Loading...

czwartek, 28 lutego 2013

„Księga zdrowia. Ziołowa apteka domowa” Linda B. White, Steven Foster


Wydawnictwo: Publicat S.A.
Wydanie polskie: 04/2011
Liczba stron: 612
Format: 165 x 230 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 9788324518647

Każdy z nas czasami zmaga się z różnymi chorobami i dolegliwościami. Zazwyczaj sięgamy po gotowe preparaty dostępne w aptece, jednak warto wiedzieć jak sobie pomóc również naturalnymi metodami. Od wieków bowiem stosowano zioła i rośliny w zwalczaniu najróżniejszych przypadłości. Nie tylko są skuteczne i zdrowe, ale także pozbawione są chemicznych i sztucznych dodatków, które mogą nam zaszkodzić. Właśnie o tym m.in. jest książka „Księga zdrowia. Ziołowa apteka domowa” Lindy B. White’a i Stevena Fostera.

Publikacja podzielona jest na cztery główne części. Pierwsza jest wprowadzająca i dotyczy zakresu medycyny ziołowej, sposobu działania środków pochodzenia naturalnego, na co zwrócić uwagę przy zakupie preparatów i surowców roślinnych oraz jak samodzielnie sporządzić najróżniejsze naturalne medykamenty. Drugą część stanowi obszerna, dwudziestostronicowa tabela, w której wymieniono podstawowe choroby oraz zestawiono porównanie popularnych leków syntetycznych oraz środków ziołowych o podobnym działaniu, które mogłyby być stosowane zamiennie do preparatów  sztucznych. Trzeci dział to poradnik jak leczyć współczesne choroby. Skupiono się tu zarówno na lekach syntetycznych, jak i na naturalnych metodach z udziałem ziół i roślin. Ta część jest najobszerniejsza, liczy sobie ponad czterysta stron i zawiera dokładne informacje odnośnie zastosowanych środków, ich dawki, sposobów przygotowania najróżniejszych mieszanin, maści, kropli, syropów, nasiadówek, inhalacji, nalewek, naparów i wyciągów. Ostatni, czwarty dział, to szczegółowa charakterystyka roślin leczniczych uwzględniająca występowanie na terenie Europy, praktycznego ich zastosowania w różnych dziedzinach, środki ostrożności podczas stosowania oraz postaci leków, jakie można z nich przyrządzić. Na końcu umieszczono indeks, który pozwoli nam szybko odszukać potrzebną informację. 

Cóż mogę napisać o tej książce? To konkretna, dobrze opracowana lektura, którą każdy z nas powinien mieć w swojej biblioteczce. Widać, że autorzy stanęli na wysokości zadania i w jednej publikacji zgromadzili dużą ilość ważnych i potrzebnych danych na temat naturalnego radzenia sobie z całym szeregiem chorób i dolegliwości. W tej książce znajdziemy przepisy, które skutecznie zmniejszą bóle reumatyczne, pomogą uporać się szybko z grypą, bólem zęba, zaparciami, wspomogą leczenie cukrzycy, nadciśnienia, zredukują nadwagę czy usuną kurzajki. Wszystko opisane dokładnie, przejrzyście i w łatwy do zrozumienia sposób. Pomagają w tym tabelki, pogrubienia w tekście, schematy, szkice niektórych roślin i ramki z ważnymi informacjami. Będzie również ilość potrzebnych składników do sporządzenia preparatu, dawkowanie, ewentualne uwagi dotyczące stosowania. W tej książce nie ma negowania środków dostępnych w aptekach. Przedstawiono tu 712 preparatów ziołowych i porównano je z farmaceutycznymi, syntetycznymi odpowiednikami, więc każdy samodzielnie będzie mógł wybrać właściwą dla siebie terapię. Dodam tylko, że jest to drugie, unowocześnione i uzupełnione wydanie, które z pewnością przyda się w każdym domu. Polecam serdecznie!!!

Moja ocena 
>>>> 5,5 / 6 <<<<

13 komentarzy:

 1. Idealna książka dla mojej mamy. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem zwolenniczką ziół, więc książka jak najbardziej dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Niezwykle interesująca i pomocna publikacja. Będę miała na nią ,,oko'' w wolnej chwili.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bawiłam się kiedyś w ziołolecznictwo. Szybko mi przeszło. Ale pewne "babcine" metody znam i stosuję, więc to nie jest szarlataństwo, a zioła rzeczywiście czasem działają :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Przydatne i to nie tylko w domu :)

  OdpowiedzUsuń
 6. O kurcze, książkę z przyjemnością polecę mojej przyjaciółce, która ostatnio boryka się z chorobą jelit. Na pewno ją zainteresuje. Swoją drogą, sama taką książkę chciałabym mieć u siebie na półce.

  OdpowiedzUsuń
 7. Takiej książki mi potrzeba:) Nie sądziłam tylko, że zioła sprawdzą się w usuwaniu kurzajek:)Bardzo dobra recenzja.

  OdpowiedzUsuń
 8. O, ta książka by mi się bardzo przydała. Mojej mamie też przypadnie o gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Rozejrzę się za tą książką w wolnej chwili - warto zainwestować w zdrowie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Raczej nie dla mnie tym razem.

  OdpowiedzUsuń
 11. Babcine sposoby są najlepsze a nie jakaś chemia z apteki! Chętnie zajrzę do tej książki.
  Pozdrawiam,
  ---robbi---

  OdpowiedzUsuń