Loading...

środa, 12 stycznia 2011

„Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” pod redakcją Kamila JanickiegoWydawnictwo: Instytut Wydawniczy ERICA i Histmag.org
Wydanie polskie: 2009
Liczba stron: 480
Format: 160 x 230 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena z okładki: 44.90 zł

Dziś przedstawię książkę dla prawdziwych entuzjastów historii, polityki i ogólnie spraw zagranicznych z licznymi wątkami militarnymi ;) Przed Wami wspaniała pozycja czytelnicza warta uwagi. Ta publikacja powstała z inicjatywy grupy ludzi, zapalonych entuzjastów,  którzy wierzą, że przybliżając nam te zawiłe fakty i zdarzenia, wyjaśniając skomplikowane podłoże sporów oraz mechanizmy doprowadzające do rozlewu krwi, pozwolą nam dokładniej zrozumieć i ustosunkować się do tych ważnych, często tragicznych wydarzeń. „Źródła nienawiści” pokazują jak doszło do obecnej sytuacji i co doprowadziło do takiego stanu rzeczy. Dzięki temu będziemy mogli prześledzić jak na przestrzeni lat w poszczególnych krajach dany problem rozwijał się, aż w końcu doprowadził do takiego a nie innego finału.

Codziennie jesteśmy bombardowani w radiu, telewizji czy też na portalach internetowych o sporach i konfliktach zagranicznych na tle narodowościowym. Dzięki tej książce łatwiej będzie się nam odnaleźć w całej plątaninie domysłów, teorii czy spekulacji oraz poznać prawdziwy dramat tych krajów, także przez pryzmat tragedii jaką przeżyli i przeżywają tam ludzie. Niezwykłość tej publikacji polega na tym, że większość poruszanych w niej tematów nie było nigdzie szeroko omawianych czy też opisywanych. Dlatego jest ona taka nietuzinkowa i warto bliżej się jej przyjrzeć.

Książka łatwa w odbiorze, pisana prostym, zrozumiałym dla laika, czyli mnie, językiem będzie również interesującą gratką dla pasjonatów historii czy politologii. Opisy walk, uzbrojeń, przyczyny niepowodzeń jak i zwycięstw różnych bitew i wojen zaciekawią również osoby z militarno-wojskowymi zainteresowaniami i będą fascynująca podróżą.. Ogromnym atutem tej lektury jest nowoczesne podejście do tematu, dzięki czemu podbiła i wciąż podbija ona serca tak wielu czytelników. Książka dopracowana do perfekcji w każdym aspekcie, zachwyca szczegółami i dbałością o najnowsze, jak najbardziej aktualne informacje. Jestem pod dużym wrażeniem!

Na uwagę zasługuje również staranne wydanie. Po każdym dziale zamieszczone są dokładne, szczegółowe przypisy oraz bogata bibliografia. Dodatkowo na marginesach zamieszczono podstawowe informacje, które pozwalają szybciej orientować się w treści, co jest szczególnie istotne przy takiej ilości poruszanych kwestii i problemów. Całość dopełniają liczne ilustracje, mapy oraz zdjęcia.


Nie jestem zamiłowaną czytelniczą pozycji historycznych, zawsze to podkreślam, ale są książki, które warto mieć a przynajmniej powinno się z nimi zapoznać. Taka lekturą są właśnie „Źródła nienawiści..” i zachęcam do ich przeczytania ;)

Moja ocena
>>>>>>> 5 / 6 <<<<<<<

6 komentarzy:

 1. Książka w sam raz dla mojego pasjonata historii:) podrzucę mu tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 2. Aneta - na pewno będzie zadowolony, bo książka jest świetna :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię czytać książki historyczne, nie wiedziałam, że jest taka pozycja, bo rzeczywiście na temat tych konfliktów nie ma wiele publikacji. Dopiszę więc do listy moich lektur.

  OdpowiedzUsuń
 4. bibliofilka - cieszę się, że przybliżyłam Ci tę książkę :) Pozycja naprawdę warta uwagi i prawdziwa gratka dla zainteresowanych tą tematyką.

  OdpowiedzUsuń
 5. tematy historyczno-polityczne to nie moja dziedzina, ale wspomne o tym ojcu, lubi takie rzeczy :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Varia - o proszę, w takim razie na najbliższe święta (Wielkanocne) czy dzień ojca prezent jak znalazł ;) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń