Loading...

wtorek, 6 grudnia 2011

„Rzeka szaleństwa” Marek P. WiśniewskiWydawnictwo: SOL
Wydanie polskie: 08/2010
Liczba stron: 336
Format: 145 x 205 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 9788362405121

„Rzeka szaleństwa” to debiutancka powieść Marka P. Wiśniewskiego, która zwróciła moją uwagę dzięki intrygującej okładce i tytułowi. Zachęcające opinie na blogach i forach książkowych również nie były bez znaczenia. Kiedy więc lektura wpadła w moje ręce, pozostało mi się zmierzyć z tą książka i osobiście sprawdzić, czy pochlebne opinie rzeczywiście były słuszne.

Główny bohater, Michał Marlowski, to zwyczajny, niczym się nie wyróżniający mężczyzna. Podczas starania się o prace dostaje pewną propozycję od Kurtza, właściciela firmy spedycyjnej. Ma za zadanie przetransportować barką rzeczną dziwny pakunek. W zamian otrzyma sowite wynagrodzenie, około pięciu tysięcy złotych. Dla chłopaka to ważny argument, więc decyduje się na tę wyprawę. Jak się szybko okaże, on i pozostali członkowie załogi zapamiętają tę wodną podróż na zawsze. Dziwne i niepokojące zdarzenia, wizje i niepewność to zaledwie początek a droga do celu kręta i długa. Mnożą się tajemnice a jeden z uczestników zaczyna wspominać o przerażającym rejsie sprzed wielu lat… O co w tym wszystkim chodzi i co jeszcze czeka naszych bohaterów? Koniecznie musicie przeczytać!!

Mimo, że jest to debiut, to podczas lektury zupełnie nie było to widoczne. Autor umiejętnie i bardzo pomysłowo skonstruował fabułę, która kryje wiele zaskakujących sytuacji. Świat realny, rzeczywisty miesza się z wytworami umysłu, jawa i sen zaczynają się ze sobą przeplatać a bohaterowie coraz bardziej popadają w szaleństwo i obłęd. Napięcie rośnie i rośnie a klimat jest mroczny i złowrogi. Na dodatek akcja jest żwawa i wartka, więc książkę czyta się szybko. Język jest specyficzny, sporo w nim przekleństw, ale akurat pasują one do rozgrywających się wydarzeń. Będą tu delikatne odniesienia do „Jądra ciemności” Josepha Conrada, co mi akurat bardzo odpowiadało.

„Rzeka szaleństwa” to thriller psychologiczny, który dzięki swej oryginalności pobudzi wyobraźnię, zmusi do przemyśleń nad technikami manipulowania i będzie swoistą wędrówką po meandrach ludzkiego umysłu. Polecam wszystkim ceniącym nietuzinkowe książki.

Moja ocena
>>>> 5 / 6 <<<<

11 komentarzy:

 1. Mnie także książka bardzo się spodobała! Szczególnie zajmujące i niepokojące były wątki traktujące o manipulowaniu ludzkimi umysłami, zgroza!
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Okładka rzeczywiście jest intrygująca. Tak mi się spodobała, że teraz muszę jak najszybciej przeczytać tę książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. brzmi ciekawie, na pewno po nią sięgnę:)

  OdpowiedzUsuń
 4. I mnie skusiłaś. Lubie takie mroczne książki.
  Pozdrawiam,
  ---robbi---

  OdpowiedzUsuń
 5. Już sama okładka mnie zachęca, poszukam na pewno:)

  OdpowiedzUsuń
 6. O proszę, przypomniałaś mi o tej książce bo uleciała mi z głowy. Dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 7. wyszukujesz bardzo intrygujące tytuły ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Thriller psychologiczny, to jest dla mnie coś co kocham, tak jak horrory zresztą, dlatego wiadomo już, że muszę koniecznie poznać książkę „Rzeka szaleństwa”.

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię takie książki:) Mam nadzieję, że uda mi się ją zdobyć jak najprędzej;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 10. Wiśniewskiego już od dawna chciałam przeczytać. Tym bardziej mnie cieszy, że książka Tobie przypadła do gustu!

  OdpowiedzUsuń