Loading...

poniedziałek, 21 marca 2011

"Fenomen sekt" Elżbieta MudrakWydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Wydanie polskie: 2007
Liczba stron: 179
Format: 160 x 235 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 9788373089396

Sekty to ogólnoświatowy problem, którego skalę trudno obecnie oszacować. Mimo, że najczęściej wywodzą się z kręgów religijnych, to jednak coraz częściej przenoszą swoje wpływy na edukację, politykę czy rozrywkę. Są ogromnym zagrożeniem dla współczesnego człowieka i warto wiedzieć o nich jak najwięcej. Czym są sekty i co je wyróżnia od innych organizacji? Jakich technik manipulacji używają, aby zwerbować potencjalnego kandydata i do czego są zdolne, aby osiągnąć swój cel? Zapraszam do książki "Fenomen sekt" poruszającej ten intrygujący i zarazem bardzo istotny obecnie problem.

Zagadnienie sekt jest niezwykle ciekawym zjawiskiem. Z pewnością wiele osób zastanawia się dlaczego ludzie ulegają magii sekt i tak łatwo przejmują ich poglądy? Związane jest to z sytuacją współczesnych ludzi, którzy coraz częściej czują się zagubieni, przeżywają kryzys egzystencjalny i dlatego szukają jakiegoś punktu zaczepienia. Sekty wykorzystują to i obracają na własną korzyść. Oczywiście powodów wstępowania do sekty jest znacznie więcej, ponieważ problem jest złożony. Może być to np. kryzys współczesnej rodziny, anomalia stosunków międzyludzkich czy choćby poszukiwanie sensu życia i swojego miejsca w świecie. Czasami z kolei nasza osobowość może predysponować do tego, że jesteśmy podatni na wpływ sekt. I tu warto wiedzieć jakich zachowań unikać, na co zwracać uwagę, aby uniknąć negatywnego wpływu takich zgrupowań.

Alienacja członków, stosowanie kontroli umysłu czy pozbawienie wyznawców prywatności, to zaledwie kilka z kilkudziesięciu cech jakie są charakterystyczne dla tych grup. W książce zapoznamy się z podziałem sekt pod różnym względem. Jedne nie będą istotnym zagrożeniem, inne z kolei będą stanowić mocno wybuchową mieszankę. Bardzo interesujący był dział opisujący skutki oddziaływanie sekty na jednostkę. Także rozdział o technikach manipulacji otworzył mi oczy na wiele dotąd nieznanych mi faktów.

Książka dostarcza szerokiej wiedzy na temat sekt i stanowi swego rodzaju kompendium o tym zjawisku. Rzetelne, wyczerpujące informacje o tym problemie, wzbogacone licznymi przykładami, tabelkami i przypisami, podane są w jasnej i zrozumiałej każdemu formie. Świetna książka, którą czyta się błyskawicznie i z którą warto się zapoznać. Pozdrawiam!!

Moja ocena
>>>> 5,5 / 6 <<<<

11 komentarzy:

 1. Chyba jednak nie sięgnę po tę książki ;)

  Kasandro! Nie nadążam z czytaniem twoich recenzji ;d Skąd ty bierzesz czas i te wszystkie książki?! ;d

  OdpowiedzUsuń
 2. Moja mama swojego czasu zajmowała się zjawiskiem sekt, więc temat nie jest mi obcy. Zainteresowałaś mnie tą książką i mam nadzieję, że uda mi się ją upolować. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Arya - książka naprawdę świetna, więc gdyby Ci wpadła w łapki, to przeczytaj. Warto!. Co do czasu i książek, to im więcej obowiązków, tym lepsza organizacja:). Wszystko da się pogodzić. Pozdrawiam:)

  Rapsodia - bardzo się cieszę i pozdrawiam:))

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię taką tematykę :) Przeczytam jak tylko znajdę tę książkę :)
  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Temat sekt przewinął mi się na studiach. Przyznam ,że ilekroć gdzieś o sektach słyszę, tylekrotnie powraca pytanie: jak ci ludzie mogą dać się tak zmanipulować? Może powyższa lektura rzuci jakieś nowe światło na tą sprawę. Chętnie się z nią zapoznam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Oj sama nie wiem.
  Ale polecę na pewno koleżance interesującej się teologią :)

  OdpowiedzUsuń
 7. monis1900 - bardzo się cieszę:). Myślę, że lektura Ci się spodoba. Pozdrawiam!!

  Bellatriks - też mnie to dziwiło, ale po przeczytaniu książki jedno jest pewne - dużo w tych metodach psychologii i ogólnie "prania mózgu". Warto poznać tę publikację. Pozdrawiam:))

  biedronka - książka ta jest to konkretne, wszechstronne opracowanie, analizujące sektę nie tylko pod względem religijnych, ale przede wszystkim psychologicznym. Polecam:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Z pewnością sięgnę. MUszę!

  OdpowiedzUsuń
 9. jeśli jest tu mowa o psychologi to chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Tę na pewno przeczytam. Trafiasz w mój gust;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Magia slowa pisanego - czyli strzał w dziesiątkę:D. Bardzo się cieszę i pozdrawiam:))

  OdpowiedzUsuń