Loading...

wtorek, 30 sierpnia 2011

„Dziewczynki ze świata maskotek” Anja SnellmanWydawnictwo: Świat Książki
Wydanie polskie:01/2011
Liczba stron:272
Format:125 x 200 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 9788324719297

Od momentu kiedy na rynku wydawniczym pojawiła się książka „Dziewczynki ze świata maskotek” Anji Snellman, zwróciła ona moją uwagę niecodziennym, aczkolwiek stale zwiększającym swój zasięg, problemem. Prostytucja nieletnich. Brzmi to dramatycznie i tak właśnie jest, ale cieszę się, że autorka nie bała się podjąć wyzwania i wiernie przybliżyła nam realia tego strasznego zjawiska.

Główna bohaterka to nastolatka Jasmine, która wiedzie swój codzienny żywot zmagając się z dojrzewaniem i wszystkimi jego konsekwencjami. Zbuntowana, kłótliwa i próbująca odnaleźć się w świecie buszujących hormonów decyduje się sprzedawać swoje ciało mężczyznom. Nie musiała tego robić dla pieniędzy, ponieważ jej rodzina była dobrze sytuowana, a mimo to się na to zdecydowała. Potem słuch zaginął o Jasmine na wiele lat. Matka odchodziła od zmysłów. Czy córka została porwana? Czy żyje i dlaczego nie daje znaku życie? Koniecznie musicie poznać historię tej dziewczyny…

Lubię oryginalne książki, więc moja ciekawość co do tej pozycji była ogromna. Czy się zawiodłam? Nic takiego nie miało miejsca. Autorka bardzo ciekawie opisała historie młodej i naiwnej dziewczyny, która dokonała niewłaściwych wyborów. Poza tym dowiemy się jak działa podziemny seks biznes i jakimi prawami się rządzi. Pisarka kreśli portret młodzieży, która oprócz tego, że zmaga się z dojrzewaniem, buntem przeciwko rodzicom, problemom w szkole czy też chęcią pokazanie się przed rówieśnikami, czasami również decyduje się na bardziej tragiczne w skutkach wybory, które odcisną się piętnem na całe życie. Wszystko to napisane prostym, przejrzystym językiem, bez nadmiernego moralizatorstwa.

„Dziewczynki ze świata maskotek” to książka dająca bardzo wiele powodów do przemyśleń. Nie zdajemy sobie nawet sprawy, że wokół nas prostytucja nieletnich może istnieć. Narkotyki, seks, wagary, prostytucja, kradzieże… Co tak naprawdę czeka w dzisiejszym świecie na młodzież? Jakie niebezpieczeństwa czyhają na młode, naiwne dziewczyny? Zapraszam serdecznie do tej kontrowersyjnej pod względem tematyki lektury!!

Moja ocena
>>>> 5 / 6 <<<<

26 komentarzy:

 1. Problematyka tej książki jest bardzo mocna, ale trzeba o tym mówić głośno.

  OdpowiedzUsuń
 2. Podobnie jak ty, tak i ja od razu zwróciłam uwagę na tą książkę. Przedstawia ona problem dość powszechny w dzisiejszych czasach, a o którym się stanowczo zbyt rzadko mówi. Będę nadal poszukiwać tej książki ;) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Strasznie lubię kiedy w literaturze są poruszane trudne tematy. Chętnie zapoznam się z tą pozycją. Swoją drogą, to zatrważające, że dziewczyny w moim wieku a nawet młodsze decydują się na coś takiego. Naprawdę straszne...

  OdpowiedzUsuń
 4. Kolejna recenzja bardzo zachęcająca. Poszukam

  OdpowiedzUsuń
 5. Od dawna mam ochotę na tę książkę, po prostu muszę ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię czytać książki o podobnej tematyce od czasu do czasu więc myślę, że po tę również sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. od dawna mam ochotę na tą książkę i wierzę, że w końcu uda mi się ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 8. jak tylko zobaczyłam ją w gazetce empikowskiej od razu wiedziałam, że muszę ja przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Cóż mogę powiedzieć... Zostałam skutecznie zachęcona i w przyszłości chętnie przeczytam tę książkę. Poza tym podpisuję się pod wypowiedziami Ewy i Patki.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Temat ciekawy, taki o którym bardzo często w zwyczajnym życiu zapominamy. Będę szukać:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytałam niedawno. Po lekturze mam bardzo podobne odczucia do Twoich. Nawet nie zdajemy sobie sprawy ile podobnych sytuacji ma miejsce w naszej okolicy.

  OdpowiedzUsuń
 12. Tematyka poruszana w tej książce bardzo do mnie przemawia, mam wielką ochotę na tę książkę!

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 13. Brzmi ciekawie. Chyba dodam do planowanych. Buziaki :*

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie wiem, czy ta książka nie będzie dla mnie zbyt ciężka. Oczywiście pod względem tematycznym. Ostatnio bronię się przed takimi historiami, w których krzywda dzieje się dziewczynkom, czy w ogóle dzieciom.

  Co nie znaczy, że kiedyś nie sięgnę po tę powieść - od dawna mnie intryguje.

  Szczególnie w kontekście różnych medialnych sensacji - często się słyszy o nastolatkach handlujących swoim ciałem. Zwykle za pieniądze, ale czasami po prostu dla zabawy. To okrutne i nieludzkie. Nie wiem, co siedzi w głowie takim nastolatkom, czy chcą być dojrzalsze od swoich rówieśniczek, czy szukają tylko przedziwnej rozrywki. Jednak w każdym przypadku mężczyzna korzystający z ich usług jest prawdziwym draniem. Bo przecież gdyby nie było popytu na takie "usługi" te dziewczyny być może miałyby normalne dzieciństwo. A tak jest im ono przedwcześnie zabierane...

  OdpowiedzUsuń
 15. Odkąd przepisałam opis jakiś czas temu mam na nią ochotę :)
  Cieszę się, że Tobię sie podobała i mam nadzieję, że mnie również się spodoba, gdy już ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Od jakiegoś czasu ta książka "chodzi" za mną ...

  OdpowiedzUsuń
 17. Poluję na nią od niedawna. Z początku jakoś ją omijałam, a potem jakoś wyszło, że mnie zaciekawiło ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Poczułam się zaintrygowana. Lubię gdy poruszane są trochę cięższe tematy w literaturze. Do tej pory spotkałam się tylko z kilkoma artykułami na temat prostytucji nieletnich, więc z chęcią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 19. Poruszająca książka... Bardzo chętnie ;).

  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Książka warta zainteresowania, na pewno nie przpuszczę tej lekturze.

  OdpowiedzUsuń
 21. Zapowiada się ciekawie:) Dopisuję do listy.
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 22. Twoja recenzja naprawdę zachęciła mnie do przeczytania tej książki. Ciekawi mnie taka tematyka, więc koniecznie muszę po nią sięgnąć:).

  OdpowiedzUsuń
 23. Ta książka już dawni mnie kusi, okładką i historią. Mam nadzieję, że w końcu gdzieś ją zdobędę:)

  OdpowiedzUsuń
 24. Chyba będę musiała przeczytać! Bardzo mnie zachęciłaś. Książka naprawdę wydaje się być ciekawa, a sama tematyka dość trudna. Uważam, że nie należy się zamykać na takie tematy.

  Pozdrawiam, Klaudyna.

  OdpowiedzUsuń
 25. Akurat pożyczyłam od koleżanki, więc przeczytam na bank :)

  OdpowiedzUsuń