Loading...

piątek, 16 grudnia 2011

„Łąka umarłych” Marcin PilisWydawnictwo: SOL
Wydanie polskie: 10/2010
Liczba stron: 384
Format: 145 x 205 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 9788362405138

Zło… Skąd się bierze i dlaczego potrafi pociągnąć człowieka do tak okrutnych i podłych czynów? Czy można później naprawić wyrządzone krzywdy? I dlaczego tak trudno żyć z piętnem, które pozostawiają niewłaściwe wybory? Powyższe pytania to tylko nieliczne, które pojawiają się po przeczytaniu książki Marcina Pilisa „Łąka umarłych”. Do tej pory nie miałam do czynienia z twórczością tego pisarza, ale po tej lekturze, muszę to zdecydowanie zmienić.

Akcja książki będzie oscylować wokół niepozornej wsi Wielkie Lipy, która stanie się miejsce, w którym na przestrzeni lat będą rozgrywać się różne wydarzenia. Cofnijmy się do 1942 roku, kiedy wszystko się zaczęło. Właśnie wtedy do miasteczka wkracza oddział niemieckich żołnierzy, których zadaniem jest wywiezienie Żydów, co oczywiście wiąże się z wszelkimi tego konsekwencjami. Rok 1970 natomiast to dzieje Andrzeja Hołotyńskiego, który próbuje odkryć mroczną przeszłość sennej, zapadłej wioseczki. Jako obcy człowiek, nie jest tu chętnie widziany, więc zadanie okaże się trudniejsze niż przypuszczał. Akcja będzie się również rozgrywać w czasach współczesnych a dokładnie w roku 1996, kiedy to do Wielkich Lip przybędzie Niemiec, chcący rozliczyć się z wojenną przeszłością. Jedno miejsce, trzy płaszczyzny czasowe i wiele niełatwych spraw do zrozumienia i opisania…

Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością Pilisa i od razu bardzo udane. Świetnie skonstruowana i pomysłowa fabuła obfituje w liczne zagadki i mroczne tajemnice, które wraz z bohaterami będziemy odkrywać. Czasy współczesne przeplatane są z różnymi wydarzeniami z przeszłości, ale jest to zrobione umiejętnie, uporządkowane i przyjemne w odbiorze, więc nie ma się poczucia chaosu. Autorowi udało się stworzyć atmosferę pełną napięcia i oczekiwania. Język jest niezwykle żywy, plastyczny, dialogi ciekawe a styl lekki, więc książkę czyta się szybko i z dużą łatwością. Wszystko opisane barwnie i z rozmachem. W książce poruszono wiele ważnych tematów. Będzie tu m.in. sprawa Żydów, okrucieństwo wojny, mentalność różnych grup ludzi i problem winy i kary. Z pewnością podczas czytania nasuną się Wam liczne przemyślenia i refleksje a emocje bohaterów udzielą się i Wam. Nie sposób bowiem podczas tej lektury pozostać tylko obserwatorem. Stajemy się uczestnikami wszystkich sytuacji, czy tego chcemy czy nie.

„Łąka umarłych” to poruszająca i wstrząsająca opowieść o przebaczeniu, odkupieniu win, poświęceniu czy zadośćuczynieniu. To także historia o bolesnej przeszłości, demonach, które nie dają spokoju i złu, które ukazuje się pod różnymi postaciami. Połączenie elementów psychologicznych, filozoficznych czy historycznych sprawiło, że książka jest wszechstronna i wielopłaszczyznowa, przez co przypadnie do gustu wielu odbiorcom. Ze swojej strony pragnę Was gorąco zachęcić do tej książki. Jestem przekonana, że się nie zawiedziecie. Polecam!!

Moja ocena
>>>> 5,5 / 6 <<<<

13 komentarzy:

 1. Kilkukrotnie trafiałam na pozytywne recenzje tej książki, ale coś mnie powstrzymywało przed przeczytaniem jej. Teraz jednak mam ogromną ochotę na poznanie tej historii. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaintrygowałaś mnie ta książka ogromnie, jak zresztą twoja recenzja także. Chciałabym ją poznać bliżej ,,Łąkę umarłych'' i zobaczyć, czy mnie też pozytywnie zaskoczy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę powiedzieć, że tytuł nie zachwyca. Spodziewałabym się na jego podstawie zupełnie innej zawartości. A tu tymczasem taka niespodzianka. Jak to pozory mylą :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Od dawna mam w planach tę książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak dla mnie - prawdziwa rewelacja! I mój ulubiony polski autor:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Swojego czasu zwróciłam uwagę na tę książkę, a potem gdzieś mi ona 'umknęła'. Jak będę miała okazję, to z chęcią ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziewczyno jaką ty masz prędkośc czytania?! W ciągu zaledwie tygodnia moja lista planowanych książek rozrosła się do gigantycznych rozmiarów, a większość przez Ciebie! W tym tempie oszaleję :P

  OdpowiedzUsuń
 8. Ale mroczna okładka :) Wpisuję książkę na listę do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zapowiada się ciekawa lektura. Sama jestem ciekawa skąd się bierze zło i czemu niektórzy są zdolni do różnych podłych czynów.

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetna recenzja. Zmusiłaś mnie, abym dopisał kolejną książkę. Ładnie, ładnie...
  Pozdrawiam,
  ---robbi---

  OdpowiedzUsuń
 11. Książkę zachwala spora grupa ludzi, a tematyka ciekawa, więc czemu nie:)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 12. Uwielbiam tę książkę, Pilis ma świetne pióro i ta atmosfera - mocne wrażenia. Treść książki do tej pory we mnie siedzi.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Przy tak wysokiej ocenie nawet elementy psychologiczne (za którymi nie przepadam) wydają się mniej straszne. Muszę przeczytać

  OdpowiedzUsuń