Loading...

środa, 30 listopada 2011

„Trojka” Stepan ChapmanWydawnictwo: MAG
Wydanie polskie: 04/2011
Liczba stron: 240
Format: 135 x 205 mm
Oprawa: twarda
ISBN: 9788374802048

Uczta Wyobraźni to niezwykły książkowy cykl zawierający pozycje niezwykłe, pełne magii i oryginalnej fabuły. Poznałam kilka tytułów z tej serii i za każdym razem byłam pozytywnie zaskoczona nietypową, ale jakże wciągającą opowieścią. Ostatnio zabrałam się za książkę Stepana Chapmana „Trojka”. Czy i ona zrobiła na mnie tak duże wrażenie? Za chwilkę się wszystkiego dowiecie:).

Bliżej nieokreślona przyszłość. Oto poznajemy nietypowych bohaterów, którymi są stara Meksykanka, samochód terenowy i brontozaur. Wędrują oni przez bezkresną pustynię a nad nimi rozpościera się niebo z trzema świetlistymi, fioletowymi słońcami. Nie pamiętają jak się tu znaleźli i w jakim celu, ani jak się stad można wydostać. Dopiero w snach, strzępki wcześniejszego życia docierają do nich w niewyraźnej wizji na granicy jawy i snu. Przemierzają więc kolejne kilometry w nadziei, że ujrzą kres swej wędrówki. Czy będzie im to dane? Co takiego czeka ich podczas niełatwej przeprawy przez pustynię? Koniecznie musicie zajrzeć do środka!!

Książka jest dziwna, ale przez to niezwykła. Autor snuje różne wizje, które wymagają wyzbycia się wszystkich schematów, jakimi dotąd odbieraliśmy rzeczywistość. Jest to swoista przygoda i intelektualne wyzwanie dla naszej wyobraźni, którą czeka wiele magicznych, oryginalnych doznań. Pisarz stworzył świat, w którym szaleństwo, obłęd, koszmary i dezorientacja stanowią tło dla całej opowieści. Będzie zagłębianie się w umysł bohaterów czy też mnóstwo zagadek i tajemnic, które stopniowo będziemy odkrywać. Odrealniony świat został genialnie nakreślony a bohaterowie przedstawieni w konkretny i interesujący sposób. Język jest specyficzny a narracja wielogłosowa, co może nieco utrudniać czytanie, ale warto się przemęczyć. Wszystko bowiem układa się w jedną, jakże ciekawą całość.

„Trojka” to świetna powieść fantastyczna, którą można odczytywać jako eksperyment lub książkę psychologiczną. Jest to pozycja, która przekracza literackie zasady i wymyka się standardowym klasyfikacjom. I za to właśnie cenię autora. Niełatwo bowiem stworzyć coś, co będzie jedne, jedyne w swoim rodzaju. Z pewnością nie wszystkim czytelnikom lektura przypadnie do gustu. Mimo to, warto dać jej szansę i spróbować czego zupełnie innego niż dotychczas. Polecam serdecznie!!!

Moja ocena
>>>> 5- / 6 <<<<

12 komentarzy:

 1. Na chwilę obecną jednak fantastyce podziękuje. Może innym razem.

  OdpowiedzUsuń
 2. O "Trojce" słyszałem raczej w negatywnych recenzjach. Jako zawiła, mało ciekawa opowieść. Jednak twój punkt widzenia przedstawia się zupełnie inaczej. CHyba mnie zaczyna ona interesować ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Już gdzieś mignęła mi przed oczami "Trójka" w jakiejś recenzji i wiem, że chcę ją przeczytać. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem jej bardzo ciekawa. Do tego okładka mnie zachęciła. Z pewnością przeczytam! ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Choć to fantasy, jednak brzmi wyjątkowo zachęcająco:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Muszę ją przeczytać ;) Okładka świetna!

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam ja w planach i mam nadzieję kiedyś przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 8. Oj, nie... Fantasy unikam jak ognia! Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. A cóż to za dziwna książka... teraz muszę ją koniecznie przeczytać. Kasandra Ty mnie do bankructwa doprowadzisz ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. z jednej strony mam ochotę na tą książkę, ale z drugiej mam pewne obawy czy mi się spodoba, może dam jej szansę :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Uwielbiam takie niebanalne książki. Nie słyszałem o tej, więc dzięki za recenzją. Już zaczynam się za nią rozglądać. Pozdrawiam,
  ---robbi---

  OdpowiedzUsuń
 12. Kiedyś dostałam "Welin", książkę z serii UW. Ani w ząb nie zrozumiałam o co tam chodzi, ale była napisana przepięknym stylem.

  OdpowiedzUsuń