Loading...

czwartek, 3 marca 2011

"Ciężar nieważkości. Opowieść pilota-kosmonauty" Mirosław HermaszewskiWydawnictwo: Universitas
Wydanie polskie: 08/2009
Liczba stron: 256
Format: 155 x 240 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
ISBN: 9788324208159

Kosmos. Tajemniczy, bezkresny obszar, nieznana nam do końca cząstka wszechświata, która zarówno intryguję jak i budzi wiele obaw. Część z nas z przyjemnością wybrałaby się na taką gwiezdną wycieczkę, mimo ogromnego ryzyka jaką ze sobą niesie. Jak wygląda lot poza ziemską atmosferę i czy na pewno jest to taka przyjemna i łatwa podróż? Mirosław Hermaszewski, jedyny polski kosmonauta, który odbył lot w kosmos, przybliży nam swoje życie i podzieli się wrażeniami z tej niezwykłej kosmicznej wyprawy.

W trakcie lektury stopniowo będziemy poznawać człowieka, który od dziecka interesował się lotnictwem, aby w końcu doczekać się wymarzonego lotu w przestworza. Poznamy trudy rekrutacji, morderczego treningu jak i ogromnej konkurencji czyhającej na swoją szansę. Do tego wszystkiego dochodzi walka z własnym ciałem, zmęczeniem, psychiczną odpornością i licznymi problemami jeszcze przed wylotem. A potem... Start rakiety i opis, z wszelkimi szczegółami tego, co dzieje się w środku człowieka jak i wokół niego. Cały bagaż przeżyć, odczuć jak i jednocześnie specyficzna, konkretna analiza lotu była niezapomnianym przeżyciem. Czułam się jakbym była tuż obok, na siedzeniu pasażera i uczestniczyła w całej wyprawie. Nieziemskie doznania, dosłownie:).

Barwny, plastyczny język i kipiące, na każdym kroku, emocje nie pozwolą Wam oderwać się od tej pasjonującej lektury. Dodatkowo autentyczne zdjęcia pilota-kosmonauty z młodości i podczas treningu przygotowującego do startu promu, wygląd Miasteczka Gwiezdnego czy też barwne schematy statku Sojuz-30, którym wystartował Mirosław Hermaszewski, będą uzupełnieniem tekstu i pomogą zrozumieć na czym polega przygotowanie do takiego lotu. 

Niesamowity człowiek i niesamowita książka, którą czyta się z zapartym tchem. Dla wszystkich fanów kosmosu i ogólnie astronomii czy kosmologii pozycja obowiązkowa!! Dla  wielbicieli podróży gwiezdnych czy lotnictwa będzie to także niezapomniana, pełna rad i wskazówek pozycja czytelnicza. Pozdrawiam i zachęcam do książki. Jestem pewna, że się nie zawiedziecie:).

Moja ocena
>>>> 5 / 6 <<<<

8 komentarzy:

 1. W czasach podstawówki Hermaszewski był moim idolem :-), zresztą do tej pory fascynuje mnie ta odległa przestrzeń. Książka na pewno warta jest zainteresowania.

  OdpowiedzUsuń
 2. Natula - w takim razie szczególnie polecam:))

  OdpowiedzUsuń
 3. książek tego typu jest nie wiele, tak samo jak ludzi, którzy mieli okazje być w kosmosie. dla mnie pozycja obowiązkowa do poznania!

  OdpowiedzUsuń
 4. Varia - bardzo się cieszę i szczerze polecam

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam powieści związane z astronomią/kosmonautyką itp.- od dziecka fascynował mnie wszechświat i dlatego na pewno sięgnę po zrecenzowaną przez Ciebie powieść- od razu dodaję ją do listy! :)

  Pozdrawiam serdecznie :)

  {http://biblioteczka-pandorci.blogspot.com/}

  OdpowiedzUsuń
 6. pandorcia - bardzo się cieszę. Z pewnością się nie zawiedziesz:). Pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nidy nie czytałam podobnej książki. Czas to zmienić! Pamiętam, że jak byłam mała, to chciałam zostać kosmonautką :) Jestem pewna, że to dzieło mi się spodoba.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Deline - w takim razie zajrzyj koniecznie:)). Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń