Loading...

poniedziałek, 17 września 2012

„Limonow” Emmanuel Carrere


Wydawnictwo: Literackie
Wydanie polskie: 09/2012
Liczba stron: 472
Format: 125 x 195 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 9788308049778

Ostatnio w moje ręce wpadła książka „Limonow” autorstwa Emmanuel Carrere’go. Kiedy zobaczyłam tę publikację w zapowiedziach oraz przeczytałam opis, od razu poczułam, że może mi się spodobać. Z drugiej jednak stronie obawiałam się nieco, czy aby literatura faktu i biograficzna nuta nie znudzą mnie lub zmęczą. Jak finalnie wypadła ta powieść? O tym za chwilkę...

Kim był Eduard Limonow? Dzięki książce francuskiego pisarza, twórcy filmowego i scenarzysty Carrere’go, poznamy bliżej tą barwną, tytułową postać  i przyjrzymy się wielu twarzom tej jakże kontrowersyjnej osobowości. Prześledzimy długą drogę od II wojny światowej, przez totalitarne rządy Stalina, liczne zamieszki i konflikty zbrojne aż po czasy obecne. Będzie to dynamiczna podróż nie tylko przez różne wydarzenia historyczne, ale także spotkanie z całą paletą nietypowych, oryginalnych portretów ludzi, którzy zapisali się na kartach historii, jak i byli jej tłem. Limonow prowadził dość bujne życie polityczne, będąc dla wielu swoich naśladowców i „wyznawców” kimś w rodzaju guru. Założył partię, wyznawał kontrowersyjne poglądy, miał buntownicze zapędy, wielokrotnie wszczynał bijatyki, siedział w więzieniu za działalność terrorystyczną i posiadanie broni. Nic więcej już nie zdradzę, ale zachęcam Was do zajrzenia do książki!

Moim zdaniem autor świetnie sobie poradził z przedstawieniem sylwetki Limonowa i ukazaniem jego nieokiełznanej natury. Radzieckie realia zostały odwzorowane z autentycznością i prawdziwością, co tylko potęguje odbiór tej publikacji. Poza tym wartka akcja, często zaskakujące wydarzenia, liczne niebezpieczeństwa, przygody, spotkania, podróże i działalność polityczna zakrojona na szeroką skalę, z pewnością przyciągną Waszą uwagę i nie pozwolą na nudę. Podczas lektury nie pozostaniecie obojętni na to, co przeczytanie a silne emocje i refleksje pojawią się samoistnie. Nie jest to łatwa książka, ale spodoba się przede wszystkim tym, którzy cenią biografie i literaturę faktu.

„Limonow” to nie tylko obraz rosyjskiego skandalisty, pisarza, poety, dziennikarza czy polityka, ale także wnikliwe studium psychiki człowieka, szeroka panorama społeczeństwa radzieckiego na przestrzeni lat oraz spis przemian jakie zaszły na świecie w tym czasie. Książka została wyróżniona prestiżową Nagrodą Renaudot w 2011 roku. Pozdrawiam!!

Moja ocena 
>>>> 4,5 / 6 <<<<

17 komentarzy:

 1. Nie mam ochoty na te ksiązke, tym razem więc jestem na nie

  OdpowiedzUsuń
 2. Do tego typu książek nigdy mnie nie ciągnęło, dlatego po tą raczej nie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tym razem jednak nie czuje cienia zainteresowania powyższą książką, tak więc piszę pas.

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety tym razem powiem 'nie', bo książka zupełnie nie dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Z jednej strony jestem zainteresowana książką, z drugiej nie do końca jestem pewna, czy w 100% przypadłaby mi do gustu. Może się będę mogła niedługo przekonać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Tym razem odpuszczę sobie. Książka nie dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Literatura faktu i książki biograficzne to pozycje, które bardzo mi odpowiadają, jednak o panu Limonowie do tej pory nie słyszałam, więc i książka nie za bardzo mnie interesuje...
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. A ja wręcz przeciwnie niż poprzedniczki - z moim zamiłowaniem do historii chętnie sięgnę po tę książkę:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię czytać biografię, ale wspomnienia o osobach i osób z wojny po prostu mnie przerastają i nie daję rady ich przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 10. Już sama okładka mi się spodobała bo Limonow bardzo przypomina mi Stachurę. Ja uwielbiam biografie nawet ludzi, których nie znam lub nie przepadam za nimi. Chętnie przeczytałabym i tę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Okładka przyciąga mój wzrok i ma w sobie to "coś", ale to nie wystarczy... Nie interesuje mnie za bardzo postać Limonowa, więc tym razem odpuszczę sobie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Tym razem chyba nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie słyszałam, i nie wiem czy takie książki są dla mnie, aczkolwiek ciekawa pozycja :D
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 14. Traktuję tego typu powieści jako doskonałą lekcję historii. Książki historyczne szybko nudzą i nie pamięta się z nich zbyt wiele, ale już z takich powieści obyczajowych osadzonych w historycznych wydarzeniach jak najbardziej :)

  OdpowiedzUsuń