Loading...

piątek, 29 marca 2013

Kolejna porcja czytelniczych wrażeń...

„Nakręcana dziewczyna” Paolo Bacigalupi

Wydawnictwo:MAG
Wydanie polskie:03/2013
Liczba stron: 560

Od dawna miałam chrapkę na książkę „Nakręcana dziewczyna” Paolo Bacigalupi. Wszystkie książki tego autora jakie zdołałam do tej pory przeczytać były ciekawe i zapadły mi w pamięć, więc i tym razem nie mogło być inaczej. Książka o mrocznej, dystopijnej przyszłości, w której wyczerpały się ziemskie zasoby a warunki dyktuje ten, kto ma władzę i pieniądze oraz dojścia i odpowiednie powiązania. Sporo tu politycznych intryg, dziwnych chorób, ekologicznej zapaści, epidemii i mutacji. Śledzimy próby przetrwania tego koszmaru przez poszczególne jednostki i jest to szalenie ciekawe doświadczenie. W tej jakże surowej rzeczywistości żyje Anderson Lake, który pewnego dnia poznaje Emiko, czyli nakręcaną dziewczynę, stworzoną do bycia czyjąś zabawką, maskotką. Jednak kryje się tu sporo tajemnic, więc nic do końca nie jest takie, jakie wydaje się na pierwszy rzut oka. Pisarz nakreślił sylwetki  bohaterów z niemałą drobiazgowością i dużą dozą autentyzmu. Łatwo zżyć się z nimi, przeżywać najróżniejsze sytuacje z ich udziałem. Nie brakuje tu emocji, przygód, refleksji i zagadek. Wielopłaszczyznowa, zaskakująca historia, która zmusza nas do głębszego zastanowienia się nad kondycją człowieka, jego naturą czy kierunku w jakim zmierza ludzkość. Polecam, bo naprawdę warto dać tej lekturze szansę!
Moja ocena 
>>>> 5,5 / 6 <<<<


„Św. Brygida Wielka – Objawienia” Św. Brygida Wielka
Wydawnictwo:Wydawnictwo M
Wydanie polskie: 2012
Liczba stron: 400

Brygida Wielka, zwana również Szwedzką. Kim była? Czego dokonała? Co dla nas, współczesnych ludzi może przekazać? Ta katolicka zakonnica żyła na początku XIV wieku i mniej więcej od połowy swojego życia zaczęła mieć wizje. Nie tylko Boga, Matki Bożej czy świętych, ale również zmarłych. Książka „Św. Brygida Wielka – Objawienia” to lektura, która zawiera spisane przez nią samą objawienia i to, czego się z nich dowiedziała. Jest tam przekaz dla ówczesnych osób, ale również prorocze wizje czasów ostatecznych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Całość zrobiła na mnie niemałe wrażenie i wywołała dużo emocji. Język jest łatwy do przyswojenia, pozbawiony zbytniego filozofowania czy umoralniania. Za to duży plus! Proroctwa, objawienia, przekazy od Boga... Możemy w to wierzyć lub nie, ale nie zmienia to faktu, że takie rzeczy działy się i będą się dziać. Warto jednak wynieść z nich jakieś przesłanie dla siebie. Polecam!!
Moja ocena 
>>>> 4,5 / 6 <<<<


„Zmyślone życie Siergieja Nabokowa” Paul Russell

Wydawnictwo:Muza
Wydanie polskie:03/2013
Liczba stron:

Wybierzemy się w podróż do przeszłości. Zahaczymy o bombardowany Berlin i stamtąd będziemy przenosić się we wspomnieniach i retrospekcjach do Rosji, jeszcze sprzed rewolucji. Poznamy Siergieja, brata Vladimira Nabokova, który musi pogodzić się z rolą tego drugiego, gorszego dziecka. Jak bowiem jąkający się, leworęczny homoseksualista może równać się z błyskotliwym, idealnym pod każdym względem bratem? W tamtych czasach chłopiec nie miał lekko. Ból, samotność, poczucie odrzucenia, żal... To tylko kilka uczuć, jakie targają naszym bohaterem, którego wrażliwość została wystawiona na ciężką próbę. Autor poruszył tu cały szereg problemów i zrobił to dokładnie, bez pośpiechu, z wnikliwym zaznajomieniem się z życiem Nabokova i jego otoczenia. Postacie są autentyczne, nakreślone pomysłowo i co więcej, ma się wrażenie, że są prawdziwe, z krwi i kości. Nie zabraknie tu kontrowersyjnych praktyk wyplenienia gejostwa, narkotycznych seansów czy romansowych wojaży.„Zmyślone życie Siergieja Nabokowa” Paula Russella zaskoczyła mnie i to bardzo pozytywnie. Polecam serdecznie!
Moja ocena 
>>> 5 / 6 <<<

21 komentarzy:

 1. Jestem ciekawa pierwszej pozycji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatni tytuł mnie zaintrygował. Reszta raczej nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Od dłuższego czasu próbuję się przekonać do „Nakręconej dziewczyny”, ale po Twojej recenzji jednak zaryzykuję.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Ano, "Nakręcana dziewczyna" brzmi bardzo interesująco. MAG ostatnio zbiera u mnie same plusy w kwestii wydawanych książek.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zastanawiam się nad książkami Bacigalupiego, pewnie prędzej czy później po jakąś sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam ochotę na "Nakręconą dziewczynę"

  OdpowiedzUsuń
 7. ostatnio miałem w rekach "Zmyślone życie...", ale ostatecznie nie zakupiłem. Zdecydowanie wole książki o prawdziwym życiu, chociaż myślę że historia Nabokova aż tak bardzo od tego nie odbiega.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jedynkę mam w planach :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja mam nadzieję, że jeszcze będę miała okazję czytać "Nakręcaną dziewczynę" :) Strasznie mnie ta książka ciekawi.

  OdpowiedzUsuń
 10. „Zmyślonego życia Siergieja Nabokowa” jestem bardzo ciekawa:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawi mnie "Nakręcana dziewczyna", nie miałam okazji zapoznać się z twórczością autora, ale skoro zapada w pamięć to czemu nie :D

  http://recenzentka-carrie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 12. Nakręcana dziewczyna jest już u mnie i jestem jej bardzo ciekawa. Niedługo zacznę i się przekonam, czy i mi się spodoba ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Na "Nakręcaną dziewczynę" mam chętkę już od dawna, bo "Zatopionymi Miastami" Bacigalupi zdobył mnie całą. A pozycję numer 3 widziałam w empiku i czekam teraz na fundusze, żeby móc ją sobie zafundować :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Tym razem jednak żadna z oferowanych przez ciebie książek nie przypadła mi do gustu, więc czekam na kolejną partię :-)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ha, ostatnio widziałam "Nakręcaną dziewczynę" w księgarni i poważnie się nad nią zastanawiałam, ale w końcu wzięłam "Kota alchemika" Waltera Moersa. Po przeczytaniu recenzji jednak wiem, że i ją koniecznie muszę zdobyć :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Coraz bardziej interesują mnie te krótkie recenzje, które publikujesz zbiorowo. Szkoda, że u mnie by to nie przeszło, a razem recenzuje tylko serię.
  Gdy tak czytałam zainteresowała mnie jedynie "Nakręcana dziewczyna". Ta fabuła jest odmienna od tego, co zazwyczaj czytam. Więc może wkrótce sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 17. Zainteresowała mnie ostatnia książka. :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Przymierzam się do Zmyślonego życia...

  OdpowiedzUsuń
 19. Ta "nakręcana dziewczyna" mnie intryguje...

  OdpowiedzUsuń
 20. "Nakręcana dziewczyna" to coś zdecydowanie dla mnie. Przyczaję się na nią :D

  OdpowiedzUsuń
 21. ,,Nakręconą dziewczynę" z chęcią bym przeczytała:)

  OdpowiedzUsuń