Loading...

wtorek, 5 marca 2013

„1001 wynalazków, które zmieniły świat” Jack Challoner


Wydawnictwo: Elipsa
Wydanie polskie: 09/2011
Liczba stron: 960
Format: 160 x 210 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 9788324596041

Po literaturę popularnonaukową sięgam rzadko, z wyjątkiem podręczników medycznych potrzebnych mi w pracy. Czasami jednak lubię odłożyć beletrystykę na bok i przeczytać coś zupełnie innego. Właśnie podczas takich poszukiwań natknęłam się na pozycję „1001 wynalazków, które zmieniły świat” Jacka Challonera.

Publikacja zawiera ogrom informacji o historii odkryć, które zrewolucjonizowały nasze życie. Cofając się wstecz zobaczymy moment wynalezienia koła, kleju, żarówki, długopisu, papieru, poczty, telegrafu czy zastosowania krzemienia. Przesuwając się do czasów obecnych skupimy się również na współczesnych zdobyczach techniki i urządzeniach codziennego użytku, takich jak choćby komputer, odtwarzacz MP3 czy np. szminkę:). Ilość i niezwykłość przedstawionych tu wynalazków robi spore wrażenie. Co ważne, wszystko podane w ciekawej, przyjemnej w odbiorze formie. Możecie liczyć na zabawne wstawki, wiele niespodzianek i nowinek z różnych dziedzin nauki. Zgłębiając powyższą książkę łatwo zrozumieć jak bez tych wszystkich praktycznych rzeczy ludzkości trudno byłoby wieść normalne życie. Często nie jesteśmy bowiem świadomi jak dany wynalazek odmienił los pokolenia i stał się inspiracją do dalszych modyfikacji i unowocześnień.

Prawie tysiąc stron, rzetelne, praktyczne informacje, wiele ciekawostek i intrygujących faktów z historii naszej cywilizacji to tylko początek. Jest to świetna książka dla ciekawych świata osób, które lubią wszystko wiedzieć i rozumieć to, co nas otacza. Nad tą publikacją pracowali antropolodzy, naukowcy, projektanci oraz oczywiście historycy. Finalnie lektura zaskakuje lekkością z jaką wiedza na temat odkryć jest przekazywana czytelnikowi oraz nietuzinkowym ujęciem tematu. Dużym plusem są liczne zdjęcia. Całość bardzo mi się spodobała a indeks na końcu pomógł mi w znalezieniu informacji o moich ulubionych rzeczy, bez których nie wyobrażam sobie życia;). Cóż jeszcze mogę dodać? Jest to książka pełna pasji i inspiracji dla przyszłych twórców i przedsiębiorczych jednostek, jak również świetne kompendium odkryć dla miłośników historii świata, widzianej z innej perspektywy. Polecam serdecznie, także na prezent!

Moja ocena 
>>>> 5,5 / 6 <<<<


14 komentarzy:

 1. Również rzadko sięgam po takie pozycje, ale ta mnie bardzo zainteresowała! Jestem ciekawa świata, więc myślę, że jest to dla mnie idealna publikacja :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Hmm no nie ukrywam, że ta pozycja faktycznie może być ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka całkiem ciekawa, a poza tym na pewno by mi się przydała w klasie o profilu Mat-Fiz ;D.

  Pozdrawiam!
  Melon

  OdpowiedzUsuń
 4. Najważniejszym wynalazkiem, oprócz elektryczności, koła i telefonu, z pewnością jest... piwo! ;) A książka interesująca, lubię takie - 1001 wynalazków, 1001 ciekawostek, 1001 innych rzeczy. Fajne, do przeglądania i przy wspomnianym piwie szokowania znajomych nadmiarem tzw. bezużytecznej wiedzy :) Choć akurat ta pozycja ma akurat dość użyteczną wiedzę :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak zobaczę ją w księgarni, to sobie przejrzę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Interesująca publikacja. Być może rozejrzę się za nią podczas najbliższej wizyty w księgarni, ale niczego nie obiecuje, gdyż mam w planach inne nowości czytelnicze.

  OdpowiedzUsuń
 7. Sama nie wiem, jednak jak wpadnie mi w ręce to chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawa książka, lubię takie zestawienia, chętnie przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 9. ooo coś dla mojego chłopaka :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Coś co muszę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 11. Objętość mnie przeraża, aczkolwiek z chęcią kiedyś się w nią zaopatrzę ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ten album mnie akurat nie interesuje , ale chętnie zrecenzowałabym taki dotyczący filmów i muzyki. Zapraszam do udziału w dyskusji na temat rankingów książkowych oraz do zapoznania się z nową recenzją.

  OdpowiedzUsuń
 13. To na pewno jest bardzo ciekawa książka, która idealnie nadawałaby się na prezent. A i sama z chęcią bym się z nią zapoznała :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Widziałam tę książkę w empiku jakiś czas temu i pamiętam, że bardzo mnie zainteresowała, ale na tamtą chwilę cena mnie przerosła.

  OdpowiedzUsuń