Loading...

sobota, 5 marca 2011

„Kiedy Bóg odwrócił wzrok” Wiesław AdamczykWydawnictwo: REBIS
Wydanie polskie: 03/2010
Liczba stron: 336
Format: 150 x 225 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
ISBN: 978-83-7510-402-8

 
Na wstępie muszę się przyznać, że nie przepadam za literaturą wojenną. Prawie zawsze jest ona przepełniona bólem i cierpieniem, które trudno mi znieść i pojąć. Mimo to pamięć o ludziach, którzy przeszli piekło nie powinna zostać zaprzepaszczona czy zapomniana, dlatego warto sięgać po takie książki. Jedną z nich jest niewątpliwie powieść „Kiedy Bóg odwrócił wzrok” Wiesława Adamczyka.

W lekturze widzimy świat oczami małego dziecka, które w maju 1940 roku wraz z matką i rodzeństwem deportowano na Syberię. Głód, mróz, śmierć najbliższych i ciągła tułaczka... W takich to warunkach wkracza w życie dziecko, które dotychczas było wychowywane w domu pełnym miłości i szacunku. Szok, niedowierzanie, rozpacz i ciągły strach... A to zalewie początek drogi, która na zawsze odmieni życie tego chłopca jak i kilku tysięcy innych ludzi.

Przez całą książkę będziemy z zapartym tchem śledzić losy jednej rodziny i dzięki dziecięcej szczerośći i tragicznym okolicznościom, staną się oni nam bardzo bliscy. Razem będziemy płakać, śmiać się czy bać. Niezwykła podróż , która skutecznie poszerzy nasze horyzonty i przypomni o tym, kim jesteśmy i kim możemy się stać.  

Prosty, żywy język łapie silnie za serce i ne pozwala zapomnieć o tych dramatycznych chwilach jeszcze długo po przeczytaniu. Do tego ogromny ładunek emocjonalny sprawia, że książka zmusza czytelnika do refleksji i głębokich przemysleń. Fakty historyczne podane są chronologicznie, dzięki czemu książka przybliża wnikliwie fakty historyczne i pozwala ułożyć dotychczasową wiedzę o II Wojnie Światowej.

„Kiedy Bóg odwrócił wzrok” to wspomnienia dziecka okrutnie potraktowanego przez los, rzuconego w jeden z najcięższych okresów historii Europy. Dramatyczna sytuacja polityczno-gospodarcza, walka o wolność i zachowanie godności ludzkiej, przejmujący proces utraty niewinności i próba radzenia sobie w tak trudnych momentach życia.... Nie sposób przejść obojętnie wobec takiej książki. Poruszająca podróż do przeszłości, która pokaże nam co jest naszym największym skarbem. Polecam gorąco każdemu!!

Moja ocena
>>>> 5,5 / 6 <<<

18 komentarzy:

 1. To chyba coś dla mnie - uwielbiam takie "klimaty"

  OdpowiedzUsuń
 2. Również nie lubię czytać książek wojennych, jednak ta historia wydaje się ciekawa, zwłaszcza, że od momentu przeczytania "Sosnowego Dziedzictwa" gdzie najbardziej przypadły mi wspomnienia z okresu wojny, mam ochotę po taką książkę sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam książki wojenne- zdecydowanie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chcę ją przeczytać od dawna. Jak trafi w moje ręce na pewno nie zostanie pominięta. Ja uwielbiam książki wojenne, obozowe itp.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja czasem lubię przeczytać książkę o wojnie, bo cierpienie to nie odłączny element naszego życia, bez niego nie wiedzilibyśmy, co to spokój i radość.
  Bardzo mnie zaciekawiłaś tym tytułem.

  OdpowiedzUsuń
 6. elwika - w takim razie książka na pewno Ci się spodoba:). Pozdrawiam ciepło!!

  Julia - zapraszam do lektury, bo to naprawdę warta uwagi pozycja. Pozdrawiam!!

  zaczytana-w-chmurach - bardzo się cieszę, że zachęciłam:). Życzę przyjemnej lektury i pozdrawiam!!

  Magia słowa pisanego - ja z kolei przeciwnie, ale tę książkę naprawdę trzeba przeczytać. Skoro lubisz takie klimaty z pewnością będziesz książką zachwycona. Pozdrawiam:))

  Maya - masz rację. Cierpienie towarzyszy nam od zawsze... Polecam i pozdrawiam:))

  OdpowiedzUsuń
 7. Koniecznie muszę zdobyć tę książkę. Bardzo zainteresowała. Cenię literaturę, która nie tylko wzrusza, ale jednocześnie uczy,jak wyglądała historia oczami tzw. zwykłych ludzi, którzy tak naprawdę byli niezwykli, poradzili sobie w sytuacjach, które nas mogłyby przerosnąć.
  Dziękuję Ci za informację o tej książce.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam podobnie jak ty - czasami trudno mi znieść i pojąc ten ogrom bólu i cierpienia okresu wojny, a czytając o tym bardzo się wciągam w akcję i boję i cierpię razem z bohaterami. Mimo to chętnie sięgam po tego typu literaturę, bo dobrze jest wiedzieć i pamiętać... Książkę oczywiście dodaję do planowanych.

  OdpowiedzUsuń
 9. Z pewnością przeczytam ta książkę. Na pewno nie jest to łatwa lektura, ale sądząc po Twojej opinii warta poznania :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja także uważam, że takie książki, pisane w sposób przystępny, ciekawy, z punktu widzenia zwykłych ludzi, są potrzebne nam wszystkim. Sprawiają, że chcemy poznawać i dowiedzieć się więcej. Bo historia, zwłaszcza II wojny, warta jest opowiadania, choćby po to, aby na zawsze pamiętać o takich dzieciach, jak opisane w tej książce...

  OdpowiedzUsuń
 11. Koniecznie muszę ją przeczytać.
  zgodzę się z Tobą, warto sięgać po tego typu książki, by nie zapomnieć...

  OdpowiedzUsuń
 12. Lirael - to ja dziękuję:). Pozdrawiam!!

  Bellatriks - bardzo się cieszę i pozdrawiam:))

  Dosiak - rzeczywiście łatwa nie jest, ale oczywiście warta przeczytania:). Pozdrawiam!!

  Nemeni - masz całkowitą rację. Takie książki trzeba znać:). Pozdrawiam!!

  Kinga - cieszę się, że zachęciłam. Pozdrawiam:))

  OdpowiedzUsuń
 13. Poluje na tą ksiązkę już dobre pół roku. Ostatnio jakąś nagrodę wygrała nawet, a ja wciąż jej nie mam:( Chyba się przełamię i napiszę do Rebisu normalnie:) Uwielbiam tą niełatwą tematykę.

  OdpowiedzUsuń
 14. Bujaczek - bardzo się cieszę:). Pozdrawiam!!

  podsluch - przełam się i napisz, wypożycz lub kup, bo książka świetna!! Pozdrawiam:))

  OdpowiedzUsuń
 15. Po przeczytaniu recenzji mam wrażenie że ta książka należy do tych które nie tyle warto, co trzeba przeczytać. Podobnie jak większość komentujących będę jej bacznie poszukiwał.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 16. Maks - masz rację, tę ksiażkę po prostu trzeba przeczytać. Udanych łowów:D
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 17. O to książka jak najbardziej dla mnie. Uwielbiam pozycje pisane na faktach.
  Świetna recenzja!

  OdpowiedzUsuń