Loading...

sobota, 10 listopada 2012

„Na plebanii w Haworth. Dzieje rodziny Bronte” Anna Przedpełska-TrzeciakowskaWydawnictwo: Świat Książki
Wydanie polskie: 06/2010
Liczba stron: 512
Format: 145 x 205 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 9788324718719

Twórczość sióstr Bronte znam i bardzo sobie cenię. Tym chętniej więc sięgnęłam po książkę będącą niejako biografią tej pisarskiej rodziny. „Na plebanii w Haworth. Dzieje rodziny Bronte” autorstwa Anny Przedpełska-Trzeciakowska okazała się intrygującą pozycją, zdecydowanie ciekawszą niż mogłam przypuszczać...

Cofamy się wstecz, do XIX-wiecznej Anglii. Trafiamy na plebanię w Haworth, otoczoną w dużej mierze cmentarzem. Jednak widać z niej również piękne i zapierające dech wrzosowiska Yorkshire. To właśnie tu wychowywały się siostry Bronte. Poznamy ich historie, pochodzenie, życiowe wybory. Przyglądamy się ich życiu, napotykanym trudnościom, małym radościom i smutkom. Od małego dzieci miały pisarskie zdolności, które uwypukliły się po stracie matki. I nie tylko jej. Właśnie wtedy wszelkie swoje emocje, żale, tęsknoty ubierają sprawnie w słowa. Dziecięca wyobraźnia okazuje się być nieograniczona a sposób widzenia świata inny niż u osób dorosłych. A ma to znaczenie zwłaszcza na surowej, zimnej plebanii pozbawionej rówieśników czy zabawek. Poza tym autorka dostarcza nam szczegółów dotyczących ówczesnego życia, szkolnictwa, obyczajów...

Przyjemna i dobrze napisana książka. Bez wątpienia autorka spisała się na medal, docierając do znanych i nieznanych faktów z życia rodziny Bronte. Z strzępków informacji, zachowanych pamiątek, dzienników, relacji i wspomnień innych osób stworzyła wciągającą i szalenie prawdziwą opowieść, od której trudno się oderwać. Wszystko opisane jest ładnym stylem i plastycznym językiem, a całość czytało mi się lekko. Plusem są tu również emocje, jak i smaczki w postaci nieznanych listów, wierszy czy fragmentów zapisków sióstr. Poza tym książka została wzbogacona o fotografie, które moim zdaniem zdecydowanie polepszyły jej odbiór. Lektura ta spodoba się nie tylko miłośnikom twórczości sióstr Bronte, ale także czytelnikom ceniącym XIX-wieczną rzeczywistość Anglii. Polecam serdecznie!!

Moja ocena 
>>>> 5 / 6 <<<<

25 komentarzy:

 1. Fajnie, lubię te czasy :) chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Hm, myślę, że jak bliżej zapoznam się z twórczością sióstr, to wtedy chętnie sięgnę i po tę pozycję :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam jeszcze o tej książce, aczkolwiek wydaje się być niebywale ciekawa. Poza tym przyznam, że jestem niesamowicie ciekawa losów sióstr Bronte, mimo iż co nieco tam słyszałam. Ale "co nieco" to niewiele w porównaniu pewnie do dzieła powyższego. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak jasno się u Ciebie zrobiło, ładnie :)
  Marzy mi się książka którą opisujesz, lubię takie obszerne powieści, a do tego te listy, nieznane wiersze, no i oczywiście fotografie. Zapowiada się na ciekawą i wartościową lekturę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Tym razem spasuje, gdyż wole jednak czasy bardziej współczesne, aniżeli XIX wieczną rzeczywistość.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jejku nawet nie wiesz jak się cieszę, że dobrze oceniasz tę książkę ;D Niedawno ją kupiłam, bo potrzebuję do pracy maturalnej i czeka na półce ^^ Teraz już przynajmniej wiem, że mnie ona nie znudzi, bo się bałam, iż choć lubię siostry Bronte, to autorka zepsuje mi całą przyjemność z czytania ;D

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo chciałabym przeczytać tę książkę. Siostry Bronte uwielbiam i pociąga mnie ich biografia. Tym bardziej tak dobrze napisana biografia. Mam nadzieję, że kiedyś ją zdobędę ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Rewelacyjna biografia, jedna z najlepszych, jakie czytałam. Bardzo podobały mi się odniesienia do poszczególnych utworów, dzięki czemu można je lepiej zrozumieć.

  Pozdrawiam również:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Och, książka wręcz idealna dla mnie! Podobnie jak ty bardzo lubię i cenię książki sióstr Bronte, tak więc z wielką ochotą zapoznam się bliżej z historią jednych z moich ulubionych pisarek :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zdecydowanie coś dla mnie. Lubię nie tylko siostry Bronte, ale i XIX-wieczną Anglię, nawet bardzo :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja wciąż książki sióstr Bronte mam (niestety) przed sobą, ale chętnie przeczytałabym xD

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie spodziewałam się aż tak dobrej opinii na jej temat.

  OdpowiedzUsuń
 13. Muszę koniecznie zapoznać się z twórczością sióstr Bronte i oczywiście z w/w biografią :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Siostry Bronte to niezwykłe kobiety o bogatej wyobraźni,z przyjemnością zapoznam się z tą książką. Już wpisuję ją na listę zakupów :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Lubię twórczość sióstr Bronte i myślę, że taka książka mogłabym uzupełnić znane już mi informacje - będę jej wypatrywać ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Nominowałam Cię do nagrody Liebster Blog! :) Więcej informacji: http://otro-mundooo.blogspot.com/2012/11/liebster-blog.html

  OdpowiedzUsuń
 17. Właśnie niedawno kupiłam tę książkę i nie mogę się doczekać kiedy będę mogła ją przeczytać. Jak na razie mam mnóstwo innych zobowiązań. A z Twojej recenzji wynika, że warto do niej zajrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 18. Uwielbiam siostry Bronte, więc ta książka jest dla mnie lekturą obowiązkową!
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Lektura w sam raz dla mnie. Lubię ten klimat XIX-wiecznej Anglii oraz utwory ówczesnych pisarek, nie tylko z rodziny Brontë.
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Dla fanów sióstr Bronte, pozycja obowiązkowa:)

  OdpowiedzUsuń
 21. To jedna z nielicznych biografii, które posiadam i do której chętnie wracam.

  OdpowiedzUsuń
 22. Już wcześniej bardzo chciałam przeczytać tę książkę. A miłością do rodziny Bronte, zapałałam czytając właśnie Twojego bloga!
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń