Loading...

środa, 28 listopada 2012

„Wędrówka przez słońce” Corban AddisonWydawnictwo: Świat Książki
Wydanie polskie: 11/2012
Liczba stron: 400
Format: 135 x 215 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
ISBN: 9788377994283

Corban Addison to amerykański prawnik czynnie zaangażowany w szeroko pojętą walkę o prawa człowieka. W swojej pierwszej powieści „Wędrówka przez słońce” poruszył ważną, życiową tematykę oraz dotknął problemów nękających współczesny świat. Do tej pozycji nie trzeba było mnie specjalnie zachęcać. Wiedziałam, że chcę ją przeczytać, musiałam jednak wybrać właściwy moment, aby to zrobić...

Kilka słów o treści...  W wyniku tsunami jakie nawiedziło Indie, mnóstwo ludzi traci dorobek całego życia. Żywioł zostawił po sobie ogromne zniszczenia nie tylko wśród budynków i roślin, ale także zebrał niemałe żniwo wśród ludzi. Poznajemy 17-letnią Ahalya Ghai i jej 15-letnią siostrę Sitę, które ocalały z kataklizmu, ale straciły dom i rodzinę. Zmierzają więc do przyklasztornej szkoły, aby tam się schronić. Niestety zostają porwane przez handlarzy kobietami i wywiezione do domu rozpusty w Bombaju, gdzie zostają rozdzielone. Czy piekło na ziemi istnieje? Okazuje się, że tak i to tuż pod naszym nosem. Tymczasem tysiące kilometrów dalej, w Waszyngtonie, prawnik Thomas Clarke przeżywa kryzys osobisty i zawodowy. Nie może pogodzić się z niedawną śmiercią córeczki – rana jest zbyt świeża. Na domiar złego żona go opuściła i wyjechała do swojego rodzinnego kraju, czyli Indii. Kiedy mężczyzna otrzymuje możliwość odbycia stażu w organizacji pozarządowej CASE, zajmującej się handlem kobietami, nawet nie przypuszcza, że los zetknie go z dwiema dziewczynkami, które bardzo potrzebują jego pomocy...

Indie... Piękny, bajkowy świat pełny egzotyki, różnych smaków, kolorów i odmiennej kultury. Ale to jedna strona tego państwa. Niestety istnieje również druga, mroczniejsza i smutniejsza, związana z handlem ludźmi i przemocą, które okazują się bardziej nasilone niż sądziłam. Historia opisana przez autora jest fikcyjna, ale opiera się o autentyczne problemy jakie nękają tamtejsze społeczeństwo. A jest ich niemało - prostytucja nieletnich, gwałty, przemoc fizyczna i psychiczna, porwania, uprowadzenia, niewolnictwo, handel kobietami i dziećmi czy skorumpowany system sądowniczy. Książka otwiera oczy czytelnikom i to w brutalny sposób, zmusza do głębokich przemyśleń, wywołuje ciarki na plecach, przeraża i szokuje. Cała paleta uczuć będzie nam towarzyszyć podczas lektury a emocje będą w nas wrzeć jeszcze długo po zamknięciu książki. Tej lektury nie da się czytać beznamiętnie.

„Wędrówka przez słońce” to wzruszająca, klimatyczna opowieść o miłości i nienawiści, o demoralizacji i prawości, o współistnieniu dobra i zła oraz o współczesnych zagrożeniach i o tym, że warto pomagać, bez względu na wszystko. Polecam!!

Moja ocena 
>>>> 5,5 /6  <<<<

18 komentarzy:

 1. Nie słyszałam o tej książce, a lubię tego typu powieści, ponieważ poruszają trudne tematy, o których trzeba mówić. Na pewno jak będę miała okazję sięgnę po tą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo chcę przeczytać tą książkę! Cieszę się, że zgarnęła tak wysoką notę u ciebie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wiele dobrego ostatnio o niej słyszałam i muszę przyznać, że mam na nią wielką ochotę !

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka jak najbardziej dla mnie. Po przeczytaniu opisu, bardzo jestem ciekawa rozwinięcia całej sprawy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka raczej nie dla mnie lecz, wiem dla kogo ją polecić.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wspaniała recenzja. I jak tu się nie skusić na taką klimatyczną książkę, którą gorąco polecasz...

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam już mnóstwo recenzji tej książki i za każdym razem coraz bardziej chcę ją przeczytać. Jeszcze jej nie zakupiłam/wypożyczyłam ale przy najbliższej okazji postaram się to zrobić.

  OdpowiedzUsuń
 8. Handel ludźmi to ostatnio modny temat. Ciekawa jestem jego literackiej realizacji.

  OdpowiedzUsuń
 9. okładka skojarzyła mi się z katalogiem od Weltbild :D niestety pomimo wysokiej oceny nie skusze się, nie lubię takiej indyjskiej tematyki :(

  OdpowiedzUsuń
 10. Ta książka przemawia do mnie od dnia premiery. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo zachęcająca recenzja :) Prawie maksymalna ocena mówi swoje :) Zapamiętam tytuł. Może sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 12. Lubię tego typu książki, mimo, że często poruszają niełatwe tematy, a Indie to miejsce, które chciałabym kiedyś obejrzeć na własne oczy. Chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Jestem w trakcie czytania tej ksiązki i bardzo mnie wciągnęła.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ta książka chodzi już za mną jakiś czas...

  OdpowiedzUsuń
 15. Ta książka zrobiła na mnie naprawdę duże wrażenie więc wcale mnie nie dziwi, że i Tobie tak przypadła do gustu :-)

  OdpowiedzUsuń
 16. Książka zainteresowała mnie już wcześniej i prędzej czy później na pewno trafi w moje ręce.

  OdpowiedzUsuń