Loading...

czwartek, 14 lipca 2011

"Spór o pozycję etyk zawodowych" Włodzimierz GalewiczWydawnictwo: Universitas
Wydanie polskie: 2010
Liczba stron: 476
Format: 145 x 235 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 9788324212811

Czy zastanawialiście się czasami co dokładnie oznacza słowo moralność? Czy jest to tylko zbiór norm określających to co właściwe, a co nie czy może coś więcej? Czym jest moralność zawodowa i czy może się ona mijać z moralnością powszechną, uniwersalną? Na te pytania pomogła mi odpowiedzieć książka „Spór o pozycję etyk zawodowych” pod red. Włodzimierza Galewicza.  

Zdarza się, że lekarz, prawnik, dziennikarz, polityk czy przedstawiciel innego zawodu, muszą czasami zmagać się z sytuacją, kiedy to przestrzegając moralności według swojego zawodu, naruszają ogólnie przyjętą moralność.  Jak starano się w książce ukazać, może dochodzić do sytuacji kiedy moralność moralności nie jest równa a różnica wynika ze specyfiki wykonywanej profesji. Przykładem może być sytuacja, kiedy to lekarz znając trudną do zaakceptowania prawdę, woli oszczędzić jej pacjentowi lub wprowadzić go w błąd. Podobnie jest w przypadku prawnika, kiedy przesłuchując świadka przeciwnej strony, atakuje go i podważa wiarygodność jego zeznań, mimo że ma świadomość ich prawdziwości.   A dziennikarz czy ma prawo umieszczać informacje zdobyte w tajemnicy od informatorów, którzy mu zaufali i naiwnie wierzyli w jego dyskrecję? Przykłady można mnożyć, ale warto zastanowić się czy pojęcie moralności zaczyna tracić na znaczeniu, skoro można doszukać się takich rozbieżności.

Książkę czytało mi się dość opornie. Jest ona napisana specjalistycznym językiem i ciężko było mi wyłuskać to, co najważniejsze. Mimo to, tematyka jest ciekawa, więc dla osób szczególnie zainteresowanych etyką i moralnością książka z pewnością przypadnie do gustu. Pozostałym natomiast może się ona wydać skomplikowana i dość szybko mogą się zrazić. Pod względem merytorycznym natomiast  publikacja robi spore wrażenie dopracowaniem wszystkich szczegółów i wszechstronnością poruszanych kwestii. Liczne odnośniki, czytelny układ tekstu oraz noty wszystkich autorów na końcu książki są zdecydowanie na plus.

„Spór o pozycję etyk zawodowych” to książka ważna na polskim rynku, która porusza istotne kwestie natury moralno-etycznej. Nie jest to łatwa do zrozumienia lektura dla czytelników spoza kręgu osób, które zajmują się tym na co dzień, ale wszystkim pozostałym z pewnością będzie ona bardzo przydatna. Pozdrawiam:)

Moja ocena
>>>> 4 / 6 <<<<

5 komentarzy:

 1. Nie zanosi się by prędko naszła mnie ochota na tego typu lekturę, ale kto wie...:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Raczej nie przeczytam, nie moje klimaty ;P

  OdpowiedzUsuń
 3. Etyka to bardzo ciekawa dziedzina. Po wykładach i egzaminie z tego przedmiotu na razie dałam sobie czas na odetchnięcie. Ale nie przekreśliłam tego typu książek na zawsze, pod warunkiem, że nie będę musiała być z nich egzaminowana :)

  Więc może w przyszłe wakacje albo w ferie się nią zainteresuję.
  I będę polecać entuzjastom tej dziedziny, których wokół mnie nie jest mało :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Hmmmm... książka poruszająca ważne kwestie moralne? Nie do końca pozycja dla mnie, ale moim dziadkom się spodoba.
  Ciekawe czy mają ją w mojej bibliotece.

  OdpowiedzUsuń