Loading...

poniedziałek, 23 stycznia 2012

„Walka z demonem. Św. Franciszek Salezy” Ks. Gilles Jeanguenin


Wydawnictwo: Esprit
Wydanie polskie: 11/2011
Liczba stron: 160
Format: 130 x 200 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 9788361989592

Egzorcyzmy, opętania przez siły nieczyste, walka z demonami czy też odwieczny spór między dobrem a złem często są motywem przewodnim licznych książek. Większość jednak stanowi fikcję literacką. Znacznie mniej jest natomiast naukowych, dokumentalnych pozycji, które te niezbadane do końca zjawiska nadprzyrodzone starałyby się wyjaśnić. Dziś chciałabym przedstawić książkę „Walka z demonem. Św. Franciszek Salezy” pod redakcją ks. Gillesa Jeanguenin.

Nieco o treści... Św. Franciszeka Salezy znany jest przede wszystkim jako święty katolicki, teolog, filozof i biskup Genewy. Jednak jego postać wiąże się nierozerwalnie również ze szczególną posługą, jaką było uwalnianie człowieka z sideł zła. W czasach, w których żył egzorcyzmy nie były „spokojnymi” rytuałami a raczej przypominały dantejskie sceny. Jednak dopiero Franciszek wprowadził do całej procedury wypędzania sił nieczystych więcej łagodności i zmienił sposób postrzegania diabła i podejście do sprawy opętania. Autor stara się nie tylko przybliżyć życie św. Franciszka Salezy, ale również odpowiedzieć na pytania dręczące i nas. Czy powinniśmy się bać diabła i jak się przed nim chronić? Jak odróżnić moc szatańską od choroby? Na te i inne kwestie ks. Gilles Jeanguenin pomoże nam znaleźć odpowiedzi.

Książka jest dość krótka, ale zdecydowanie wyczerpuje temat i nie czuć po niej niedosytu czy potrzeby sięgnięcia po inną pozycję. Całość napisana jest prostym językiem, bez przesadnego moralizatorstwa a znudzenie nikomu nie grozi. Ciekawa tematyka, interesujące opisy egzorcyzmów, świadectwa uwolnień i uzdrowień to zaledwie początek przygody jaka czeka nas podczas lektury. Poza tym dużo tu ciepła i życiowej mądrości, która pozwala naładować wewnętrzne akumulatory i pogłębić naszą duchowość. Poza tym podobało mi się, że na końcu książki dodano m.in. kalendarium z życia tego świętego oraz zamieszczono modlitwy do św. Franciszka.

„Walka z demonem. Św. Franciszek Salezy” to książka, która zmusza do refleksji, pomaga zrozumieć niełatwe zagadnienia związane z działalnością szatana czy też otwiera nam oczy na to, co wydaje się niemożliwe. Polecam wszystkim zainteresowanych tematem egzorcyzmów, jak i czytelnikom ceniącym wątki duchowe i religijne w książkach. Pozdrawiam!!

Moja ocena 
>>>> 4,5 / 6 <<<<

9 komentarzy:

 1. Ja nie o książce a o fotce Twej. ;)
  Nie pytaj czemu, bo nie wiem, ale wyobrażałam sobie Ciebie jako brunetkę. Hmm. To ciekawe jak nasze widzimisię często odbiega od rzeczywistego obrazu. Co nie znaczy rzecz jasna, że nie jest ok. ;p
  Pozdrawiam i dobrego dnia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety, nie dla mnie - podobnie zresztą jak ostatnia przeze mnie recenzowana książka xDDD
  Pozdrawiam serdecznie!
  P.S. Nareszcie widać Twoją buźkę (a przynajmniej można się jej domyślić, dawaj wyraźniejszą fotkę!)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hehe, lepiej abym nie dawała wyraźniejszej fotki. Jeszcze się kto przestraszy albo na zawał "zejdzie":D:D

   Usuń
 3. Nie trawię książek o tematyce religijnej. Niestety nie moja bajka. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla mnie te tematy są nigdy niewyczerpane, jestem ciekaw tej książki.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Może i jest ciekawa powyższa książka, ale na chwilę obecną jestem nieco zawalona innymi pozycjami czytelniczymi, które muszę przerobić, więc tym razem spasuje.

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka porusza ciekawe tematy, warto ją znać.
  Trochę się bałam, że skoro jest tak krótka, nie opowiada o wszystkim w wystarczającym stopniu, ale jak widzę - raczej się myliłam ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Egzorcyzmy to moja działka. Już dopisałem tytuł do swoich notatek.
  Pozdrawiam,
  ---robbi---

  OdpowiedzUsuń
 8. Wygląda na to, że to coś dla mnie. :)

  OdpowiedzUsuń