Loading...

środa, 18 stycznia 2012

„Pożyczony czas” Agata Rączka


Wydawnictwo: Novae Res
Wydanie polskie: 10/2011
Liczba stron: 256
Forma: 120 x 190 mm
Oprawa: miękka za skrzydełkami
ISBN: 9788377221976

Ostatnio w moje ręce wpadła książka młodziutkiej pisarki Agaty Rączki „Pożyczony czas”. Początkowo sceptycznie byłam nastawiona do tej lektury, ale ciekawy opis na okładce oraz pozytywne recenzje finalnie przekonały mnie, abym dała szansę tej książce. Szybko się okazało, że był to dobry wybór...

Nie będę zdradzać zbyt wiele szczegółów z fabuły, która jest bardziej zaskakująca niż początkowo można przypuszczać. Mogę natomiast wspomnieć, że wydarzenia będą rozgrywać się w XIX-wiecznej Anglii. Nastoletnia Verz Revenge, dawniej oskarżona o morderstwo swojego ojca, obecnie pomaga w rozwiązaniu kryminalnej sprawy legendarnego zabójcy. Pomaga jej hrabia Sena von Gorz, którego zna od wielu lat. Łączy ich dziwna relacja, która mieści się w skrajnych ramach uczuciowych. Brzmi zagadkowo? I oto chodzi, ponieważ ta książka to jedna wielka zagadka. Dopiero podczas czytania stopniowo będziemy odkrywać kolejne fakty, dowiadywać się coraz to nowych informacji i poznawać lepiej bohaterów i ich sekrety...

Muszę przyznać, że pomimo początkowych oporów książka zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. Przede wszystkim chodzi o ciekawie i misternie zbudowaną fabułę, która obfituje w zaskakujące i nietypowe zwroty akcji. Wszystko zaczyna się od wątku kryminalnego, który w pewnym momencie stanie się tylko tłem dla znacznie bardziej intrygujących motywów, jak romans czy elementy fantastyczne. Sporo tu silnych i skrajnych emocji oraz złożonych bohaterów, których losy będziemy obserwować z niemałą ciekawością. Wszystko to opisane dynamicznym, lekkim językiem i co najważniejsze, bardzo realistycznie. Autorka zaskoczyła mnie swoją dojrzałością, zwłaszcza uwidaczniającą się podczas kreślenia sylwetek postaci i ich wewnętrznych przemyśleń.

„Pożyczony czas” to książka o dorastaniu, metamorfozie, rodzinie, miłości, skomplikowanych relacjach czy bolesnej samotności. A to tylko początek... Tak naprawdę bardzo trudno zaszufladkować tę lekturę, ponieważ łączy w sobie wiele motywów. Kryminał, romans, fantastyka czy też powieść przygodowa i psychologiczna. Książka Agaty Rączki to pozycja niebanalna i przez to warta uwagi. Polecam wszystkim ceniącym oryginalne powieści. Pozdrawiam!!

Moja ocena
>>>> 4,5 / 6 <<<<

15 komentarzy:

 1. Zgadzam się - książka jest wyjątkowa i niejednoznaczna, prawdziwe wyzwanie, ale warto się z nim zmierzyć:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam ciągle mieszane uczucia co do tej książki. Zastanowię się jeszcze nad nią.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa okładka od razu przykuła mój wzrok, a do tego jest to dość ciekawa tematyka. Dzięki na zwrócenie mojej uwagi na nią. Jak tylko się z nią zapoznam podzielę się wrażeniami ;]

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja się raczej nie skuszę tym razem. :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam debiut tej młodej autorki. Przypadł mi on do gustu. O tej książce nie słyszałam aż do teraz, jednak widzę, że koniecznie muszę się z nią zapoznać. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zagadkowo :) Jak mi wpadnie w ręce, z przyjemnością przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam na temat tej książki, ale niestety recenzja nie była pozytywna, zarzucano fabule zbytnią zawiłość. Mnie książka intryguje, tym bardziej, że napisała ją bardzo młoda osoba. Muszę się przekonać jak ta powieść smakuje :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Sam tytuł by mnie już nawet zainteresował. Skoro książka jest zaskakująca a ponadto akcja dzieje się w XIX wiecznej Anglii to po prostu muszę ją przeczytać! ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mój sceptycyzm nie został przezwyciężony... Tę pozycję sobie odpuszczę. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. A mnie książka dalej nie przekonuje, więc na razie się wstrzymam. :))

  OdpowiedzUsuń
 11. XIX wieczna Anglia mnie całkowicie przekonuje !!!!

  OdpowiedzUsuń
 12. Brzmi ciekawie, ale teraz pewni i tak nie znajdę na nią czasu...
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 13. Z rezerwą podchodzę do książek tak młodych autorów, ale chyba jednak spróbuje się przełamać :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Takie tajemnicze książki lubię, więc skoro polecasz to z chęcią przeczytam:P

  OdpowiedzUsuń