Loading...

poniedziałek, 6 lutego 2012

„Niebo, czyściec, piekło” Zdzisław Józef KijasWydawnictwo: WAM
Wydanie polskie: 2010
Liczba stron: 788
Format: 155 x 232 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 9788375053135

Pewnie zastanawialiście się czasami jak będzie w niebie, czy piekło naprawdę ma w sobie coś z ognia i jak wyglądają kary czyśćcowe. To naturalne, że te niezbadane dotąd miejsca kuszą i przyciągają, wywołują wiele wątpliwości, pytań i sprzecznych odczuć. Na przestrzeni kilku tysięcy lat, pojawiali się jednak święci, mistycy, powstawały różnego rodzaju księgi i pisma oraz działy się niewytłumaczalne sytuacje, które pomogły naświetlić nam jak te miejsca mogą rzeczywiście wyglądać. Zdzisław Józef Kijas to filozof i profesor nauk teologicznych, który podjął się próby zebrania wszystkich informacji na ten temat. Swoje spostrzeżenia, ciekawostki i uwagi zebrał w książce „Niebo, czyściec, piekło”.

Cała publikacja podzielona jest na trzy główne części. Pierwsza dotyczy nieba. To właśnie tu zastanowimy się jak wygląda te rajskie miejsce w Starym, a jak w Nowym Testamencie, co sam Jezus mówił o niebie i jak współcześnie się ono nam jawi. Druga część poświęcona jest czyśćcowi i temu co czeka duszę po śmierci. Tu również prześledzimy jak od wieków poglądy na ten temat się zmieniały, co niektórzy święci, którym dane było je zobaczyć, na ten temat mówią oraz kto tam trafia. Ostatni rozdział natomiast omawia sprawę piekła, nakreśla różne jego wizje, opisuje niektóre dokumenty kościelne stanowiące o nim oraz przypomina fragmenty pewnych wizji, m.in. ta z Fatimy. To oczywiście tylko początek... Na końcu lektury znajduje się ogromna bibliografia, która świadczy o rzetelnym podejściu do omawianego zagadnienia.

Muszę przyznać, że książka stanowi naprawdę ciekawą i bardzo wszechstronną pozycję. Autor nie czerpie tylko z chrześcijaństwa, ale również sięga do kultury Dalekiego Wschodu czy odnosi się do starożytnych Greków i Rzymian. Dzięki tej różnorodności i przekrojowej tematyce książka jest wielopłaszczyznowa, co pozwala na spojrzenie na piekło, niebo i czyściec pod wieloma kątami i z różnych stron. Ta obiektywność w połączeniu z brakiem moralizatorstwa oraz przystępnym językiem sprawia, że książka jest naprawdę wciągająca. Polecam wszystkim czytelnikom, zwłaszcza interesującym się religioznawstwem i teologią a także szeroko pojmowaną historią. Zapraszam do lektury!!

Moja ocena 
>>>> 4,5 / 6 <<<<

21 komentarzy:

 1. Tematyka mnie intryguje, więc będę miała na uwadze tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardziej interesują mnie te kulturowe nawiązania niż wywody, choćby najciekawsze, teologa xD
  Przeczytam, a jakże!
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem osobą wierzącą (i praktykującą) i z chęcią zapoznam się z tą książką. Jestem też ciekawa (bo nie zawarłaś tego w swojej recenzji) czy autor opowiada się za wyjaśnianiem pewnych cudów lub zdarzeń w sposób bardziej naukowy czy "duchowy"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Autor nie skupia się na wyjaśnieniu cudów, raczej stara się na ich podstawie zrozumieć czym jest niebo, czyściec czy też piekło i jak tam jest. Polecam serdecznie:)

   Usuń
  2. O. Właśnie takiej książki szukałam! Gdyż większość autorów skupia się na zniwelowaniu Bożego istnienia przez wysuwanie wielu naukowych teorii i wyjaśnień.

   Usuń
  3. Spokojnie, to naprawdę ciekawa lektura i zdecydowanie w nurcie chrześcijańskim (mimo, że są i inne odniesienia, ale w dużej mniejszości). Polecam i pozdrawiam!!

   Usuń
 4. Genialne. Coś dla mnie zwłaszcza że chcę licencjat pisać z takiej tematyki. Zdecydowanie idę ją szukać do księgarni!

  OdpowiedzUsuń
 5. Zdecydowanie książka dla mnie bo zamierzam pisac o tej tematyce w prace licencjackiej :)))

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeszcze się zastanawiam, czy ja przeczytam, ale dla znajomej w sam raz ;).

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Temat bardzo ciekawy. Może teraz nie za bardzo mam czas na lekturę tej książki, ale jak tylko zmniejszę swoje stosiki, to z chęcią.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo intrygująca publikacja...
  Pozdrawiam
  Sol

  OdpowiedzUsuń
 9. Zainteresowałaś mnie kolejną książką. Podobna tematyka mnie przyciąga więc myślę, że przeczytam tę powieść.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 10. Chętnie przeczytam. Tematyka bardzo interesująca.

  OdpowiedzUsuń
 11. Pomimo, iż nie jestem zainteresowana teologią i religią, a sama praktykująca nie jestem to ta pozycja mnie zaciekawiła, więc sądzę, że na pewno przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Głupio mi przyznać ale patrząc na miniaturę myślałem, że to jakieś fantasy. A tego tematu, muszę przyznać, wystarczy mi z lekcji religii. Jeśli mam jakieś pytanie, pytam księdza. Dobrze jednak pamiętać, że mogę odnieść się do wyżej opisanej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Na przekór... wolę Biblię :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 14. To książeczka w sam raz dla mnie. Interesuję się teologią i od czasu do czasu lubię sięgnąć po coś z tej działki. Zastanawiałam się ostatnio nad zakupem tej pozycji, ale miałam mieszane uczucia. Widzę teraz, że jednak warto. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 15. Hymmm... Tematyka ciekawa, więc z pewnością pewnego dnia zajrzę do książki :)

  OdpowiedzUsuń
 16. dla mnie chyba jednak to nie jest. ale jeżeli będzie mi potrzeba czegoś z tej dziedziny, będę o tej książce pamiętać.

  OdpowiedzUsuń
 17. Może być ciekawie, jak wpadnie mi w ręce to na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Całkiem ciekawa propozycja, rozejrzę się w bibliotece gdy znajdę trochę czasu

  OdpowiedzUsuń