Loading...

czwartek, 26 kwietnia 2012

„Eksperyment Black Box” Mario GiordanoWydawnictwo: Sonia Draga
Wydanie polskie: 04/2012
Liczba stron: 344
Format: 125 x 195 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 9788375084696

Od zawsze intrygowała mnie psychologia. Zagłębianie się w czyjś umysł, badanie podłoża różnych zachowań, dociekanie i poszukiwanie mechanizmów leżących u podstawy niektórych anomalii i zaburzeń osobowości to szalenie intrygujący temat. Właśnie dlatego moją uwagę zwróciła książka „Eksperyment Black Box” Mario Giordano.

W latach 70-tych w USA przeprowadzono eksperymentalne badania psychologiczne pod nazwą "Stanford Prison Experiment". Cały ten naukowy projekt polegał na znalezieniu grupki ochotników, którzy przez dwa tygodnie wcielą się w przydzieloną losowo rolę strażników lub więźniów. Celem było zaobserwowanie zmiany wzorców zachować w skrajnych warunkach, którymi w tym przypadku była symulacja życia więziennego. Wyniki tego testu zaskoczyły wszystkich. Giordano podczas studiów psychologicznych zgłębił ten temat dogłębnie i zafascynowany tym eksperymentem postanowił stworzyć powyższą książkę.

Kilka słów o treści... Poznajemy dziennikarza Tareka, który dzięki pomocy swojego informatora trafił na świetny materiał. Chodziło o porwanie i zabójstwo młodego mężczyzny. Niestety sprawa przerosła naszego bohatera. Podjął się więc pracy jako taksówkarz. Tymczasem rok później, całkowicie przypadkowo, wpadło mu ogłoszenie o eksperymencie więziennym, który miał być przeprowadzony przez profesora Clausa Thona i jego zespół. Czując, że może być to dla niego szansa na powrót do dziennikarskiej kariery decyduje się wziąć w nim udział i od środka zdobyć intrygujący materiał na artykuł. Po pomyślnym przejściu testu kwalifikacyjnego, kilkunastu śmiałków podzielono na dwie grupy- strażników i więźniów. Zamknięci, zdani na łaskę i niełaskę innych, odgrodzeni od świata zewnętrznego, pozbawieni prawdziwego światła, obserwowani i oceniani przez 24 godziny na dobę, będą musieli zmierzyć się z samym sobą i czyhającymi na nich wyzwaniami. Początkowo wszystko przebiega bez zarzutów, ale wkrótce okazuje się, że u niektórych do głosu dochodzi mroczna strona ludzkiej natury, demony nękające niektórych z nich, wychodzą na żer a bestia tkwiąca w każdym z nas, zostaje spuszczona ze smyczy...

Jakiś czas temu zetknęłam się ze "Stanford Prison Experiment". Oglądałam też dwa filmy opierające się na podstawie tego badania. Muszę jednak przyznać, że książka wywarła na mnie znacznie mocniejsze wrażenie. Autorowi udało się stworzyć niezwykle tajemniczą, ponurą atmosferę oraz wykreować bohaterów, którzy potrafią przykuć uwagę. Stopniowo będziemy zanurzać się w pełną napięcia fabułę, która z pewnością wywoła w nas całą gamę emocji i refleksji. Autor pokazuje czym są pierwotne instynkty, skomplikowane wzorce zachowań, wyuczone odruchy, warunkowanie bodźców oraz jak pranie mózgu, izolacja oraz psychiczne i fizyczne gnębienie wpływa na psychikę człowieka. Polecam serdecznie ten niezwykły thriller psychologiczny, który jednocześnie fascynuje i przeraża!!!

Moja ocena 
>>>> 5,5 / 6 <<<<

15 komentarzy:

 1. Doskonale pamiętam ten eksperyment z lat studiów, również widziałam film oparty na nim. Książka na pewno jest lepsza, zresztą widać to po Twojej recenzji. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. jak tylko zaczęłam czytać Twoją recenzję, to od razu historia wydała mi się znana, przypominał mi się jakiś film... a potem czytam jak piszesz, że na podstawie książki oparto dwa filmy, widocznie musiałam widzieć jeden z nich,choć tytułu niestety nie pamiętam :/
  bynajmniej po książkę bym sięgnęła, bo temat ciekawy
  pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Okładka i tytuł już mnie zainteresowała, a recenzja skusiła :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałam o czymś takim już, i nie ukrywam, że z chęcią bliżej bym się zapoznała ! Temat niezwykle intrygujący !!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Studiuję pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą, więc słyszałam o tym eksperymencie już kilka razy. Naprawdę jest wstrząsający i bardzo chciałabym przeczytać tę książkę!

  OdpowiedzUsuń
 6. Słyszałam o tym eksperymencie opisowo, nie wiedziałam jak się nazywa, ale tematyka bardzo ciekawa. Myślę, że sięgnę po tę książkę. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie słyszałam o eksperymencie, ale czytając Twoją recenzję stwierdzam, że jest to książka zdecydowanie dla mnie. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Słyszałam już gdzieś cos takiego o czym jest ta książka. Z chęcią przeczytam :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Nieźle, naprawdę nieźle. Już czytając twoją recenzję wkręciłem się maksymalnie, więc bez względu na brak funduszy w portfelu muszę kupić tę książkę.
  Pozdrawiam,
  ---robbi---

  OdpowiedzUsuń
 10. Lubię tego typu książki i z wielką przyjemnością bym sięgnęła po tę pozycję! Miejmy nadzieję, że już niedługo nadarzy się taka okazja.

  OdpowiedzUsuń
 11. do thrillerów psychologicznych nie trzeba mnie przekonywać :) muszę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Słyszałam o tym eksperymencie i chętnie dowiem się więcej.

  OdpowiedzUsuń