Loading...

piątek, 30 listopada 2012

„Zaułek szczęścia” Urszula Jaksik


Wydawnictwo: Replika
Wydanie polskie: 10/2012
Liczba stron: 324
Format: 130 x 200 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 9788376742052

Lubię literaturę polską i w ostatnim czasie coraz częściej sięgam po książki rodzimych pisarzy i pisarek. Właśnie dlatego, kiedy w moje ręce wpadła powieść „Zaułek szczęścia” Urszuli Jaksik, z chęcią zabrałam się za jej czytanie. Zaciekawiła mnie optymistyczna okładka i ciekawy tytuł, więc czyż mogłam ją sobie odmówić?

Kilka słów o treści... Bohaterką jest Julia, która z powodu postępującej choroby musi radzić sobie z niełatwą rzeczywistością i szarą egzystencją. Ma swoje rytuały i przyzwyczajenia, które utwierdzają ją w codzienności i zapewniają niejako poczucie bezpieczeństwa. Po odwiedzinach ukochanego syna, którego nie chce obarczać swoimi kłopotami, kobieta zapala papierosa, popija herbatkę i wdycha zapach drogich perfum. Jak łatwo zauważyć, bohaterka ma bardzo dużo wolnego czasu, który sprawia, że często odpływa pamięcią do dawnych czasów. We wspomnieniach na nowo analizuje swoje życie, dokonane wybory, stara się przyjrzeć przeszłym problemom. Ale to nie wszystko. Rita, opiekunka Julii odmieni życie schorowanej kobiety i nada mu zupełnie inny wymiar. A może będzie na odwrót?

Książka z gatunku ciepłych, życiowych, refleksyjnych. Wciągnęłam się dość szybko w fabułę, która pokazuje życie w taki sposób, w jaki ono wygląda. Bez upiększania, sztuczności, nadmiernego idealizowania. Dzięki realistycznie przedstawionym wydarzeniom oraz żywym, barwnym postaciom, łatwiej wczuć się czytelnikowi w położenie bohaterów i zrozumieć ich sytuację. Sporo tu psychologicznych elementów, więc osoby ceniące w literaturze zagłębianie się w umysł, myśli, potrzeby i pragnienia będą usatysfakcjonowani. Autorka poruszyła tu ważne zagadnienie a mianowicie chorobę i jej wpływ nie tyko na osobę nią dotkniętą, ale również na otoczenie. Z powodu poruszanego zagadnienia, podczas lektury pojawią się emocje i przemyślenia, m.in. o tym, czym jest miłość i czy powinniśmy dążyć do szczęścia bez względu na innych? Porozmawiamy o rodzinnie, niełatwych wyborach, trudnych decyzjach, pogodzeniu się z nieuniknionym... Omawianych kwestii jest jednak więcej. Dodatkowym plusem jest przystępny język oraz styl prosty, dzięki czemu całość czyta się lekko. Polecam czytelnikom, którzy lubią prawdziwe do bólu opowieści. Pozdrawiam!!

Moja ocena
>>>> 4,5 / 6 <<<<

17 komentarzy:

 1. Mam tę książkę i jestem jej ciekawa bo nie czytałam jeszcze nic autorki...

  OdpowiedzUsuń
 2. Dawno nie czytałam czegoś z tego gatunku. Musze kiedyś to nadrobić. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Też lubię polską literaturę, dlatego nie przejdę obojętnie obok ,,„Zaułku szczęścia”.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czyżby coś naszego rodzimego na kształt "Motyla"? Jeśli zawiera psychologiczne smaczki, jest w tej książce coś więcej, niż zwyczajnie opowiedziana historia i budzi emocje, w dodatku automatycznie zmusza do przemyśleń... to czegóż chcieć więcej? :)

  Ok., kolejny tytuł do zapamiętania.

  Pozdrawiam ciepło, Kasandro :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Może kiedyś dam dla niej szansę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Pierwszy raz widzę tę książkę. Wydaje się przyjemną lekturę na jesienno-zimowe wieczory, zatem jeśli będę miała okazję to pewnie sięgnę po "Zaułek szczęścia". :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wydaje się ciekawa, sięgnęłabym. ;))

  OdpowiedzUsuń
 8. lubię prawdziwe do bólu opowieści, więc na pewno się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Urocza okładka. Sama historia dość ciekawa. Może i dam jej szansę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Chyba jednak średnio mnie ciągnie do tej książki, chyba wydaje mi się ciutkę infantylna :/

  OdpowiedzUsuń
 11. Popieram! Kupujmy książki Polskich autorów. Ja uwielbiam i z chęcią sięgam. CO do tej powieści, po recenzji nie widzę w niej tego czegoś, co zachęciłoby mnie do jej przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 12. Uwielbiam takie historie. To książka dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Zaczęłam się ostatnimi czasy przekonywać do literatury polskij, więc książka pewnie przypadłaby mi do gustu :-)

  OdpowiedzUsuń
 14. To może być coś dla mnie. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 15. kolejna dobrze zapowiadająca się książka ;D

  OdpowiedzUsuń