Loading...

piątek, 14 stycznia 2011

"Gdyby był Bóg. Pisarze w poszukiwaniu sensu życia" Ferdinando CastelliWydawnictwo: Jedność
Wydanie polskie: 2010
Przekład: Krzysztof Stopa
Liczba stron: 256
Format: 140 x 205 mm
Oprawa: miękka
Cena z okładki: 25.00 zł

 „Gdyby był Bóg, to, myślę, nawiedziłby moją samotność, rozmawiałby ze mną poufale w środku nocy”. (P. Valéry)
Nękany radykalnymi pytaniami, człowiek jest skazany na mrok tajemnicy. Kim jest? Skąd przychodzi? Dokąd zmierza? „Z rozpaczą w piersiach, ze zwątpieniem w głowie” przyzywa odpowiedzi „posępnymi usty”. Ale na próżno. Trwa w oczekiwaniu na odpowiedźi ociera się o szaleństwo…
Na stronicach tej książki spotkamy jedenastu znanych pisarzy i zapytamy ich, co myślą o życiu, a więc jaką dają odpowiedź na zasadnicze pytania. Ale pewne jest tylko jedno: wyważanie drzwi tajemnicy, by otrzymać jakieś światło co do sensu życia, jest czynem nie szaleńca, lecz mądrego i odważnego wędrowca.

Człowiek od zarania dziejów zadaje sobie pytania o sens istnienia i celowość ziemskiej wędrówki. Po co żyjemy i kto nas stworzył? Każdy z nas pewnie inaczej odpowiedziałby na te pytania, ponieważ nasze postrzeganie życia, śmierci czy wieczności są odmienne, ukształtowane przez rodzinę, wychowanie, napotykane na naszej drodze trudności lub ich brak czy też własne potrzeby i dążenia. Książka „Gdyby był Bóg” to pozycja czytelnicza, która stara się nam przybliżyć odpowiedzi na nurtujące nas od zawsze wątpliwości. Jednak nie jest to zwyczajna, standardowa lektura, ponieważ sensu życia, Boga i zrozumienie siebie i otaczającego nas świata będziemy szukać razem z pisarzami, m.in. Hansem Christianem Andersenem, Antoni Czechowem czy też Nikołajem Gogolem. Dowiemy sie np. czym dla Charlesa Baudelaire (autora „Kwiatów zła”, należącego do grona poetów „przeklętych”) było życie. Dążeniem ku Bogu czy Szatanowi? Hans Christian Andersen natomiast przybliży nam swój sposób patrzenia na ziemską wędrówkę. Postrzega ją jako baśń czy może coś wręcz przeciwnego? "Można urodzić się ubogim i nieszczęśliwym, być odrzuconym i odsuniętym na margines, ale w końcu dojść do chwały i powszechnego szacunku”. To jednak dopiero początek naszej przygody z tą niezwykłą książką :).

Utwory jakie pisarze w swym literackim dorobku pozostawili po sobie kryją ogromną dawkę ich własnego życia i poglądów jakie wyznawali, także w materii duchowej. Dzięki tej lekturze w jednym miejscu prześledzimy jak kształtowały się wyobrażenia pisarzy na poszczególnych etapach ich życia, jak zmieniał się ich światopogląd oraz jak wpłynęło to na ich twórczość. Możliwe to będzie dzięki fragmentom wierszy czy tekstów zamieszczonych w książce.

Człowiek - istota pośrednia między Bogiem a Szatenem, wędrowiec po ziemskich rozdrożach czy może garść prochu? "Gdyby był Bóg" to jak najbardziej książka filozoficzna, bo porusza egzystencjalne zagadnienia, zawiera liczne rozważania na bardzo osobiste tematy. Czyta się ją jednak nie jako typową literaturę filozoficzną, ale jako pasjonującą powieść. Napisana jest bowiem prostym, plastycznym językiem, który znacznie ułatwia nam zrozumienie niełatwych, wręcz metafizycznych kwestii.

Książka niebanalna, przyciągająca czytelnika nie tylko piękną okładką, ale przede wszystkim ciekawą tematyką, oscylująca wokół odwiecznego problemu ujętego w oryginalny sposób. Pozycja warta przeczytania :)

Moja ocena
>>>>> 5 / 6 <<<<<

4 komentarze:

 1. Błagam, nie rób mi tego;D
  A na poważnie, dawno nie czytałam tego rodzaju książki, lubię różnorodnie,więc pewnie przeczytam, jak natknę się na tę książkę

  OdpowiedzUsuń
 2. LOTTA - ojj będę robić, będę :D Książka zupełnie inna, oryginalna, nieszablonowa i myslę, że warta uwagi :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Myśę, że jak na nią trafię to przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bujaczek - bardzo się cieszę, bo lektura niezwykła i warta przeczytania :D

  OdpowiedzUsuń