Loading...

piątek, 18 listopada 2011

„Demaskatorka” Kathryn Bolkovac, Cari Lynn


Wydawnictwo: Muza S.A.
Wydanie polskie: 10/2011
Liczba stron: 288
Format: 155 x 235 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 9788377580837

Dziś chciałabym Wam przedstawić książkę, która powstała na faktach."Demaskatorka", bo o niej mowa, wpadła  w moje ręce przypadkowo, ale okazała się naprawdę interesującą lekturą, z która spędziłam przyjemnie czas...

Główną bohaterką jest czterdziestoletnia Kathryn Bolkovac, policjantka i specjalistka kryminalistyki z Lincoln w Nebrasce. Chcąc nieść pomoc najbardziej potrzebującym wstąpiła do ONZ, po czym została wysłana do Bośni. Miała tam nadzorować przypadki przemocy domowej i seksualnej oraz handel ludźmi. Szybko się okazało, że zakres tych przestępstw był ogromny i zataczał szerokie kręgi. Codziennie przybywało akt odnośnie łamania praw człowieka. W pewnym momencie okazało się, że wszystkie zgromadzone dowody zniknęły z Biura Spraw Wewnętrznych. Zeznania ofiar, nazwiska, fotografie, tablice rejestracyjne czy inne istotne dokumenty przepadły. Jednak Kathryn przezornie zrobiła wcześniej ich kopie i nie zamierzała siedzieć cicho. W jednej chwili stała się zagrożeniem dla wpływowych osób. Zdegradowana, potem zwolniona za niesubordynację, postanowiła wbrew własnemu bezpieczeństwu nagłośnić całą sprawę. Jak potoczyły się jej losy? Koniecznie musicie zajrzeć do tej książki!!

Muszę przyznać, że początkowo nie wiedziałam czego spodziewać się po tej książce. Szybko się jednak okazało, że jest to ciekawie opisana historia kobiety, która odważyła się zawalczyć o godność człowieka. Całość napisana jest bardzo dynamicznie. Z pewnością jest to zasługa lekkiego stylu, licznych dialogów i plastycznego języka. Podobało mi się szczegółowe ukazanie  niełatwej drogi, jaką musiała pokonać i czyhających na nią pułapek. Co więcej świadomość, że opisywana sprawa wydarzyła się w realnym świecie wzbudza trwogę i jeszcze silniejsze emocje. Jak się okazuje, często pod płaszczykiem różnych uczynnych firm i korporacji dbających o obywateli, stoi podejrzany, bezprawny biznes, w którym liczą się tylko wpływy. Smutne, ale niestety prawdziwe…

„Demaskatorka” to książka, która z pewnością wywoła potok przemyśleń nad życiem i jego brutalnością. Jest to lektura, która zmusza do refleksji i szerszego spojrzenia na otaczający nasz świat, który kryje więcej mroku i niewyobrażalnych tragedii, niż można przypuszczać. To także hołd ludziom, którzy mimo zagrożeń dla siebie i bliskich postanawiają głośno mówić o tym, co trawi ten świat od środka. Polecam serdecznie miłośnikom historii, politycznych rozgrywek, spraw zagranicznych i militarystyki czy też wszystkim, którzy cenią prawdziwe do bólu opowieści. Na podstawie książki powstał film (ang. The Whistleblower), w którym główną bohaterkę gra Rachel Weisz a towarzysza jej Monica Bellucci i Vanessa Redgrave.

Moja ocena
>>>> 5 / 6 <<<<

13 komentarzy:

 1. Książka czeka u mnie w kolejce, więc zerknęłam tylko na ostatni akapit - i nieco się uspokoiłam, książka ma wielkie szanse przypaść mi do gustu:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. I ja będę musiał ją przeczytać. Łamanie prawa czy wojna na Bliskim Wschodzie, to tematy które lubię. Pozdrawiam,
  ---robbi---

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaciekawiłaś mnie i tym razem. Dodatkowo intrygująca okładka także wzbudziła moje zainteresowanie. Dopisuje tę książkę do swojej listy życzeń czytelniczych.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wyłapujesz ostatnio bardzo interesujące książki. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Okładka ciekawa, recenzja równiez. Dlaczego nie?

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna okładka! Fabuła również mnie zaintrygowała, zaczynam się rozglądać:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czeka u mnie na swoją kolej ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mocno zastanawiałam się nad tą książką i widzę, że źle zrobiłam rezygnując z niej :/

  OdpowiedzUsuń
 9. zainteresowałaś mnie no i lubię jak to kobieta gra w książce pierwsze skrzypce :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Podobnie jak bsz, lubię czytać o silnych kobietach, więc Demaskatorkę poznam z przyjemnością. Pozdrawiam:P

  OdpowiedzUsuń
 11. Dodaję tą pozycję do książek, które muszę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 12. Podejrzewam, że łatwa lektura to nie jest. Ale chętnie bym się jej dłużej przyjrzała.

  OdpowiedzUsuń