościami, ale jego uwagę przykuwa Rodney Falk. Milczący, dziwny i nietowarzyski nauczyciel hiszpańskiego w końcu nawiązuje nić porozumienia z pełnym ambicji początkującym pisarzem. Jak się okazuje mężczyzna był amerykańskim żołnierzem, uczestniczącym w wojnie w Wietnamie, ale skrywa też inne tajemnice. Nasz stażysta z nieukrywaną ciekawością będzie chciał rozwikłać zagadkę i dowiedzieć się jak najwięcej o Rodney’u. To zaledwie początek opowieści, która później przyjmuje nieoczekiwany obrót, ale nie zamierzam zdradzać Wam nic więcej. Zachęcam jednak do zapoznania się z tą książką.

Autor stara się pokazać dwóch bohaterów, którzy znaleźli się na życiowym zakręcie. Obu nękają wyrzuty sumienia, przeszłość i tragiczne w skutkach decyzje, dążenia i potrzeby. Będziemy obserwować  próbę rozliczenia się z samym sobą, co z pewnością okaże się trudniejsze niż można przypuszczać. Na dodatek poruszony będzie tu wątek wojny i  z jej wszystkimi konsekwencjami i destrukcyjnym wpływem na całe życie. Będzie tu również obrona pacyfizmu, dogłębna psychologiczna analiza człowieka oraz wiele innych poruszonych kwestii.

Początkowo akcja rozwija się stopniowo, niespiesznie, aby po chwili nabrać tempa i przyspieszyć. Świetna gradacja napięcia i zaskakujące elementy fabuły. Nie sposób także nie wspomnieć o emocjach, takich prawdziwych, z głębi serca, które z pewnością się pojawią podczas czytania. Styl pisarza jest ciekawy i duży plus za to, że potrafiła stworzyć realistyczny i namacalnie prawdziwy świat, od którego nie sposób się oderwać. Nie ma tu sztuczności i usilnego manipulowania czytelnikiem. Mamy za to tajemniczość i zagadki z przeszłości oraz wątki filozoficzne wplecione inteligentnie w całość.

„Prędkość światła” to wstrząsająca opowieść o winie i odkupieniu, bólu istnienia i przebaczeniu oraz o piętnie jakie odciska wojna na duszy i psychice człowieka. To również historia o miłości, przyjaźni czy sukcesie, który może być również siłą niszczycielską. Z pewnością jest  to książka, która na długo pozostaje w czytelniku. Warto ją poznać. Polecam!!

Moja ocena
>>>> 5,5 / 6 <<<<

16 komentarzy:

 1. Brzmi nad wyraz interesująco! I taka wysoka nota - 6 na 6!! Nie ma wyjścia - książka ląduje na liście książek do przeczytania!
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nota wysoka, tematyka jak najbardziej mi odpowiada, recenzja kusi - jak tu nie przeczytać?

  Pozdrawiam serdecznie!:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Po takiej recenzji muszę dorwać :) Zresztą w ogóle muszę bliżej przyjrzeć się tej serii wabu, jedną perełkę już wśród niej znalazłam ("Szkarłatny płatek i biały" ;)).
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna książka ! Muszę ją kupić. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Cóż, powiem tak, kolejna książka pana Cercasa o tym samym, tylko troszkę inaczej. Zawsze w nich jest pisarz i jakaś/któraś wojna. Czytałam jedną z jego książek, bardzo dobra, ale nie zrobiła na mnie takiego wrażenia, jak na Tobie "Prędkość światła". Pozdrowienia :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kass - bardzo się cieszę i gorąco zachęcam:)

  Isadora - trzymam kciuki, aby udało Ci się ją przeczytać. Pozdrawiam!!

  UpiornyGroszek - polecam!! A seria rzeczywiście świetna. Pozdrawiam:)

  Ewa - mam nadzieję, że Ci się spodoba:). Polecam i pozdrawiam!!

  Intueri - nie czytałam wcześniejszej książki tego pisarza. Być może tamta po prostu była nieco słabsza. Polecam Ci tę. Może bardziej Ci się spodoba:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zapowiada się uczta czytelnicza. Oceniłaś książkę naprawdę wysoko, więc będę się sugerował Twoją opinią przy najbliższych zakupach:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zapowiada się ciekawie tym bardziej, że oceniłaś książkę 6 na 6! Przeczytam!

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Dobrze, że mimo wszystko akcja się rozwija. Zdecydowanie wolę książki, których akcja zaczyna się już na początku powieści i dalej jest utrzymana na tym samym, a najlepiej na jeszcze intensywniejszym poziomie.
  W książce podoba mi się bardzo okładka. Fabuła widzę, że też jest nie banalna. Dopiszę do mojej listy, może kiedyś uda mi się ją zdobyć.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetna recenzja, strasznie mnie zachęciłaś do przeczytania tej książki :D jak zwykle :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo ciekawa tematyka. Zachęciłaś mnie skutecznie.

  OdpowiedzUsuń
 12. I co ja mam zrobić z Tobą dziewczyno!!!!! Kolejna książka do przeczytania. Aż czasem boję się tu zaglądać, bo znów coś będzie chodzić mi po głowie :).

  OdpowiedzUsuń
 13. Pięknie to napisałaś, i choć początkowo myślałam, że to książka nie dla mnie, to jednak się za nią rozejrzę :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Wysoko ją oceniłaś, jednakże nie sadze bym przeczytała

  OdpowiedzUsuń
 15. Może to okrutne, kiedy wie się o czym książka opowiada, ale tytuł mnie bawi, bo przypominam sobie lekcje o prędkości światła z naszym nauczycielem fizyki :) Książka jawi się jako dobra lektura, ale raczej nie w moim guście. Chyba, jednak jest w niej za dużo bólu bym mogła znieść lekturę, jakoże jestem bardzo wrażliwą duszą.

  OdpowiedzUsuń
 16. Widzę, że to moja tematyka. Chętnie ją kupię i przeczytam. Pozdrawiam:)
  --robbi--

  OdpowiedzUsuń