Loading...

środa, 23 maja 2012

„Do utraty tchu” Anne Swärd


Wydawnictwo: Świat Książki
Wydanie polskie: 09/2011
Liczba stron: 320
Format: 125 x 200 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 9788377990742

Cenię książki opisujące miłość w jej różnych przejawach w delikatny, piękny i co ważne, niebanalny sposób. Nie jako kiczowatą relację, nie jako przesłodzoną opowieść czy też coś oklepanego i standardowego. A to wbrew pozorom nie taka łatwa sztuka, aby stworzyć książkę prostą w swym przekazie a jednocześnie ujmującą. Myślę jednak, że „Do utraty tchu” Anne Swärd blisko do takiej opowieści. Z pozoru zwyczajna, zaskoczyła mnie pozytywnie...

Bohaterką jest 7-letnia Lo, jedynaczka żyjąca w hipisowskiej rodzinie, gdzie liczni krewni i przyszywani znajomi wspólnie ją wychowują. Każdy ma dla niej złote myśli i dobre rady, czasami nietypowe. Uwagę zwraca ciekawa, aczkolwiek dziwna relacja matki z córką, która będzie rzutować na przyszłe życie dziewczynki. Rodzicielka traktuje Lo dość chłodno, trzyma ją na dystans, stara się chronić przed zatraceniem w miłości i jej emocjonalnymi konsekwencjami. Tymczasem pożar, który wkrótce wybucha, staje się początkiem żarliwej więzi z Lukasem, 13-letnim chłopcem ciężko doświadczonym przez los. Od tej pory będą zbliżać się i oddalać od siebie, uczyć się rozumieć swoje uczucia i poznawać lepiej własne wnętrze i drugą połówkę czy wzajemnie uzupełniać swoje niedostatki. Jednak z biegiem lat coś się zmienia i oboje muszą przekonać się czym jest relacja, która ich łączy i dokąd zmierzają. A nie będzie to ani łatwe, ani przyjemne...

Jestem pod wrażeniem tej powieści. Sama historia stworzona przez autorka zasługuje na wielki plus, podobnie jak umiejętność realistycznego odwzorowania wszelkich emocji i zawiłych powiązań między różnymi osobami. Nie sposób czytać tej książki beznamiętnie czy chłodno. Piękny, liryczny język oraz poetyckość płynąca zewsząd są niewątpliwie dużym atutem. Poza tym niemała doza wrażliwości przy opisywaniu uczuć bohaterów, ich potrzeb i marzeń oraz tajemniczy, nieco sentymentalny klimat zdecydowanie przypadły mi do gustu. Całość czyta się powoli, jednak zupełnie mi to nie przeszkadzało. Może nawet lepiej pozwoliło wczuć się w sytuacje poszczególnych postaci i zrozumieć co czują.

„Do utraty tchu” to chwytająca za serce, przepełniona mądrością książka o przyjaźni i miłości, skomplikowanych więzach damsko-męskich czy rodzinnych, dzieciństwie i niełatwej przeszłości, ale przede wszystkim o szukaniu siebie i swojej tożsamości oraz godzeniu się z tym, kim się jest. Polecam!!

Moja ocena 
>>>> 5 / 6 <<<<

19 komentarzy:

 1. Ciekawa książka, muszę się jej bliżej przyjrzeć :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię książki, w których emocje są bardzo dobrze opisane i jak widać ta do nich należy :) Jeśli tylko będę miała okazję ją zdobyć to na pewno tak się stanie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka w sam raz dla mnie! Czuję się zachęcona:)
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ostatnio bardzo lubię takie historie chwytające za serce, więc z miłą chęcią poznam ,,Do utraty tchu''.

  OdpowiedzUsuń
 5. O, to jest coś, co z chęcią bym przeczytała. Nawet jest w mojej bibliotece;) Ta książka wydaje się być zdecydowanie lepsza i ciekawsza (choć trudniejsza w odbiorze) od zwykłych romansów czy innych tego typu opowieści.

  OdpowiedzUsuń
 6. Fabuła wydaje się być ciekawa i okładka jest intrygująca, ale mam za dużo zaległości by tę do nich dołączyć. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi ciekawie, możliwe, że przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. wygląda bardzo zachęcająco :) gdybym miała okazję, to sądzę, że poświęciłabym jej swój wolny czas :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Brzmi zachęcająco, z chęcią sięgnę po tę ksiażkę. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. To coś dla mnie. Dzięki za tą recenzję. Dodaję na listę:)
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Śliczna okładka i cała recenzja brzmi przekonująco :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Zdaje się być ciekawym obyczajem, a po takie lubię sięgnąć. Intrygujące są również tutaj opisane przez ciebie relacje matki z córką. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Lubię takie książki o uczuciach, sile przyjaźni. Jak będzie okazja na pewno przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ta książka przedłuży moją listę "chcę przeczytać" :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Książka wydaje się bardzo ciekawa. Mam nadzieję, że uda mi się ją schwytać. :)

  OdpowiedzUsuń
 16. A więc może i mnie chwyci za serce...

  OdpowiedzUsuń
 17. Do Utraty Tchu będę jej poszukiwać ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Kusisz, mimo że nie przepadam za taką tematyką ;)

  OdpowiedzUsuń