Loading...

sobota, 29 stycznia 2011

"Życie intymno-emocjonalne osób starszych" Agata KowgierWydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Wydanie polskie: 09/2010
Liczba stron: 226
Format: 176 x 250 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 9788375874884

                                                 "Starość nie musi być procesem upadku [...] kunszt sędziwego wieku polega na tym, by z każdej chwili rozkładu wydobyć nowe wartości"
 Tomasz Mann

Starość... Cóż oznacza to słowo? Czym jest i jakimi prawami rządzi się ten okres życia, do którego nieuchronnie wszyscy dążymy? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, będącej panaceum na te pytania, ale warto przyjrzeć się niektórym aspektom jakie niesie za sobą bycie seniorem. Każdy bowiem codziennie styka się z tymi osobami, w autobusie, przychodni czy choćby w rodzinie. Warto poznać co czują, jak widzą otaczającą rzeczywistość i z bliska obejrzeć problemy z jakimi na co dzień muszą się zmagać.

Książka podzielona jest na dwie zasadnicze części – teoretyczną, która była dla mnie fascynującą lekturą, przypominającą nieco filozoficzne rozmyślania i zawierająca trafne spostrzeżenia o naturze starości oraz drugą część – badania sondażowe przeprowadzone przez autorkę dotyczące pojmowania tego okresu życia przez różne grupy społeczne, np. studentów.

„Życie intymno-emocjonalne osób starszych” to książka, którą powinien przeczytać każdy. Najwięcej wyniosą z niej młodzi odbiorcy, dla których starość jest całkowicie abstrakcyjnym terminem. Lektura ta bowiem wymusza na nas szacunek do sędziwych już osób, którzy nie chcą być zepchnięci na margines społeczny i uważani za niedołężnych, nikomu już niepotrzebnych ludzi. To również pozycja czytelnicza przeznaczona dla samych zainteresowanych, aby potrafili cieszyć się tym pięknym czasem, zrozumieli jakie nowe możliwości otwierają się po osiągnięciu wieku kilkudziesięciu lat. Po lekturze łatwiej również będzie zrozumieć zachowania naszych najbliższych - dziadków, rodziców czy nawet sąsiadów, którzy lata młodości mają już dawno za sobą.

Wartościowa książka pomagająca zrozumieć naturalny, choć dla wielu z nas jeszcze obcy temat starości. Dowiemy się co znaczy starość w różnych kulturach oraz prześledzimy proces zmiany postrzegania tego terminu na przestrzeni lat. Książka warta uwagi, poruszająca niezwykle ważną kwestię dotyczącą tak naprawdę nas wszystkich. Polecam!

"Starość może stać się synonimem głębokiej dojrzałości uczuciowej, która jest ukoronowaniem szeroko pojętej miłości. Uczuciowość późnego wieku, integruje mądrość i życiowe doświadczenie, co nadaje jej zupełnie inny wymiar"*

"Przeciętny człowiek uważa seks za atrybut wieku młodzieńczego i dojrzałego, lecz nie akceptuje go w wieku starczym. A jednak człowiek jest istotą seksualną od urodzenia aż do swej śmierci, niezależnie od tego, czy się to komuś podoba czy nie"**

Moja ocena
>>>>>> 4,5 / 6 <<<<<<

Wszystkie cytaty pochodzą z omawianej książki :)
* Agata Kowgier "Życie intymno-emocjonalne osób starszych" Wyd. Impuls, 2010, s.115
**Agata Kowgier "Życie intymno-emocjonalne osób starszych" Wyd. Impuls, 2010, s.103

9 komentarzy:

 1. Zapisalam...ale ja prawie wszystko zapisuje to co czytasz, ciekawe ksiazki wyciagasz i taki blog cenie sobie najbardziej:))))))))))

  OdpowiedzUsuń
 2. MONIKA SJOHOLM - bardzo dziękuję Ci za te miłe słowa:)) Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgadzam się z Moniką - chwytasz za coraz to bardziej kuszące pozycję ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. O tak, to na pewno bardzo wartościowa pozycja i cieszę się, że znajduje ona swoich czytelników, ale ja nie jestem przekonana, chyba tematyka w danym momencie nie jest dla mnie dobra...

  OdpowiedzUsuń
 5. hmm, ciekawe :) pierwszy raz widzę tę książkę, wydaje się być interesująca, ale raczej nie mam ochoty na razie na nią :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Futbolowa - książka warta uwagi, ale rozumiem. Może w niedalekiej przyszłości nabierzesz na nią ochoty. Pozdrawiam:)

  D. - nie ma co się zmuszać:) Może za jakiś czas będziesz miała chęć:). Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka z pewnością warta przeczytania i kiedyś po nią sięgnę :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Dosiak - bardzo się cieszę:)) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń