Loading...

środa, 9 marca 2011

„Dzieci ulicy” Anna Kurzeja


 

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Wydanie polskie: 11/2008 
Liczba stron: 132
Format: 160 x 235 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 9788375873887
 
Na dworcach, w starych opuszczonych domach lub fabrykach czy na ulicach widuje się dzieci, które pozostawione są samym sobie. Brudne, często zaniedbane próbują radzić sobie w świecie, w którym słowo rodzina, miłość nie mają tak wielkiego znaczenia jak powinny. Coraz większa część tego zagadnienia dotyka także dzieci i młodzież, która mimo dobrej sytuacji materialnej, nie uczęszcza na zajęcia, wagaruje, krąży po mieście. Co jest przyczyną tego zjawiska i jak pomóc tym młodym ludziom?

"Dzieci ulicy” to książka, która porusza bardzo ważny temat, często przypisywany krajom Trzeciego Świata. Nic bardziej mylnego. Niestety problem dzieci ulicy dotyczy także bogatych krajów Europy a zjawisko to ma tendencję do ciągłego wzrostu. Kim jest dziecko ulicy? To młoda osoba spędzająca dużą część życia na ulicach, czyli głównym środowiskiem życia takiego dziecka jest ulica. „Przebywają na ulicy nie tylko z poczucia nudy i braku alternatywnych zajęć, ale z powodu życiowej konieczności”[1]. Brak w ich domu więzi emocjonalnej, wsparcia i wspólnego języka sprawia, że wolą przebywać w grupie rówieśników na ulicy, gdzie czują się choć częściowo potrzebni.

 
 
 
 
Dzieci żyjące na ulicy, często zależnie od wieku, tworzą grupy subkulturowe lub przestępcze, mogą zajmować się żebractwem lub kradzieżą. Oczywiście wszystko zależy od danej sytuacji, wieku, płci i przyczyny życia na ulicy. Książka pokazuje dlaczego dochodzi do takich sytuacji, czym charakteryzują się poszczególne grupy dzieci oraz jak pomagać danym osobom. Duża część poświęcona została tzw. streetworkerom.. Są to pedagodzy specjalnie przeszkoleni i zaznajomieni z formami pomocy dzieciom ulicy, potrafiący z nimi nawiązać kontakt i wdrożyć odpowiednie programy prewencyjno-profilaktyczne tam, gdzie istnieje zagrożenie takim zjawiskiem. Dowiemy się m.in. jak w praktyce wygląda praca „podwórkowego pedagoga” i z jakimi problemami musi się zmagać.

Książka „Dzieci ulicy” to świetnie skonstruowana lektura, która przybliża nam problem dotykający coraz większą liczbę dzieci. Jest ona próbą wszechstronnej oceny tego zjawiska oraz uporządkowania dotychczasowej wiedzy na temat dzieci ulicy. Bogata bibliografia, ciekawie przedstawione wiadomości oraz praktyczne wskazówki, z pewnością pozwolą na lepsze uświadomienie sobie jak istotny jest to problem współczesnego świata. Książka adresowana jest do wszystkich osób zainteresowanych zagadnieniem dzieci ulicy i resocjalizacją, szczególnie zaś do pedagogów, nauczycieli, psychologów, pracowników socjalnych czy też  rodziców. Polecam!!

Moja ocena
>>>> 4,5 / 6 <<<<


[1] "Dzieci ulicy" Kurzeja Anna, 2008, s.12

10 komentarzy:

 1. Coraz bardziej interesuje mnie ta tematyka, dlatego chętnie sięgnę po tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. temat straszny, ale czasem i po taki warto sięgnąć

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie zgłębiłabym swoją wiedzę w tym temacie,więc rozejrzę się za nią;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ależ mnie zaciekawiła ta recenzja ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Sil - dokładnie. Temat książki nie należy do łatwych i przyjemnych, ale lektura pokazuje jak pomagać takim dzieciom i na co zwracać większą uwagę, aby im pomóc:). Polecam i pozdrawiam!!

  Scathach - bardzo się cieszę:). Do tej pory również niewiele wiedziałam na ten temat. Polecam:)

  Bujaczek - cieszę się, że zainteresowała Cię książka:). Naprawdę interesująca pozycja:). Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Na pewno przeczytam. Lubię takie książki i przyda mi się wiedza jaka w niej jest zawarta.

  OdpowiedzUsuń
 7. Chyba nie mogę czytać takich książek, za bardzo przejmuję się, chyba. i najchętniej pomogłabym wszystkim ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Magia słowa pisanego - cieszę się, że zainteresowałam książką:). Polecam i pozdrawiam!!

  pandorcia - całkowicie Ciebie rozumiem, bo mam podobnie. Jednak w książce nie ma przejmujących historii. Skupiono się na przyczynach i przede wszystkim pomocy tym młodym ludziom:). Spróbuj, bo warto. Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 9. była omawiana na jednych zajęciach u mnie na uczelni. thx za przypomnienie o niej. musze jej poszukać :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Varia - nie ma sprawy;). Polecam się na przyszłość i pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń